+90 216 545 45 55

Nefes Egzersizi ile Zayıflamak Mümkün Mü?
 1. Home
 2. Koşuyolu Rezonans
 3. Nefes Egzersizi ile Zayıflamak Mümkün Mü?
nefes egzersizi

Nefes Egzersizi ile Zayıflamak Mümkün Mü?

Vücudumuzu oluşturan yüz binlerce hücreyi besleyen ve hayat kaynağımız olan nefesin, zayıflamak için de oldukça etkili bir yöntem olduğunu duymuş muydunuz? İlk başta kulağa tuhaf gelse de nefes egzersizi ile zayıflamak mümkün. Evet doğru duydunuz doğru bir şekilde nefes alarak fazla kilolardan kurtulabilirsiniz.

İnsan bedeni üzerindeki etkilerini saymakla bitiremeyeceğimiz bu egzersizin ana vatanı Japonya olsa da özellikle Asya kıtasında oldukça sık uygulanan ve etkisi kanıtlanmış bir zayıflama yöntemidir. Günümüzde ise tüm dünyaya yayılan ve etkisi kanıtlanmış bir uygulamadır.

Fazla kilolar ve bunun yanında getirdiği bir takım fiziksel ve de mental problemler geçmişten günümüze genç yaşlı herkesin kâbusu olmuştur. Zayıf ve fit bir vücuda sahip olmak ilk çağlardan beri dış görünüşüne önem veren kadınların en büyük arzusu. Kadınların yanı sıra günümüzde erkekler için de iyi ve sağlıklı bir bedene sahip olmak oldukça önemli. Neyse ki fazla kilolardan kurtulmak nefes egzersizi ile artık hayal değil.

İstenmeyen fazla kilolar çoğunlukla düzensiz ve yüksek kalorili beslenmeden kaynaklanmaktadır. Fakat kontrolsüz kilo alımı sebebinin altında psikolojik ve hormonal problemler de yatabilir. Bu nedenle öncelikle kilo probleminin asıl sebebini anlamak gerekmektedir.

Hayallerdeki vücuda sahip olmak önemli. Sorunun temelini çözmek fazla kilolardan kurtulmak ve hayal edilen görünüme kavuşmak için harika bir başlangıç olacaktır. Sorunun temeline inildiğinde ve bu sorun kökten çözüldüğünde artık nefes egzersizlerine başlamak için hiçbir engel kalmayacak. Nefes egzersizleri ile artık hayal edilen vücut uzakta değil!

Milyonlarca kişiyi zayıflatan ve mental iyilik halini yükselten nefes egzersizleri nedir? Nasıl uygulanır? Gelin birlikte inceleyelim.

Nefes Egzersizi Nedir?

nefes egzersiziBildiğiniz gibi tüm canlılar kendilerini oluşturan hücreleri beslemek için oksijene ihtiyaç duymaktadır. Oksijeni vücudumuza almanın en etkili ve doğal yöntemlerle gerçekleşen yolu nefes almaktır. Doğru ve verimli bir şekilde alınan nefes tüm hücreleri besleyerek vücutta dengeyi sağlamaktadır. Hayati organların oksijenle buluşması, etkin çalışmasını sağlayarak insanlara iyilik halini sunmaktadır. Hayat kaynağı olan nefesi olabildiğince verimli bir şekilde ciğerlere çekmek bu noktada oldukça önemlidir.

Nefes egzersizi oksijeni ciğerlere en verimli şekilde çekmemize ve oksijenin tüm hücrelerimize işleyerek vücudumuzu beslemesine olanak veren bir yöntemdir. Tüm organlarımızı taşıyan bir askı niteliğindeki diyafram bu egzersizler yardımıyla çok daha verimli bir şekilde çalışmaktadır.

Bilimsel olarak da kanıtlanmış olan bu yöntem tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle kilo problemi olanlar tarafından sıklıkla uygulanmaktadır. Asya menşeili bir nefes tekniği olan bu egzersizi aynı zamanda tüm dünyada kilo vermek isteyen ve mental olarak iyilik haline ulaşmak isteyen kişilerce uygulanan bir tekniktir. Aynı zamanda bunu bir yaşam tarzı haline getirip fiziksel ve mental olarak daha sağlıklı bir yaşam sürme felsefesidir.

Nefes Egzersizi Ne İşe Yarar?

Tüm dünyada uygulanan ve faydası saymakla bitmeyecek olan nefes egzersizi birçok alanda bedenimize fayda sağlamaktadır. Öncelikle vücudumuzdaki tüm hücrelerin daha aktif ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlayarak denge kurmaktadır.

Günümüzde birçok kişi fazla kilolarından ve diyet yapmasına rağmen kilo verememekten şikayetçidir. Özellikle monoton hayatın ve hareketsizliğin neden olduğu bölgesel yağlanmadan şikayetçi olduğu su götürmez bir geçek. Nefes egzersizi kilo vermeye ve özellikle bölgesel yağlanmanın giderilmesine yardımcıdır.

Doğru ve verimli nefes almak tüm hücreleri ve organları beslediği gibi beynimizin de daha fazla oksijen almasını sağlamaktadır. Beynimizin yeterli ve dengeli bir biçimde oksijen alması etkin bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle depresyon, anksiyete, panik atak ve benzeri birçok karmaşık düşünce kaynaklı mental probleme karşı nefes egzersizi doğal bir yöntem olarak uygulanmaktadır.

Nefes Egzersizi Nasıl Yapılır?

Nefes egzersizi yapmak ve bedeninizi hak ettiği iyilik haline kavuşturmak düşündüğünüzden daha kolay. Üstelik bu egzersizi aşağıda sıralanan adımları takip ederek evde kendiniz yapabilirsiniz.

Nefes egzersizi yapmak için öncelikle vücudunuzu ve çenenizi dik bir pozisyona getirmelisiniz. Vücudunuzun dik durması teknik açıdan oldukça önemli adım. Vücut, dik durduğunda kaburga kemiklerimiz genişler ve akciğerin de açılmasına olanak sağlar. Kambur duruş, kaburgaların içe doğru kapanmasına neden olmaktadır. Kaburgalarımızın kapanmasıyla akciğerler de içe doğru kapanarak verimli ve doğru nefes almaya engel olmaktadır.

Vücudumuzdaki organları ve organları oluşturan hücreleri besleyen nefesin doğru ve verimli bir şekilde ciğerlerimize almak egzersizin ilk adımıdır.

Birçoğumuz farkında olmadan ağzından nefes almaktadır. Ancak doğru nefes tekniğinde ağızdan nefes alınması önerilmez. Burun nefes alındığında havada yer alan mikropları filtreleyerek daha kaliteli nefes almamıza olanak sağlamaktadır. Bu nedenle nefesi burundan almak ve ağızdan vermek nefes kalitesi açısından önemlidir.

Egzersize burnumuzdan üç saniye boyunca derin nefes alarak başlanır. Ardından yedi saniye boyunca aldığınız nefesi vererek döngü oluşturacak şekilde devam edilir. Gün içinde zaman ve mekân fark etmeksizin nefes egzersizlerini uygulayabilirsiniz.

İlk uygulamanızda biraz zorlanmanız normaldir. Özellikle sigara kullananlar, üst solunum yolu hastalığına sahip olanlar nefes verme esnasında yorulma yaşayabilir. Bunu önlemek için egzersize daha kısa tempoda ve az tekrarla başlamanız olası bir tansiyon düşmesinin önüne geçecektir. Başlangıçta günde iki dakika yapmanız yeterli olacaktır.

Nefes Egzersizinin Faydaları Nelerdir?

Nefes egzersizi doğru uygulandığında yağ yakımını hızlandırmaktadır. Böylelikle daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenize olanak sağlamaktadır. Peki, nefes egzersizinin faydaları nelerdir?

 • Alt karın ve bel çevresinde oluşan yağlanmayı önlemektedir. Böylelikle bölgesel kilo verme problemine etkili bir çözüm olur.
 • Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye destek olmaktadır.
 • Diyafram kasının daha iyi çalışmasına olanak sağlamaktadır.
 • Üst ve alt solunum yolu hastalıklarına karşı vücudunuzu korumaktadır.
 • Anksiyete, panik atak ve depresyon gibi mental problemleri karşı etkili bir yöntemdir.
 • Stres anında ve olası bir atakta daha sakin kalmanıza olanak sağlamaktadır.
 • Stres kaynaklı baş ağrılarını ve migren ağrılarını hafifletmektedir.
 • Vücudumuzun nefes dağıtım merkezi olan diyaframı daha etkili çalıştırarak tüm organlarımızın yeterli enerjiyi toplamasını sağlamaktadır.
 • Yorgunluk hissini ortadan kaldırmaktadır. Böylelikle, hayat kalitesinin artırmaktadır.
 • Doğru nefes tekniği pozisyonu, duruş bozukluğunu önlemektedir.

Nefes Egzersizi Zayıflatır Mı?

Elbette nefes egzersizi yaparak zayıflayabilirsiniz. Ancak gün içerisinde aldığınız kalorinin tükettiğiniz enerjiden fazla olmaması kaydıyla. Bu egzersiz zayıflamada çok etkili bir yöntemdir. Fakat unutmayın ki, kilo vermek için beslenme düzenine mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir.

Aynı zamanda doğru nefes almak spor yaparken de oldukça önemlidir. Doğru nefes tekniği spor yaparken enerjinizi daha verimli kullanmanıza olanak verir. Böylelikle daha iyi sonuçlar almanızı sağlar. Etkili ve verimli bir spor kilo vermek için oldukça iyi bir fırsat.

Nefes egzersizi karın bölgesini doğrudan çalıştırdığı için karın ve bel bölgesindeki yağlanmayı önlemektedir. Böylelikle özellikle bölgesel kilo verme problemi yaşayanlar için oldukça etkilidir. Dünya üzerinde nefes egzersizi yöntemini kullanarak kilo verenlerin ve özellikle bölgesel olarak incelen kişilerin sayısı oldukça fazla. Tüm koşullar uygun olduğunda siz de evde dahi uygulayabileceğiniz nefes egzersiziyle zayıflayabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

Randevu Oluşturun

Son Yazılar

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

error: İçerik Koruması