koşuyolu rezonans

+90 216 545 45 55

Quercetin: Alerji İçin En Doğal Çözüm
  1. Home
  2. Koşuyolu Rezonans
  3. Quercetin: Alerji İçin En Doğal Çözüm
quercetin

Quercetin: Alerji İçin En Doğal Çözüm

Quercetin nedir? Ne işe yarar? bu yazımızda anlatacağız.

Quercetin (Kuersetin) Nedir? Ne işe Yarar? Covid19’da Faydalı Mıdır?

Quercetin doğada birçok meyvede ve sebzede bulunan ancak kıymeti tam olarak bilinmeyen doğal bir ağrı kesici, antienflamatuar (enflamasyon karşıtı) maddedir.

En çok bilinin ve bu maddeyi meşhur kılan özelliği antialerjik ve anti astmatik oluşu olsa da aslında bilinmeyen birçok özelliği de yapısında bulundurmaktadır. Allerjik durumlarda klasik antihistaminik ilaçlar kullanmaktayız, Quercetin antihistamiik özelliğiyle doğal bir alerji tedavisi olarak kullanılabilmektedir. Solunum yollarında oluşan alerjik reaksiyonlara karşı oldukça etkili olmakla birlikte, herhangi bir yan etkisi de bildirilmeyen oldukça masum bir maddedir. Ancak ben bu yazımda kuercetin’in alerji ve astım hastalarında kullanımının yanı sıra bilinmeyen özelliklerine değinmeye çalışacağım.

Quersetin kan basıncını dengeleyerek kalp damar hastalıklarında oldukça değerlidir. Sağlıklı bir cilt oluşumuna katkı sağlar. Stres ajanlarına karşı da koruyucu bir özellik sağlamaktadır.

Peki Quersetin’i En Doğal Nasıl Alabiliriz?

Quercetin’in daha çok mor renkli sbze ve meyvelerde bulunduğu görülür. Örnek olarak mor soğan, kırmızı elma ya da şalgamı verebiliriz. Elma kabuğunda bol miktarda kuercetin bulunur. Bu nedenle için elmayı soymadan yemenizi öneririm. Mor sebze ve meyvelerin haricinde brokolide de yüksek miktarda bulunur.
Quercetin en çok soğanda bulunur. Soğanla birlikte kuşkonmaz, vişne, çilek, kiraz, elma, domates gibi mor-kırmızılı renkli sebze ve meyvelerde, aynı zamanda yeşil çayda da bol miktarda kuarsetin var diyebiliriz. Tabii ki bu sebze ve meyvelerde bulunan kuarsetin miktarı, ürünün ne kadar doğal, organik ve mevsiminde yetiştirildiği ile doğru orantılıdır.

Peki Meyvelerde ve Sebzelerde Bulunan Quercetin İhtiyacımızı Karşılar Mı?

Eğer herhangi bir sağlık problemimiz veya şikayetimiz yoksa, sağlıklı yaşamı sürdürebilmek için doğal meyve sebzeler tüketerek elde edeceğimiz Quercetin yeterli olacaktır. Beslenme ile günlük ortalama kuercetin alımımız 10-40mg arası değişmektedir. Ancak hastalık belirtileri gösteriyorsak maalesef sadece meyve ve sebze tüketerek ihtiyacımız olan kuercetin düzeyine ulaşamayız.

Kursetin’in anti diyabetik, antienflamatuar, antioksidan, Alzheimer karşıtı, antimikrobiyal ve birçok kanser türü için de antikanserojen etkileri çalışmalarla gösterilmiştir. (1)
Serbest oksijen radikallerini azaltarak artritlerde ve yara iyileşmesini hızlandırarak, kalıcı izlerin oluşmasını engellediği gösterilmiş.
Alerjik etkisiyle alakalı çok fazla çalışma olup, cilt ve solunum yolları alerjilerinde çok etkilidir. Anti alerjik etkisini iki ana immünolojik yolak (IL4 ve Th1/Th2 dengesini sağlayarak) oluşturmaktadır. (2)
Vücudumuzda enflamasyonu başlatan ana yolu bloke ederek, enflamasyon sürecini bastırmaktadır.

Bilindiği üzere diyabet ve insülin direnci de vücudumuzdaki kronik enflamasyonun bir sonucu olduğu için kuercetin bu hastalıklarda da oldukça etkili olduğu gösterilmiştir. (3)

COVİD19 Enfeksiyonunda Ne Kullanmalıyız?

Son zamanlarda ise en çok sorulan soru COVİD19 enfeksiyonunda ne kullanmalıyız? Nasıl korunmalıyız? Klasik tıbbi tedavilerin dışında ne kullanmalıyız sorusuna?

Quercetin’in Covid19 enfeksiyonunda da etkinliği hem antieflamatuar yolağı kullanması hem de pıhtılaşmayı engelleyerek hastalığın ciddi boyuta ulaşmasını engellediği gösterilmiş. (4) Kuarsetin aynı zamanda virüsün vücuda bağlanmasını engelleyerek, virüsün hücre içine girmesini engelliyor.

Aynı zamanda çinko ile birlikte kullanılması durumunda da çinkonun hücre içine girişini arttırarak, vücudumuzun çinkodan daha fazla faydalanmasını sağladığı gösterilmiş.

Herhangi bir hastalık durumunda, doktor kontrolünde olmak kaydıyla 3 ay süreyle günlük 500 ile 1000 mg Kuarsetin kullanımı başta alerji olmak üzere birçok şikâyetlerinizin gerilemesine katkıda bulunacaktır.

Yan etkileri çok masum ve geçici olmakla birlikte, 3 aydan daha uzun süreli ve 1000mg’dan daha yüksek dozlarda kullanımda kanama zamanını uzatmaya bağlı olarak ciltte morluklar olabileceği rapor edilmiştir. Bundan dolayı mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gereklidir.

Amerika’da yapılan bir çalışmada Otizmli çocukların beyin saplarında mast hücre yoğunluğunda artma görülmesi üzerine kan beyin bariyerini geçen bir madde olduğu için otistik çocukların tedavisinde Quercetin denenmiş ve şikayetlerde azalma olduğu rapor edilmiş.

1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7254783/

2) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27187333/

3) https://www.hindawi.com/journals/mi/2016/9340637/

4) https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ptr.6887

Dr. Mürsel Yavuz ‘un kaleminden.

Kuersetin önerilen ve uygun miktarlarda kullanıldığında herhangi bir zararı yoktur. Ancak takviye önerilenden çok fazla ve uzun süre kullanıldığında bazı sağlık problemlerine yol açabilir. Özellikle böbrek rahatsızlığı olanlar tarafından tüketildiğinde böbrek fonksiyonlarında olumsuz etkiye sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra östrojene bağlı gelişen kanser türlerinde olası potansiyel bir tümörü tetikleyebilir.

Kapsül formunda sunulan Quercetin complex; kuşburnu rutin, aserola ekstresi, bromelain ve Ester-C vitamin bileşenlerini içeren bir gıda takviyesidir. Aynı zamanda bu besin takviyesi içerisinde hacim arttıran mikrokristalin selüloz ile topaklanmayı önleyen yağ asitleri bulunmaktadır. Ayrıca silikon dioksit ve magnezyum tuzları içermektedir.

Süper besinler arasında bulunan Quercetin kullanımı genellikle güvenli olarak kabul edilir. Ayrıca diğer takviyelerde olduğu gibi çeşitli ilaçlar veya antibiyotiklerle etkileşime girebilirken aşırı tüketimde böbrek sorunlarına yol açar. Bu nedenlere bağlı olarak bir ilaç kullanılıyorsa, bebek emziriliyorsa, böbrek problemi, herhangi bir alerjik sorun veya hamilelik varsa bir doktora danışmadan Quercetin kullanılmamalıdır.

Mucize bir antioksidan olan Quercetin, en çok bilinin özelliği antiastmatik ve antialerjik olmasıdır. Ancak yapısında bilinmeyen birçok özellik vardır. Bu antioksidan doğal besin yoluyla gün içerisinde 200-500 mg arasında kabuklu veya kabuksuz olarak tüketilebilmektedir. Şase veya kapsül formunda ise günde 1-2 kapsül, yemeklerden sonra tüketilmesi önerilmektedir.

Biyoaktif bir bileşik olan Quercetin tüketildiğinde, çok az ya da hiç yan etkisi yoktur. Dolayısıyla genellikle güvenilir olarak görülmektedir. Uzmanların önerdiği miktardan fazla tüketildiği takdirde bazı kişilerde; karıncalanma hissi, baş veya karın ağrısı gibi hafif rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Ayrıca diğer takviyelerde olduğu gibi bazı ilaçlarla etkileşime girebileceğinden Quercetin kullanmadan önce uzmana danışılmalıdır.

Bu gönderiyi paylaş

Leave a Reply

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

Randevu Oluşturun

CAPTCHA image

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.

Son Yazılar

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

error: İçerik Koruması