koşuyolu rezonans

+90 216 545 45 55

Bach Çicekleri Terapisi
  1. Home
  2. Koşuyolu Rezonans
  3. Bach Çicekleri Terapisi
Bach Çicekleri Terapisi

Bach Çicekleri Terapisi

Bach çiçekleri terapisi Psikolog Dr. Edward Bach tarafından çiçeklerin kişiye iyi gelebileceğinden ve kişileri dinginleştirebileceğinden yola çıkılarak geliştirilen bir terapi şeklidir. Bach çiçekleri terapisi homeopatide de sıklıkla homeopatlar tarafından kullanılan, ‘sağlıklı olmak demek, ruhumuzla bedenimizin uyum içinde olması demektir’ anlayışından ortaya çıkmıştır. Hastalıklarla mücadelede bitki özütlerinin insana iyi geleceği metoduna dayanır. Kişide ruhsal, fiziksel, duygusal durumuna uygun çiçeklerin doğru kullanımı, bedenin iyileşme/şifalanma süreci başlamasını destekler. Çiçeklerle insanların duygu-durumlarının benzer yönlerinin kullanılmasına dayanmaktadır.

Bach Çiçek Terapisi Nedir?

Dr. Bach çiçekleri terapisini geliştirirken çeşitli bitkilerin yağlarından aldığı örnekleri, farklı hastalara uygulamış ve hastalıklarının tedavisinde olumlu sonuçlar almıştır. Bununla birlikle belirli türde rahatsızlıklara uygun bitki özütlerini gruplamış ve bunu hastalarına birçok defa uygulama yapmıştır.

Fiziksel rahatsızlıkların temelinde de ruhsal bir bozukluk olabileceğini düşünüp, tutarsızlık, yalnızlık, güven eksikliği vb birçok konuyu ele alıp iyileşme sürecini desteklemek adına bitki özütlerini kullanmıştır.

Bach Çicekleri Terapisi

Bach Çiçek Terapisi Yapımı

38 çiçekten esanslar elde etmiştir. Kişiyi rahatsız eden olumsuz düşünceleri olumlu tarafa dönüştüren ve yine kişiyi rahatsız eden davranışlardan uzaklaştıran bir terapi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir kaç örnekle açıklamak gerekirse, uzak doğu tıbbına göre karaciğerin fiziki rahatsızlıklarının arkasında aslında öfke problemi vardır diyebiliriz. Yani karaciğerdeki bir problem şikayetiyle başvuran kişiye duygu durumuna uygun bach çicekleriyle desteklenirse, karaciğerindeki şikayetlerin iyileşme süreci hızlanabilir.

Yani kişi öfke yönünde olumsuz etkilendiğinde karaciğere, üzgün ise kalpte bir problem şeklinde ortaya çıkabilir. Aslında her bir organımızın bozulmasının arkasında mutlaka bu süreci destekleyecek bir psikolojik altyapı vardır diyebiliriz.

38 çiçekten elde edilen esanslar, 45 adet duygu durumu çözümlemesinde kullanılır. Bir sonraki blog yazımızda bunları ayrıntılı bir biçimde ele alacağım.

Klinik Psikolog Selin Kul

Bu gönderiyi paylaş

Leave a Reply

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

Randevu Oluşturun

CAPTCHA image

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.

Son Yazılar

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

error: İçerik Koruması