koşuyolu rezonans

+90 216 545 45 55

En Çabuk Kilo Verme Yöntemi
 1. Home
 2. Genel
 3. En Çabuk Kilo Verme Yöntemi
En Çabuk Kilo Verme Yöntemi

En Çabuk Kilo Verme Yöntemi

En Çabuk Kilo Verme Yöntemi

Kilo verme için birçok yaklaşım ve beslenme tarzı bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilinenleri aralıklı oruç, kalori kısıtlı diyetler, dukan diyeti, ketojenik diyet, eliminasyon diyetidir.

Hangi beslenme tarzını uygularsanız uygulayın kilo vermenin bir süreç olduğu ve sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmek gerektiği unutulmamalıdır. Ayrıca hızlı kilo vermeden ziyade kalıcı ve kas kaybı olmadan yağ ve ödem kaybederek kilo vermenin önemli olduğu da atlanmamalıdır.

Sanılanın aksine aldığınız kalori harcadığınız kaloriden az ise kilo verirsiniz mantığı maalesef doğru değil. Çünkü 1 kalori her zaman 1 kalori değildir. Bu kalorinin karbonhidrat mı? protein mi? yoksa yağdan mı? geldiğine bağlı olarak vücutta metabolize edilmesi farklıdır. Bu nedenle kalori hesabı yaparak kalıcı kilo vermeye çalışmak bir yanılgıdır.

Sağlıklı ve kalıcı kilo vermek istiyorsanız vücudun bir bütün olduğu unutulmamalıdır. Vücudun bir sistem olduğunu kavramak ve bu sistemi bozan veya bozabilecek etmenleri görmek ve onu dengeye kavuşturmak, hem yaşamınıza hem de sağlığınıza bütüncül bir pencereden bakmakla mümkündür. Beden, zihin, ruh ve tüm mekanizmalara odaklanmak size hayatınızla ilgili kaıcı çözümler sağlayacaktır.

 

Kilo verme sürecini bir masa gibi hayal edersek ilk ve en önemli ayaklardan biri beslenme, diğer ayaklar ise tahliller, psikolojik durum ve fiziksel aktivitedir.

En Çabuk Kilo Verme Yöntemi

 • Vücudun metabolik durumunu düzeltmek için tahliller yani vitamin mineral eksikliği, insülin direncinin olup olmadığı, tiroit fonksiyonları, karaciğer fonksiyonları da kontrol edilmelidir. Sonuçlar doğrultusunda hekiminizin önerdiği gerekiyorsa ilaç gerekiyorsa besin takviyeleri kullanılmalıdır.
 • Stres düzeyiniz yüksek ise kaygılarınız varsa depresif duygu durumunuz varsa vücut kortizol seviyesi yükselir. Buna bağlı olarak pankreastan insülin salınımı artar. İnsülin ise özellikle karın bölgesi ve iç yağlanmayı arttırır. Kotizol yüksekliğine bağlı olarak uykular bozulur ve gece yemeleri başlar veya çözemediğiniz duyguları bastırmak için unutmak için kendinizi yemek yerken bulursunuz yani duygusal yeme görülebilir. Bu problemleri çözmek içinde stres düzeyini kontrol altına almalısınız. Bu konuda size aromaterapi, fitoterapi ve biofeedback destek sağlayabilir.
 • Masanın diğer ayaklarından biri olan fiziksel aktivite zihninizin boşalmasına ve stres yönetimine yardımcı olurken kas kütlesini arttırır ve yağ yakımını destekler. Yağ yakımını desteklemek için özellikle kardiyo dediğimiz nabzı yükselten egzersiz tipi seçilmelidir. Bu nedenlerden dolayı fiziksel aktivite kilo verme ve sağlıklı yaşamın önemli bir basamağıdır.
 • Beslenme düzeni kişinin sağlık durumuna ve yaşam tarzına göre değişebilir fakat kilo probleminin en önemli kök nedenlerinden birinin bağırsak florasının bozulması ve geçirgen bağırsak olduğu düşünülürse önce bağırsağı toparlamak için şeker, gluten ve laktoz gibi maddeleri içeren gıdaları çıkarttığımız eliminasyon beslenmesini uygulamak ve bağırsak geçirgenliğini toparlamak doğru olacaktır.

Eliminasyon Beslenmesi Nedir?

Eliminasyon diyeti bağırsağa zarar veren gluten, laktoz, kazein, lektin ve şeker içeren gıdaları aynı zamanda kişiyi rahatsız eden (gaz, şişkinlik, ishal vb.) gıdaların en az 4-6 hafta çıkarıldığı ve ardından tek tek çıkarılan gıdaların beslenme düzenine geri eklenmesi ve olası semptomların izlenmesini içeren bir diyet tipidir.

Eliminasyonda çıkartılan gıdalar:

 • Şeker ve tatlandırıcılar (fruktoz, glikoz şurubu vb.)
 • Glutenli tahıllar ve unları (buğday, arpa, çavdar, yulaf vb.)
 • Süt ve süt ürünleri (yogurt, peynir, kefir)
 • Yumurta
 • Mısır
 • Soya
 • İşlenmiş et ürünleri
 • Yer fıstığı
 • Kabuklu deniz ürünleri
 • Alkol
 • Domates, biber, patlıcan (gece gölgesi sebzeleri)

Eliminasyondaki serbest yiyecekler:

 • Sebzeler
 • Meyveler
 • Bakliyatlar (Lektinden arındırmak için suda bekleterek)
 • Et, tavuk, balık (organik)
 • Kuruyemişler
 • Sağlıklı yağlar (zeytinyağ, hindistancevizi yağı)
 • Baharatlar
 • Karabuğday, kinoa, amaranth

En Çabuk Kilo Verme Yöntemi

Aralıklı Oruç Beslenmesi (IF) Nedir?

Eliminasyon beslenmesi ile bağırsak geçirgenliğini ve bağırsak florasını toparlarken kişinin yaşam tarzına uygunsa yavaş yavaş aralıklı oruç beslenme yapılabilir.

Aralıklı oruç bir diyet değildir. Sadece günün belirli saatlerinde kalori içerikli hiçbir gıdanın tüketilmediği belirli saatlerinde ise sağlıklı gıdaları yiyebildiğiniz bir beslenme düzenlemesidir. Aralıklı orucun birkaç farklı tipi vardır fakat en çok tercih edileni 16:8 tipidir.

16:8 tipi aralıklı oruç: Uyku dahil 16 saat aç kalıp (sadece su, çay, kahve tüketilebilir) 8 saat yemek yeme şeklindedir. Örneğin; 12.00-20.00 saatleri arasında yemek yiyip, günün geri kalan kısmında herhangi bir gıda tüketmiyorsunuz.

Aralıklı oruç da uzun açlık sağlanarak vücudun yağ yakması desteklenir. Ayrıca vücut açlık sırasında sindirim sistemini dinlendirir ve otofaji dediğimiz yaşlı ve kanserli hücreleri belirler ve ortadan kaldırır. Bu şekilde kanser gibi birçok hastalığın oluşma ihtimali azaltılır. Yapılan çalışmalar aralıklı oruç yöntemi ile beslenen kişilerin insulin duyarlılığının arttığı ve insülin direncinin kırıldığını da göstermiştir.

En Çabuk Kilo Verme Yöntemi

Vücudun bir bütün olduğu unutulmadan beslenme, fiziksel aktivite, tahlil ve psikoloji üzerine çalışarak metabolizmayı onarmak ve bağırsak florasını düzelterek hem kalıcı hem sağlıklı kilo verebilirsiniz.

Hızlı kilo vermek maharet değil, sağlıklı ve kalıcı kilo vermenin önemli olduğu unutulmamalıdır.

 

 

 

 

Uzm.Dyt.Yeşim Çetin Çolak

 

 

En Çabuk Kilo Verme Yöntemi En Çabuk Kilo Verme Yöntemi En Çabuk Kilo Verme Yöntemi En Çabuk Kilo Verme Yöntemi En Çabuk Kilo Verme Yöntemi En Çabuk Kilo Verme Yöntemi En Çabuk Kilo Verme Yöntemi En Çabuk Kilo Verme Yöntemi En Çabuk Kilo Verme Yöntemi En Çabuk Kilo Verme Yöntemi En Çabuk Kilo Verme Yöntemi

Bu gönderiyi paylaş

Leave a Reply

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

Randevu Oluşturun

Son Yazılar

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

error: İçerik Koruması