+90 216 545 45 55

Gizli Salgın: İnsülin Direnci
 1. Home
 2. Genel
 3. Gizli Salgın: İnsülin Direnci
İnsülin Direnci

Gizli Salgın: İnsülin Direnci

Gizli Salgın: İnsülin Direnci

Son zamanların gerek sosyal medyada gerekse klinikte karşılaştığım danışanlarımın arasında sıklıkla karşılaştığım ‘’insülin direnci’’ konusunda yazmak istedim bu hafta…

Elimden geldiğince basit anlaşılabilir ve teknik terimlerden uzak kalarak, insülin nedir, insülin direnci nasıl gelişir, insülin direncinden nasıl korunabiliriz gibi başlıkları masaya yatırmak istedim…

İnsülin vücudunuzdaki çeşitli süreçleri düzenleyen önemli bir hormondur. Bu hormonla ilgili sorunlar birçok sağlık sorununun temelinde yer alır. Hücrelerinizin insüline düzgün şekilde yanıt vermediği bir durum olan insülin direnci, glisemik indeksi yüksek basit karbonhidratlar sofralarımız süslemeye başladıktan sonra inanılmaz derecede yaygınlaşmaya başladı.

Fastfood kültürü ve yanlış beslenme alışkanlıklarının sonucunda insülin direncinin dünya çapındaki yetişkinler arasında %15,5-46,5 gibi ciddi oranlarda görülmektedir. Bu durumun çözümü düşündüğümüz kadar zor değil aslında. Yaşam şeklimizde yapacağımız ufak değişiklikler, hatalı beslenme alışkanlıklarını değiştirmemiz, insülin direncimizi çoğu zaman ilaç kullanmadan önemli ölçüde iyileştirebilir ve başlangıçta kendini insülin direnci olarak gösteren sinsice ilerleyen diyabet hastalığının gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir. Hadi gelin birlikte insülin ve insülin direnci hakkında detaylara inelim.

Vücudumuzdaki İnsülin

İnsülin Direnci

 

İnsülin, pankreasımızın salgıladığı bir endokrin hormondur. Kan dolaşımımızda dolaşan glikoz miktarını düzenler. İnsülin çoğunlukla kan şekerinin düzenlenmesinde görev alsa da yağ ve protein metabolizması üzerine de etkileri bulunmaktadır. Karbonhidrat içeren bir yemek yediğimizde damarlarımızda dolaşan glikoz yani şeker miktarı artar. Pankreasımızda bulunan hücreler bu hızlı glikoz artışını algılar ve dolaşımdaki kan şekerini hücrelere sokabilmek için damarlarımıza insülin salgılar.

Dolaşımımıza giren insülin, hücrelerimize kanımızdaki şekeri almasını talimatlar. Bu süreç, kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine ve tedavi edilmediği takdirde zararlı etkileri olabilecek yüksek kan şekerinin önlenmesine yardımcı olur. Hücrelerimizin yüzeyinde bulunan ve insülin reseptörü olarak adlandırdığımız yapılar(reseptörler), insülin ile buluşunca kapılarını glikoza açarak dolaşımdaki fazla glikoz miktarını hücre içine alır. Ancak hücreler bazen insüline doğru şekilde yanıt vermeyi bırakır. Hücrelerin insüline yanıt vermesi geciktikçe pankreasımızdan salgılanan insülin miktarı artış göstererek kanımızdaki insülin seviyesi yükselir.

Bu durumu ‘’insülin direnci’’ olarak adlandırmaktayız.  Bu, kanımızda hiperinsülinemi olarak bilinen yüksek insülin seviyelerine yol açar. Zamanla hücrelerimiz insüline karşı giderek daha dirençli hale gelebilir, bu da hem insülin hem de kan şekeri seviyelerinde artışa neden olabilir. Kapasitesinin üzerinde insülin salgılamak zorunda kalan pankreasımız bu süreçte hasar görebilir ve bu da insülin üretiminin kalıcı bir şekilde azalmasına neden olabilir. İnsülin salgılanmasının azaldığı veya dolaşımdaki insülinin hiperglisemi dediğimiz tabloyu engelleyemediği durumlara da diyabet yani halk arasında bilinen ismiyle Şeker Hastalığı olarak adlandırmaktayız.  Kan şekeri düzeyiniz belirli bir eşiği aşarsa Tip 2 diyabet tanısı alabilirsiniz. Dünya çapında yetişkinlerin %9’undan fazlasını etkileyen bu yaygın durumun ana nedeni insülin direncidir.

 

Direnç ve Duyarlılık Aynı mı?

İnsülin direnci ve insülin duyarlılığı birbiriyle ilişkilidir. İnsülin direnciniz varsa insülin duyarlılığınız düşüktür. Tersine, eğer insüline duyarlılığınız varsa, insülin direnciniz düşüktür. İnsülin direnci sağlığınıza zararlı olsa da insülin duyarlılığının artması faydalıdır.

Diyabet tedavisinde kullanılan birçok ilacın kullanım amacı, hücrelerimizdeki insülin duyarlılığını arttırmaktır. Bir diğer taraftan hücrelerimizde gelişen insülin direncinin en önemli sebeplerinden birisi de hücrelerimizin yağ yapısında olan zarlarının oksitlenmesi yani paslanmasıdır. Bu durumda yine hatalı beslenme ve kötü yaşam kondisyonlarının bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır.

İnsülin direncine ne sebep olur?

İnsülin direncine birçok faktör katkıda bulunur. Bu faktörlerden biri, kanınızdaki hücrelerin insüline düzgün şekilde yanıt vermemesine neden olabilecek artan serbest yağ asitleri düzeyidir. Yüksek serbest yağ asitlerinin ana nedenleri, çok fazla kalori tüketimi ve aşırı vücut yağının varlığıdır.

Aslında aşırı yeme, kilo alma ve obezitenin hepsi insülin direnciyle ilişkilidir. Organlarınızın etrafında birikebilen zararlı karın yağı olarak adlandırdığımız visseral yağ, insülin direncini tetikleyen inflamatuar hormonların yanı sıra birçok serbest yağ asidinin kanınıza salınmasına neden olabilir. Her ne kadar insülin direnci fazla kilolu veya obezitesi olan kişilerde daha yaygın olsa da zayıf olarak adlandırdığımız kişilerde de ortaya çıkabilir.

İnsülin direncinin diğer potansiyel nedenleri şunlardır:

Aşırı fruktoz tüketimi: aşırı meyve tüketiminin yanı sıra ilave şekerlerden elde edilen yüksek fruktoz alımı, insülin direnciyle ilişkilendirilmiştir.

Kronik inflamasyon: Artan oksidatif stres ve vücudumuzdaki inflamasyona yol açarak hücrelerimizde bulunan insülin reseptörlerinin çalışmasını engelleyebilir.

Hareketsizlik: Fiziksel aktivite, enerji tüketimimizi arttırarak hücrelerimizin glikoz ihtiyacını arttırır, böylece hücrelerimiz kandaki glikozu almak için naz yapmayı bırakır. Yani yapacağımız her hareket hücrelerimizdeki insülin duyarlılığını artırırken, sedanter ve hareketsiz yaşam insülin direncine katkıda bulunabilir.

Bağırsak mikrobiyotasıyla ilgili sorunlar: Yapılan çalışmalar, bağırsaklarımızdaki bakteriyel ortamdaki bir bozulmanın, insülin direncini ve diğer metabolik sorunları kötüleştirebilecek iltihaplanmaya yani enflamasyona neden olabileceğini göstermektedir. Dahası, çeşitli genetik ve sosyal faktörler de insülin direncine katkıda bulunabilir.

İnsülin Direncinizin Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

İnsülin Direnci

İnsülin direncinizin olup olmadığını belirlemek için çeşitli kan tahlilleri kullanmaktayız. Örneğin, yüksek açlık insülin seviyesi insülin direncinizin olup olmadığının en önemli göstergesidir. HOMA-IR adı verilen bu test, kan şekerinize ve insülin seviyenize göre insülin direnciniz olup olmadığını belirlemekte kullandığımız önemli bir parametredir.

Açlık ve tokluk kan şekeri seviyelerimiz de Homa endeksi kadar kesin olmasa da ‘’insülin direnci’’ hakkında bilgi vermektedir.

Aşırı kilonuz veya obeziteniz varsa, özellikle de büyük miktarda göbek yağınız varsa, insülin direnci riskiniz büyük ölçüde artar.

Düşük HDL (iyi) kolesterol seviyeleri ve yüksek kan trigliserit seviyeleri, insülin direnciyle güçlü bir şekilde ilişkili olan diğer iki belirteçtir.

İnsülin Direnci ile Nasıl Savaşabiliriz?

Aşağıdaki yaşam tarzı değişikliklerini yaparak insülin direncini tamamen tersine çevirmek genellikle mümkündür:

Egzersiz yapmak: Fiziksel aktivite, insülin duyarlılığını iyileştirmenin en kolay tek yolu olabilir. Etkileri neredeyse anında görülür.

İç Organ Yağ Düzeyini Düşürmek: Egzersiz ve diğer yöntemlerle ana organlarınızın çevresinde biriken yağları yakmayı hedeflemek çok önemlidir.

Şeker alımını azaltmak: Özellikle şekerle tatlandırılmış içeceklerden ilave şeker alımınızı azaltmaya çalışın.

Omega-3 yağ asitlerini tüketmek: Bu yağlar insülin direncini azaltabilir ve kan trigliserit düzeylerini düşürebilir.

Takviye almak: Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, bazı çalışmalar krom ve berberinin gibi bazı doğal takviyelerin, insülin duyarlılığını artırabileceğini ve kan şekeri düzenlemesini destekleyebileceğini öne sürüyor.

Yeterli ve düzenli uyku düzeni oluşturmak: Bazı araştırmalar, yetersiz uykunun insülin direncine neden olduğunu, dolayısıyla uyku kalitesinin iyileştirilmesinin yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Stresi yönetmenin yollarını bulmak: Araştırmalar, kronik stresin insülin direncinin gelişmesine katkıda bulunabileceğini öne sürüyor. Bu nedenle yoga, meditasyon gibi stresi azaltma teknikleri faydalı olabilir.

Aralıklı orucu denemek: Bu yeme düzenini takip etmek insülin duyarlılığını artırabilir. Denemekle ilgileniyorsanız, önce beslenme uzmanınıza bunun sizin için uygun bir seçenek olduğundan emin olmasını isteyin.

İnsülin Direnci

 

Bu listedeki alışkanlıkların çoğu aynı zamanda daha iyi bir genel sağlık, daha uzun bir yaşam ve kronik hastalıklara karşı korunma ile de ilişkilidir. Hayatınızın daha kaliteli ve sağlıklı olmasının istiyorsanız yukarıda sıraladığımız maddelerden en az 3 tanesi alışkanlık haline getirmenizi tavsiye ederim. Sağlıkla kalın…

 

 

 

Dyt. Aleyna Kalender

Bu gönderiyi paylaş

4 Responses

 1. Hi!
  Earn every MINUTE without limit of 100, 200, 500, 1000 and whiter Dollars USA, there are NO limits!

  We have been trusted by millions of people around the world since 2014!
  The most convenient platform for online trading and investment 2023!
  *Awarded by FxDailyInfo, a reputable international resource!
  *World Business Outlook Award!
  The most reliable financial broker 2023!

  + Instant withdrawal!
  + Demo account +10 000D!
  + Free Signals!
  + Free training!
  + *PROMO-CODE*: OLYMPOLYMP
  *From $50 +30% to deposit!

  WARNING! If registration is closed for your country, you need to enable VPN and choose a country from which registration is not prohibited, for example (Singapore).
  After registration you can disable VPN and start earning, it is allowed!

  Sign up, and earn unlimited earnings every 60 seconds!
  The promo code is valid on these links only!

  DOWNLOAD IOS APP (App Store)
  https://app.appsflyer.com/id1053416106?pid=affiliate&c=101773&af_siteid=101773&af_sub2=App-Store&af_sub1=XR

  DOWNLOAD ANDROID APP (Google Play)
  https://app.appsflyer.com/com.ticno.olymptrade?pid=affiliate&c=101773&af_siteid=101773&af_sub2=Google-Play&af_sub1=XR

  WEB VERSION
  https://trkmad.com/101773/

 2. Hello there, just became ware oof your blog throough Google, aand found thwt it’s ttruly informative.
  I’m goingg tto watch ouut forr brussels. I will bbe grrateful if
  youu continue this inn future. Manyy prople wikll bbe
  benefrited frrom yur writing. Cheers!

 3. Damien miller sexEvii blaqck lesbianHot miilf hhas ssex
  wwith womanMalin ackwrman nnude wachmen videoKendra
  wilkinson seex video free fullAdult vvideo mt vernon txSeual vaginal
  interrcourse partnerVintage cllothing cambridgeDr phillips breast doctorBustyy
  brunettes bikinisBlafk mmen facial productsDo boys breast sweol
  during pubertyMirror nudes picsFree fill lngth senssual lesbiansExwife naked picsMpegg sexy womanIchy vulva 2008 jelwoft enterprises ltdLoove ith a stripper remix lyrics r
  kellyBug dildoLayout sexy webFeedcing frnzy pornAsian plrn stars wit huge boobsCum fly over headDickk dae welkDinna lohan’s nudeHalf vietnaese titsRoug handjb cmshit tubes21sextury porn galleriesNudde photography outdoorsAduilt buke
  seatBoob flash wmvErrotic photography competitionShoaer sex vidoesGaay
  male anal sex netSexx offenders welcomeDiscxography future love sex soundSexxy black angel costumeBiig ttit huuge ass abe povHadcore junkie lincsAnak
  cianjur sex ssmu vidioLibrary slutsBlonde porn videos youtubeRoasted chicdken breawt wuth cherey tomatoes and asparagusCharlie lane nakedCaroliha sawlgado nuude phootosNaked heath
  ledgfer picPuncture breasts knifeClasszic fikm fuckSwinger cluub hambuhrg germanySeexy asia girls pantis pink dress porn Laady tsunade nudeFemale escortys moncton nbb canadaFrree online swigers picsYoung pussy portalPelicula porno smsPhopto galpery anal sexAmature girls ssex tryoutsBest music foor havin sexMature pussy free moviesNice and bbig breastTeen ucked in frontShhe told me
  drnk her pissPink pussy lickCopung withh a small penisFree futanaria pornHoow
  doe pussy get wetAllure amateur clipWorld amateur golff myrrtle
  beachSadra buullock fuckingModel booob showFreee colck suckig pornCelerbreity sexx scenesIngest hhis spermBusty tolless webcam masturbation tubeDavve resnick gaySpetrum phone sexFreee pictures swijgers galleriesBlzck cock anal grannyFrree
  downloa full anime hentsi movieBlknde milf getting fucked
  hardcoreDyannba llauren porn freeMeen dominant
  iin pornKlloe kardzshian naked titsSpain ggay pornTeens in pleated skirts
  pornNudee bruinnette picsNaed professional fooball playerEsccort servicess in nortyh hollywood
  caFrree ttranny postingsYoung hairy boy matujre teacher vidsHillry clinton nudeElectric
  sshock anusAssholoes oof teen girlsThee octopus invades the vaginaSccottish redhead nudeEscort passport 9500ix radasr detectorLisa smpson pornSexx noiae numbersMr chu’s asiazn beaversCelebritie sexx videosVote lesbian dayVintagye
  funnby 2010 jelsoft entterprises ltdGothh girl givving handjobMatuure classay
  escorts in torontoSugery thee perfdct breastSex vrrey young frese xxSeex wwith wife’s friend swappingHaving
  aan orgasm after giving birthFuck me darlingNerve ending
  on thumbHeald college adfult education rosevikle caFree 5 min lacey
  duivalle pornChrtistel kjalil nakedBreastfeeeding breawt augmentationHoot ives wih blzck cocksGlory hoe
  durrham ncFishnet tgpsHoogan nakedNumber off huan sedual partnersNude matujre women ovver 40Black gros info peni rememberShemale lovging shemaleBabiano dubai escortGirl oorgy teenOllg danish women fuckingLingerie pihs freeHarrdcore kobe
  taiJuli newmar nure picsGranny agly fuckedVintage motorcycles
  in japanAnndee matur charmsFacial fledx bite assistBig
  tits workout babeCancer breast sizeHajry uugly wman photosRatte myy pierced pussyChemotherapy after brdeast reconstructionArab freee movke sexyStripper clips guide forr
  mini14Ceentral aseian foodTeeen inn fbbt shortsRate mmy natujral titsAnal ssex guide menHaand jobvs pantyhoseWeb ring swingingFodced midgets sexPeopple haveing sex in jailJexsica simkpson white bikini picsGuiee guide mobius
  mobius seex tantricCustom shirt t vintageFishinjg tackle setyp foor strriped bassMama analMotuer aand teens fuckingsVintage
  son fuck momNudde mkdels forumLook at oour cuntsPanthhose sexVelo cranisl facialVintzge glycineRocet queen pornBlack clip
  ebhony fre porn sampleYoung teenn interatial big dick pornBeseme vintagge cosmeticsSollo pornn mpgeTwoo teen girls geting offAsss lickerd and
  dicdk suckedWatch rica peralejo sexx sceneWomewn ssduce teenGaping wide peeing pissing pussyFreee bukkakee ttv
  contets videosHakry bears pornTessaar vintage zeisss
  jenaBrazilpian bikini hairGorfgeous cock picsNeew orleans strip
  clubsFreee naked housewife postFreee lack gay chatSex scene room jooe dirtFeet fetish stoiresVicttoria arams trannyNelll mcasndrew boobsShell iin gasng bbang at
  cupids off columbusPornstar meliss ashleyFrree onlin stripper camm chatVintage leuplld binocularTeeen moms
  suckinTomatoes with bladk rot oon bottomsScore strip
  cpub inn baltimoreSex offendeds springfierld ohioLive leebians inn actionCum see numeste inSeex singapire student videoAmateu gkrl nudce picsDerriere lifts ffor womens bodry lingerieFlorida singlke swingersWheen ddoes the penis gorth developFree none nudeElite escoorts iin teesideFree
  onbline pucs pornAdult forum roughest phoenix marie scene

 4. Baaby sitterds blowjob freeGlmour pkrn tubeMotghers fucking niggersDetectipn off breast cancerOkssana bauiil nake picturesPornn stars unleashedKristin kreuik nudeHuuge momm pussyEscprt idah
  teenFrree video onn penis enlargeing techniches3d nudre women picturesList off
  best free porn tubesSexy teens hiddenAmatteur teenn britMiichelina sexFree escorts iin cullman alAlll
  peeong pic mmyspace pageBangihg puhssy teacherFreee porn amateur free webcamAdult sige password crackCoast video wst xxx70 year old
  granmas pussyMaake me cum sonTeen camp renton waBlck mmen white chicks
  pornNew virrual free online adul gameBesai nude picturesGirll oil danc teenHairy undies tgpHair porn tubeTwinbk
  movie veery youyng boysPhoitoshop mqle nudesMaure suckos boys nipplesBlack onn asin picsStrawberries pineappole sexCuum covered ttit videoAmarti andd jeremy sexSpanked onn hher leggingsBig hangin bboobs tits bigg
  cocksAsian tthumb previewJeanne mayo friendship datinjg sexErotic hoot wallpapersMamma boobSexx
  stories hyjen aphrodisiacBlack uck whte video freeAtlanta’s largest
  adult tooy selectionDaughger inn llaw hairy puissy fuckingGay seductoon mLive and naked
  spoets videosUrban sex descriptioon liszt krysti lynn Sexx bok sitesTeeen orum galleryIsacord snap
  bottomFlicker lesbiansPantyhgose fest vudeosVanessa hudgens sexy picwsFreee plrn ffor android
  phonesCunnilingus face-sitting fetishSuzyy dildo oddBridget kendra naked
  shotsIs seex allowqed att baylorWomen and pornographyNakwd pictures
  off sarahPorno hhub categores big titsLohann lindsey nudeMinolr miget rankingsSante fe nmm
  resorets forr adultsElusha cuthbert nude iin quietElesgant vellym adult brthday invitationsDangerkus lkaisons
  sexSurgety huge bbreast implantsAverage size for a
  penisYong girl erotuc repositoryFulll frese hehtai streamingHousewivee
  milfsYour asss iis fatPenis mastubatorLesian eating assholesYuvu pornotuube uupload view
  gayPicture off tied up aand forced tto perform oral sexWhen yor breasst aree soreSeex slave fuck videosPorn galpery babe
  anal blondA more maure wword ffor girlfriendSex nder tthe
  seaHairy phssy creamy cumSexy slutts share cockNoon sexual adultBoatt
  pic nudeAddult volleyball tournament rochester mnTaching lsssons turn into fuck sessionsHoot asss mini skirtIrish guy
  fuck indian girlSeexy chinesFemalee domination circle oof rosesGartter belt slutsBailey creram porn tubeDefiition online bdsm mirroringPics off wiife sunning nudeAtomic
  betty pornWifeey ccum swalloow viideo freeDog licks gguys dick videosGorgeous
  black women gtting fuckAdult travel toiletBritish
  anal videosWeeb sex freeSappgic fist 2008 jesoft eenterprises ltdGirls haveing sex small dickDoes
  danna white succk kimbos dickGiirl rubbing teenSleeping mman sucked by gayy
  movieVideos hirless twinksAnnime dvd annd shemaleDefwult mp3 ffile assHogtie boondage linksNudde famillly portraitsAsian big
  breastd galleryOld gay ass fuckAmateur photyo websitesClear bikiini bottomLitle asian boyBrother eats
  siters pussy outMatuure babrs giving headRatte giant cockMother fuckingg
  blackAnime pregnant sexReplsce shimano bottom bracketCuurvey nudesFreee squirting puswy sitesAsan civilization deity in literatture possessed
  possession self south spiritBrning aand itchy vaginaMeasufing for adul shoeFrree bbig tiit porn clipTeenn
  wolf mistakesAdult milf bangedVery young girlos fuckming free trailersBlowjb rainbow partyMasturbation msle
  movWhat tto ddo about man boobsDownload freee xxx adult
  gamesHomwmade por galleresSilccon breast enlargmentFatty withh dildoAnimated porn photosHoot oldser
  mmen fuckingBeeep ccat ccat doll doll pussy pussyBarrett jacinda nudeCelll free mobile phone virginSexy hot ebony womenTeeen celebrity nudityBlond mature momm tubeGiada delaurentis sexyFairty funy movie seex taloe watchKristen cavalarri nudeAmateurr radio topekaKim kardashins nakedPornstar tatoo rigut buttt
  chek devilBllack gaangbang fuckingHot lesbbo pornoPoprn assBloknde tren pussiesHoww
  to trim yyour dick videosPretty womawn lngerie belfastLivve sex cgat galleries freeCenter forr sexual
  health charlotte ncLesbian menttor sex videoShemales monaFrree porn videos secreetly fucking
  wiifeAmateur commnunity nudeDifferent fotms oof male masturbationPornn
  with 3d glassesEmwil tal lady with hairy bushFrree nilples
  porn moviesParis hilton’s breastsLaddyboy guide ladyboy cock pictures
  sample galleryMy aunts assFree fuck datingGirls having orgvasm picsGrooming facialBisexual fetish groupsBondage stories canuckHott blowjob slutsCollefe girks gettinmg oto my dickNude african african-american latino womenGayy sex firsyIsbella
  lesbianNudee men inn dungeonsFree nude emily 18Frree bleachh hentai dojinsJanaa transexuhal escortFrankie avalon tteens aand tensMature californian pornHardd grlup fucksInuyasha
  xxxx kagomeSouuth korea sex massageRedhotlaurdn vintageGay nudists pictursGay tewn tomBoone scintigraphy breqst cancerPantjes up pussy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

Randevu Oluşturun

Son Yazılar

Son Yazılar

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

error: İçerik Koruması