+90 216 545 45 55

Vücutta Ödem Neden Olur Nasıl Geçer?
  1. Home
  2. Genel
  3. Vücutta Ödem Neden Olur Nasıl Geçer?
Vücutta Ödem Neden Olur Nasıl Geçer?

Vücutta Ödem Neden Olur Nasıl Geçer?

Vücutta Ödem Neden Olur Nasıl Geçer?

Bromelain, en yüksek oranda ananasın meyve ve kök kısmında bulunan ayrıca zencefil, kuşkonmaz, incir ve kivi gibi gıdalarda bulunan bir grup proteolitik yani protein sindirici enzime sahip olan bir etken maddedir.

ÖDEM ATMAK İÇİN GİZLİ SİLAH: BROMELAİN

Uzun yıllardır Orta ve Güney Amerika’da hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Özellikle ödem atıcı, kas ağrılarını azaltıcı ve antioksidadan etkisi sayesinde bağışıklığı güçlendirici olarak bilinmektedir.

Bromelain Faydaları nelerdir?

Anti İnflamatuar Etki/Enfeksiyonu Aaltıcı Etki

Bromelainin antiinflamatuar ve ağrıyı azaltıcı olarak artrit semptomlarının tedavisinde kullanıldığı bildirilmiştir.

Ağrı kesici ve antiinflamatuar etkinin araşidonik asit yolağının inhibisyonu ile seçiçi olarak tromboksan üretiminin azalmasına, tromboksan/prostasiklin oranının değişmesine ve direkt olarak prostaglandin 2 reseptörlerine etki ederek oluştuğu gözlenmiştir. Diğer bir etki mekanizmasının ise inflamasyon bölgesinde bradikinin sentezinin inhibisyonu ile oluştuğu gözlenmiştir.

Anti Mikrobiyal Etki

Bromelain, E.coli ve V. cholerae’nın sebep olduğu diyareye karşı koruyucudur. Ayrıca özellikle bağırsaklarda çoğalan ve tatlı isteğini arttıran Candida albicans’ın azalmasına da destek sağlamaktadır. Bromelainin antibiyotiklerle kombine kullanımında zatürre, bronşit, Staphylococcus enfeksiyonlarında, tromboflebitte, sinüzit, idrar yolları enfeksiyonlarında, piyelonefritte, perirektal ve rektal apselerde sadece antibiyotikle tedaviye karşı daha etkili bulunmuştur.

 

Vücutta Ödem Neden Olur Nasıl Geçer?

 

Antitrombotik Etki

Bromelainin kan pıhtılaşmasının süresini arttırdığı gözlenmiştir; bu etkiyi, serum fibrinolitik enziminin etkinliğini ve sentezini inhibe ederek göstermektedir.

Antikanser Etki

Devam eden birçok hayvan ve insan çalışmaları sonucu bromelainin antikanser etkisinin olduğu ve bunu T-hücrelerini active ederek, tümör nekrozis faktörünü ve interlökinlerin yapımını artırarak gösterdiği bulunmuştur. Ayrıca, kanser terapisinde immünomodülatör rol oynadığı da saptanmıştır.

Kardiyovasküler Sistem Üzerine Etki

Bromelain ile yapılan çalışmalarda; koroner kalp hastalıkları, hipertansiyon, periferik arter hastalıkları, kalp yetersizliği, romatizmaya bağlı kalp hastalıkları, konjenital kalp hastalıkları, inme gibi kardiyovasküler hastalıkların gelişmesini önlediği gösterilmiştir.

Bromelain anjina pektorisin şiddetini azaltıp/önlediği gibi tromboflebitin tedavisinde ve önlenmesinde de yararlı olabilmekteditir. Yetmiş üç akut tromboflebitli hasta üzerinde yapılan bir çalışmada, bromelain ve analjezik birlikte verildiğinde ağrı, ödem, tendonit, deri sıcaklığı gibi inflamasyon semptomlarında azalma görülmüştür. Bromelainin kolesterol plaklarını yıkabildiği de düşünülmektedir.

Cerrahide Kullanımı

Bromelain cerrahi öncesi ağrının, inflamasyonun süresini, cerrahi sonrası ödemi azaltan bir etki göstermektedir. Bromelain günümüzde akut inflamasyon ve spor yaralanmalarının tedavisinde kullanılmaktadır. Doğum sırasında epizyotomi yapılan kadınlarda şişme, morarma ve ağrıyı azaltmada etkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca, bromelain cerrahi öncesi ağrı ve inflamasyon süresini azalmaktadır.

Cilt Üzerine Etkisi

Dermatolojik hastalıkların tedavisinde elma, şeftali, armut, papatya, nar, kiraz, kivi, mandalina ve portakal gibi birçok bitkinin yanında ananastan elde edilen bromelain de kullanılmaktadır. Tercihen bromelain ve papain ile birlikte genellikle kırışıklıklar ve cilt sarkmasına karşı ve kuru cilt tedavisinde kullanımının uygun olduğu belirtilmiştir.

Prostat Üzerine Etkisi

Bromelain, papain ve kersetin kombinasyonunun (Prosta-Q) 17 kişilik kronik prostat tedavisinde bir aylık kullanımı sonucunda tedaviden daha iyi sonuç alındığı gözlenmiştir.

Vücutta Ödem Neden Olur Nasıl Geçer?

 

Astım Üzerine Etkisi

Akut astım fare modelinde, bromelainle havayolu reaktivitesinde artma olur iken, akciğer inflamasyonunda tahriş edici durumlarda ve duyarlılıkta azalma olmuştur. Bu azalma eozinofiller ve lökositlerin moderasyonu sonucunda sağlanmıştır. Çocuklarda yapılan testlerde de akut sinüzit sendromlarının azaldığı gözlenmiştir.

Sindirim Problemleri Üzerine Etkisi

Sindirim sorunlarını düzeltmek için sindirim enzimlerinin yeterli olması gerekmektedir. Kistik fibrosis veya pankreatik enzim yetersizliği olan kişilerde bromelain takviyesi sindirimi rahatlatmaktadır.

Bromelain İçeren Gıdalar Nelerdir?

Ananas

Zencefil

Kivi

Yoğurt

Kuşkonmaz

İncir

Papaya

Bromelain Yan Etkileri Nedir?

Bromelainin toksisitesi düşüktür fakat önerilenden daha fazla dozda brolain almak bazı durumları tetikleyebilir.

Bulantı, kusma

Diyare

Çarpıntı

Ağır regl kanamaları

Kaşıntı, döküntü

Vücutta Ödem Neden Olur Nasıl Geçer?

 

Bromelainin İlaç Etkileşimi Var Mı?

Bromelain kanın daha yavaş pıhtılaşmasına neden olur. Bu nedenle kan sulandırıcı bir ilaç ile kullanımı kanama ve morarma riskini arttırır.

Bromelain bazı ilaçların etkisini gücünü de arttırabilir. Bunlardan bazıları;

Nöbet engelleyici ilaçlar

Uyku ilaçları

Sakinleştirici ilaçlar (Benzodiazepinler, barbitüratlar)

Kimlerde Bromelain Kullanımı Önerilmemektedir?

Bromelain kullanımının önerilmediği durumlar;

Havuç, kereviz, çavdar, rezene, ananas ve polen alerjisi olan kişilerde bromelain alerjik semptomlara neden olabilir.

Hamile olmak veya emzirme döneminde olmak

Kan sulandırı ilaç veya takviye kullanmak

Bu durumlardan bir veya bir kaçı varsa takviye kullanımı için mutlaka hekiminize ve diyetisyeninize danışmalısınız.

 

 

 

Uzman Diyetisyen Yeşim Çetin Çolak

Vücutta Ödem Neden Olur Nasıl Geçer?  Vücutta Ödem Neden Olur Nasıl Geçer?  Vücutta Ödem Neden Olur Nasıl Geçer?  Vücutta Ödem Neden Olur Nasıl Geçer?  Vücutta Ödem Neden Olur Nasıl Geçer?
Vücutta Ödem Neden Olur Nasıl Geçer?  Vücutta Ödem Neden Olur Nasıl Geçer?  Vücutta Ödem Neden Olur Nasıl Geçer?  Vücutta Ödem Neden Olur Nasıl Geçer?  Vücutta Ödem Neden Olur Nasıl Geçer?  Vücutta Ödem Neden Olur Nasıl Geçer?

Bu gönderiyi paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

Randevu Oluşturun

Son Yazılar

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

error: İçerik Koruması