koşuyolu rezonans

+90 216 545 45 55

Su Diyeti ile 7 Günde 7 Kilo Verin
  1. Home
  2. Genel
  3. Su Diyeti ile 7 Günde 7 Kilo Verin
su diyeti

Su Diyeti ile 7 Günde 7 Kilo Verin

Çeşitli diyetler yapmanıza rağmen sonuç alamadınız ve hızlı kilo verdiren su diyeti başlığı dikkatinizi mi çekti? Peki, son zamanlarda sıklıkla duyulan bu diyet türü nedir? Yağ yakar mı, işe yarar mı ve nasıl yapılır? B iliyor musunuz? Cevabınız hayır ise veya merak ediyorsanız o zaman bu yazımda bu diyet türüne dair merak ettiğiniz her noktayı tek tek açıklamaya çalışayım. İnsan vücudunun yaklaşık %75’ini suyun oluşturduğunu herkes bilir. Dolayısıyla suyu yeterli ve düzenli olarak tükettiğimizde sağlık açısından pek çok yararı vardır. Sağlığımız açısından bulunmaz bir velinimet olan bu doğal kaynak, şimdi de diyet listelerine girdi.

Su Diyeti Nedir?

su diyeti Dünyanın %70′ini, vücudumuzun ise %75’ini su kaplar. Böylelikle suyun ne kadar çok önemli olduğunu bir kez daha vurgulamış olalım. Dünyanın en değerli kaynağı, tüm canlıların yaşamlarını sağlıklı şekilde devam ettirebilmeleri açısından oldukça önemlidir. En küçükten en büyük canlı organizmalara kadar tüm canlıların biyolojik yaşamını ayakta tutar. Dolayısıyla günde 2,5 – 3 litre arasında su tükettiğimizde hayatımızı daha sağlıklı bir şekilde sürdürebiliriz. Yıllardır bilinen bir gerçek var, o da bol su tüketmek kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. İşte, su diyeti de bu gerçeğe dayalı yapılan bir diyet listesini içermektedir. Bununla birlikte diyetin asıl amacı bol kalori yakarak vücudumuzun ısı dengesi ayarlanmasını sağlar. Hızlı kilo vermek isteyenlerin uyguladığı diyet, günde sadece bol miktarda suyun yanında sıvı tüketilmesine dayanır. Ancak diyet sürecinde sıvı dışında başka bir gıda tüketilmemesi gerekir. İlk bakıldığında bu diyeti uygulamak mantıklıdır. Çünkü söz konusu bu diyet sayesinde günlük yaşamamızda yeteri düzeyde sıvı alabiliriz. Ancak şunu unutmayın kendi başınıza yapacağınız her diyet, vücudumuzda bulunan diğer sağlık sorunlarınızı tetikleyebiliyor. Bu nedenle su veya diğer diyetleri uygulamadan önce muhakkak bir uzmandan yardım almalısınız.

Su Diyeti Yağ Yakar Mı?

Belki de dünya çapında en kolay diyet olan su diyeti, birçok araştırmacı tarafından kilo kaybı dahil çeşitli sağlık yararları olduğu iddia edilen bir beslenme türüdür. Bilindiği gibi kilo verme sürecinde alınan kaloriye oranla harcanan kalori miktarı düşük olması gerekir. Dolayısıyla bu diyet türünde suyun tok tutmasının yanında az kaloriyle beslenildiği için kilo kaybı yaşanır. Bununla birlikte yağ yakmaya yardımcı olurken vücudu toksinlerden arındırır ve kan şekerini dengeler. Aynı zamanda bağışıklığı güçlendirmede, stres seviyesini azaltma oldukça etkilidir. Detoks etkisi yapan diyet, çok hızlı kilo vermeyi sağlasa da aslında uygularken çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü diyetin çeşitli faydaları olsa dahi sağlık riskine yol açan zararları da vardır. Aslında araştırmalara göre 24 ila 72 saatlik diyette günde 0,9 kg kaybı yaşandığı bildirilmektedir. Ancak ne yazık ki, kaybedilen ağırlığın büyük bir kısmı su, kas kütlesi ve karbonhidrattan gidebilmektedir. Şimdi size söyleyeceğim kulağınıza garip gelse de sıvı diyeti, susuz kalmanıza yol açabilir. Bunun sebebi de günlük sıvı alımının %20-30’u kadar tüketilen besinlerden gelmesidir. Yani yemek yemeyip aynı miktarda su içiyor olsanız da yeteri miktarda su alamayabilirsiniz. Aynı zamanda bu tip şok diyetler, ilk başlarda kusma ve mide bulantısına neden olur. Ayrıca tansiyon düşüklüğü ve hipoglisemi olarak etkisini gösterir.

Su Diyeti Nasıl Yapılır?

Sıklıkla tercih edilen su diyeti uygulamasında yapılması gereken tek şey gün içerisinde 2 litre su ile birlikte sıvı tüketmektir. Diyet listesinde, suya ek olarak detoks suları, çorbalar, meyve suları ve bitki çayları tercih edilebilmektedir. Ayrıca kan basıncının dengelenmesi ve gerekli besin ögelerinin sağlanması açısından tüketilen diğer sıvılara dikkat etmelisiniz. Sağlık uzmanları, diyetin sadece sıvı tüketerek yapılmasının oldukça zararlı olduğunu bildirmektedir. Diyet yapmaya karar verdiyseniz yapmanız gereken ilk şey kötü beslenme alışkanlıklarınızdan kurtulmaktır. Hayatınızdan çıkardığınız sağlıksız besinler yerine süt ürünleri, sebze, meyve gibi besleyici ve sağlıklı besinleri eklemelisiniz. Günlük su tüketmenin yanında ayrıca düzenli egzersiz de sağlıklı kilo vermenize yardımcı olur. Bu arada sadece sıvı tüketimine dayalı diyetler, sadece tıbbi klinik ortamlarında uzman eşliğinde uygulanmalıdır. Yani daha ciddi sağlık sorunları yaşamamak adına diyeti kesinlikle uzman kontrolünde yapmalısınız.

Su Diyeti En Fazla Kaç Gün Yapılmalı?

Yukarıda yazdığım gibi uzmanlar, sağlık açısından her gün kesinlikle 1,5-2 litre sıvı tüketmemiz gerektiği konusunda uyarıda bulunmaktadır. Ancak bu doğal kaynağı nasıl ve ne zaman tüketmemiz gerektiğine dair farklı görüşler mevcuttur. Bazılarına göre yemeklerden önce içilen su iştahı kapatır. Bazıları ise yemek sonrasında tüketildiğinde sindirime iyi geldiği söylenmektedir. Suyu doğru zamanda tüketmek hem sağlık hem de diyet açısından oldukça önemlidir. Uzmanlar sadece sıvı beslenmeyle yapılan diyetlerin, 7 günden fazla yapılmasını önermemektedir. Bunun nedeni ise sağlığınızı kötü yönde etkilemesidir. 7 günde 7 kilo verme yani kısa sürede kilo verme düşüncesinde misiniz? O zaman ilk olarak uzman eşliğinde bir diyet programı yapmalısınız. Çünkü bir uzmana danışmadan kendi başına yapılan diyet bazı sağlık sorunlarını beraberinde getirebilmektedir. Siz de sağlık sorunu yaşamak istemiyorsanız su diyeti uygulamasını denemeden önce muhakkak uzmanla görüşmelisiniz. Böylelikle beslenme alışkanlığınıza en uygun, sürdürülebilir bir diyet ile kalıcı kilo verirsiniz. Uzman kadrosu ile Koşuyolu Rezonans sağlıklı kilo verme yöntemleri ile hedeflediğiniz kiloya ulaşmanızı sağlar.

Su Diyeti ile Kaç Kilo Verilir?

Yeteri kadar su tüketmeyen kişiler, özellikle ilerleyen yaşlarda çok ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Bu problemlerin önüne geçmek için hayatımızın her döneminde bol bol su içmeyi sakın unutmayın! Vücut sağlığına faydalı olduğu kadar diyete de yararlı olan su, kilo vermeyi büyük ölçüde kolaylaştırır. Hem sağlığı korumak hem de kilo vermek isteyen kimseler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bununla birlikte ben sadece sıvı tüketerek diyet deneyimimde 1 haftada 7 kilo verdim. Fakat kısa bir süre içinde geri aldım. Bazı uzmanlara göre haftada 1-2 kg vermek daha güvenli ve daha sağlıklıdır. Bundan fazlası çok hızlı olarak kabul edilmektedir. Sağlık beslenme şekliyle uzun süre diyet yapmak yavaş kilo vermeye neden olsa da tekrar kilo alma riskini azaltır. Hızlı kilo kayıpları ve kısa süre uygulanan kısıtlayıcı diyetlerde verilen kiloların geri alınması daha yüksektir. Haftada 2 kg’dan fazla verdiğinizde başta kalp olmak üzere birçok organının olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir. Aynı zamanda mineral ve vitamin kaybı yaşanması olası bir durumdur.

Su Diyetini Kimler Yapamaz?

Su diyeti düşük kalorili beslenmeyi desteklediği için vücutta enerji açığının oluşmasına yol açar. Aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırmasından dolayı kilo kaybına sebep olur. Söylendiği gibi bir haftada 7 kilo verme olasılığınız vardır. Fakat hızla verdiğiniz bu kilolar hızlıca geri almanıza sebep olacaktır. Aynı zamanda sadece sıvı tüketimi yapılan diyetler bazı durumların ve sağlık sorunların varlığında uygulanması sakıncalıdır. Özellikle ilaç kullananlar, migren, kalp sorunları ve tip 1 diyeti olanlara bu diyet tipi önerilmemektedir. Bunun yanı sıra hamileler, emziren anneler, zayıf ve yeme bozukluğu olanlarda diyeti uygulamamalıdır. Sonuç olarak su diyeti gibi şok etkisi yaratan diyetlerde unutmamanız gereken bir nokta vardır. O da herkes için güvenli olmadığıdır. Eğer diyetin faydalarından yararlanmak istiyorsanız, sadece bir uzman kontrolünde yapmanız gerekir. Örneğin Koşuyolu Rezonans gibi uzmanlar eşliğinde sağlıklı kilo verme yöntemleri kullanarak bir beslenme düzeni oluşturup pratikçe fazla kilolarınızı verebilirsiniz.
Uzman Diyetisyen Şevval Şahin Baybaş
Uzman Diyetisyen Şevval Şahin Baybaş

Mart 2019 tarihinde çalışmaya başladığı Koşuyolu Rezonans Sağlık ve Eğitim Hizmetleri’nde, biofeedback terapileri ile obezite ve gıda bağımlılığı üzerinde çalışmıştır.

Bu gönderiyi paylaş

Leave a Reply

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

Randevu Oluşturun

Son Yazılar

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

error: İçerik Koruması