koşuyolu rezonans

+90 216 545 45 55

Holistik Beslenme Nedir? Faydaları Nelerdir?
 1. Home
 2. Genel
 3. Holistik Beslenme Nedir? Faydaları Nelerdir?
bütünsel beslenme

Holistik Beslenme Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bedenin, zihnin ve ruhun ihtiyaçlarının karşılandığı bütünsel beslenme biçimi holistik beslenme adını taşır. Bu beslenme düzeni felsefi bir temele sahiptir. Kişinin yalnızca vücut sağlığını değil, zihin ve ruh sağlığını da düşünerek hazırlanan bir beslenme çeşididir.

Kişinin bütünsel sağlığını koruması bu tüketim alışkanlığının en büyük faydasıdır. Fakat bunun yanı sıra bütünsel beslenmenin organik olan tüm gıdaları kapsaması da beraberinde çeşitli faydalar getirir. Vücudun işlevlerini daha verimli şekilde yerine getirmesini sağlar. Zihin de vücudun sağlıklı olması ile rahatlar, daha sağlam düşünmek, akıl yürütmek mümkün olur. Beden ve zihin sağlığı iyi olduğunda ise dolaylı olarak ruh sağlığı da iyileşir. Kişi duygusal açıdan da iyi hissetmeye başlar. Üstelik bütün bunlar bir beslenme yöntemi ile gerçekleşir.

Kişiye özel olarak hazırlanan holistik beslenme doğal bir iyileşme yöntemidir. Diyet olarak da kullanılan bu beslenme tipinin ana amacı hem bedene hem zihne hem de ruha olumlu etkide bulunmaktır. Her yönden daha sağlıklı bir hayat sürmeyi istiyorsanız bu beslenme düzenine bir şans vermelisiniz. Fakat öncesinde tam olarak ne olduğunu gelin beraber keşfedelim.

Holistik Beslenme Nedir?

holistik beslenme nedir

İnsanın ‘bütünsel’ olarak sağlıklı olmasını sağlayan holistik beslenme bedene, zihne ve ruha hitap eden bir beslenme çeşididir. Beden sağlığını korumak için beslenmeye dikkat edilmesi bilinen bir tavsiyedir. Fakat zihin ve ruhun sağlığıyla beslenmenin arasındaki bağlantı holistik tüketimin farkını ortaya koyar.

Kişinin hissettiği yoğun öfke, anksiyete, manevi ya da maddi kayıpların verdiği hüzün durumu gibi zihni kurcalayan, ruhu daraltan sıkıntıların doğurduğu rahatsızlıklar düzgün bir beslenme ile çözüme kavuşur. Bütünsel beslenme kişinin ruhsal ve zihinsel problemlerini sonlandırmaz. Fakat onlarla daha iyi başa çıkabilmesini sağlar. Zihnini daha sağlıklı bir biçimde kullanma imkanı bulan kişi duygularını da kontrol etmeyi becerir.

Bunlar holistik beslenme içinde yer alan ve gerçekleşmeyi bekleyen detaylardır. Kişisel bakım, sağlıklı bir uyku gibi faaliyetlerle desteklenen bütünsel beslenme sahip olduğu prensipler ile daha etkili bir şekilde faydalarını gösterir.

Holistik Beslenme Prensipleri Nelerdir?

Zihin ve ruhun sağlığını beslenme düzeniyle sağlamak için dikkat edilmesi gereken prensipler vardır. Holistik beslenme prensipleri kişinin beden sağlığını korurken zihninin ve ruhunun nasıl daha iyi ve rahat edeceği etrafında ilerler;

 • Kişinin mevcut sağlık durumunu belirlemesi gerekir. Uzmanlar yardımıyla yapılabilecek olan bu belirleme kişinin sadece beden değil, zihin sağlığını da sunar.
 • Bütünsel beslenmeden faydalanmak isteyenler yaşamlarının hangi döneminde olduğunu bilmelidir. Çünkü insan ömrünün belli dönemleri hem bedeni hem ruhu hem de zihni etkileyen süreçlerden oluşur.
 • Bu beslenme düzeninde organik yiyeceklerin tercih edilmesi en önemli prensiptir.
 • Kişinin sevdiği, yerken mutlu hissettiği besinler de organik olduğu sürece bu beslenme düzeni içinde yer alır.
 • Doğal gıdalarla beslenme sürecinin su içerek desteklenmesi gerekir. Su vücut için vazgeçilmez olduğu gibi ruhun da ferahlamasını sağlar.
 • Holistik tüketim esnasında zihne daha fazla yardımcı olmak için meditasyon, nefes egzersiz gibi faaliyetlerden faydalanmak mümkündür.
 • Kişinin alerjik reaksiyon gösterdiği gıdalardan uzak durması gerekir.
 • Yemekleri tüketirken tadını çıkarmak ise bütünsel beslenmenin önem taşıyan bir başka prensibidir.

Bu prensipler çerçevesinde ilerleyen holistik yeme biçimi barındırdığı faydalar ile de tercih edilen bir sağlık koruma yoludur. Beden kadar zihin ve ruhu da göz önüne alan bu beslenme biçiminin yararları onu olduğundan çok daha cazip bir konuma ulaştırır.

Holistik Beslenmenin Faydaları Nelerdir?

holistik beslenme nasıl olur

Sağlığı pek çok açıdan koruyan holistik beslenme sahip olduğu faydalar ile uygulanması fazlasıyla tercih edilen bir nitelik kazanmıştır. Bu beslenme biçiminin faydaları;

 • Sindirim sisteminin daha sağlıklı olmasında rol oynar.
 • Organik ürünlerle beslenmenin sonucunda kabızlık gibi şikayetlerde azalma yaşanır. Bu sorunun geçmesi daha hızlı ve kolay bir hale gelir.
 • Fazla kiloların daha kolay bir şekilde verilmesini sağlar. Kişinin ideal kilosunu korur.
 • Yüksek kolesterolü olan kişilerin kolesterolü dengelenir.
 • Kan şekeri seviyesi korunur. Böylece kişi şekerinin yükselmesinin ya da düşmesinin önüne geçer.
 • Sağlıklı beslenme ile kişinin kan basıncında düşüş yaşanır.
 • Bağışıklık sistemi daha kuvvetli bir hale gelir.
 • İşlenmemiş, doğal ürünlerle beslenme sayesinde grip, soğuk algınlığı gibi mevsim geçişlerinde yaşanan hastalıkların önüne geçilir.
 • Bedenin, zihnin ve ruhun daha sağlıklı olması ile uyku düzeni yakalanır.
 • Kişi daha parlak, hoş bir cilde kavuşur. Bütünsel sağlık kişinin cildinde yansıma bulur.
 • Hem bedenin hem de zihnin sağlıklı olması ile kişi kendisini yorgun hissetmez, güne daha dinç başlar.
 • Kişinin daha enerjik olmasını sağlar. Bu sayede kişi zihin ve ruh açısından daha iyi hisseder.
 • Kişinin hissettiği anksiyete, öfke gibi sıkıntılarda azalma gözlemlenir.

Faydaları bu şekilde olan bütünsel beslenme kişinin sağlığını bir ‘bütün’ olarak korur, daha iyi hale gelmesini sağlar. Bu beslenmenin faydasını görmek için de uygun besin gruplarını tüketmek gerekir.

Holistik Beslenme Hangi Besin Gruplarını Vurgular?

Holistik beslenme bedenin ihtiyaç duyduğu bütün bileşenleri kapsar. Fakat bu bileşenlerin organik, hormonlu olmayan, katkı maddesi bulunmayan ve işlemden geçmemiş olan besinlerden alınmasını prensiplerinden biridir;

Sebzeleri protein bileşeni için tüketirken, sızma yağları ve kuruyemişleri ise yağ ihtiyacı için tüketmek gerekir. Baklagiller ve işlenmemiş tahıllar da karbonhidrat gereksinimini karşılar. Karbonhidrat ile kişi enerjik hisseder. Bu bileşen beden, zihin ve ruh sağlığına doğrudan hitap eder. Vitamin için ise meyve grupları tüketilmelidir.

Holistik Beslenme ile Kilo Vermek Mümkün Mü?

holistik beslenme

Organik ürünleri temel alan holistik beslenme biçimi ile kilo vermek mümkün. Besinlerin organik oluşu ve katkı maddesinden uzak kalışı vücudun daha verimli çalışmasını sağlar. Böylece kişi vücuduna aldığı her bileşenden doğal bir fayda görür. Bu sayede de kilo almak yerine fazla kilolarına veda etme imkanı bulur. Ayrıca ideal kilosunu da koruma şansı elde eder.

Zihin, ruh ve bedeni aynı anda besleyen holistik tüketim biçimi organik temelli oluşuyla ilgi çeken ve sıklıkla başvurulan, kişiye özel doğal bir sağlık mucizesidir.

Bu gönderiyi paylaş

One Response

Leave a Reply

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

Randevu Oluşturun

Son Yazılar

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

error: İçerik Koruması