koşuyolu rezonans

+90 216 545 45 55

Sigarayı Bırakmak İstiyorum: Sağlığım İçin Hangi Adımları Atabilirim?
 1. Home
 2. Genel
 3. Sigarayı Bırakmak İstiyorum: Sağlığım İçin Hangi Adımları Atabilirim?
sigarayı bırakma

Sigarayı Bırakmak İstiyorum: Sağlığım İçin Hangi Adımları Atabilirim?

İçerisinde 4800’ü aşan toksik ve kanserojen madde içeren sigara, tüm dünyanın başına bela bir bağımlılıktır. Fiziksel ve psikolojik sağlık açısından büyük tehdit oluşturan bu alışkanlıktan her yıl milyonlarca kişi hayatını kaybetmektedir. Bir şekilde içmeye başlamış çoğu kişi yanlışını fark ettikten sonra sigarayı bırakmak adına araştırmaya girer.

Söz konusu bu yanlış bazen sağlığını kaybettikten sonra, şanslı olanlar tarafından ise daha sağlığını kaybetmeden fark edilir. Eğer siz de benim gibi bu zararlı alışkanlıktan kurtulmak istiyorsanız bırakanların deneyimleri size rehber olabilir. Bu yazımda sigarayı bırakma dönemindeki deneyimlediklerimi sizinle paylaşmak istedim.

Neden Sigara İçtiğinizi Keşfedin

sigarayı bırakmak

Kullanan kişilerde fiziksel ve psişik bağımlılık yaratan sigarayı bırakmak herkesin gözünde zorlu bir süreçtir. Ancak kararlı olarak doğru yöntemler ile pratikçe bırakabilmek mümkündür. Nitekim Dünya Sağlık Örgütü bu bağımlılığı “önlenebilen en önemli hastalık sebebi” olarak tanımlamıştır. Beni bırakma konusunda azimlendiren de işte tam o olarak buydu. “Önlenebilen” tanımı kararlı olduğumda bırakabileceğimi, bu zararlı alışkanlıktan kurtulabileceğime dair bir ilham oldu.

Sigarayı bırakmak için öncelikle neden ve hangi zamanlarda sigarayı içtiğimi düşündüm. Çünkü herkesin sigarayı içmesinde tetikleyiciler farklıdır. Kimi için tetikleyici sigaranın kokusu, dumanı, kahve içmek veya sigara içen birini görmektir. Kimisinin ise mutlu veya üzgün olduğunda direkt aklına ilk sigara içmek gelir. Ben kendimi bu anlamda analiz ettiğimde öncelikle kahve ve çay yanında sigara içme isteğimin artığını gördüm. İşte beni sigara içmeye teşvik eden bu içecekleri azaltmak sigarayı bırakmak için attığım en iddialı adım oldu. Sizin nedenleriniz bunlardan hangisi;

 • İmaj kaygısı
 • İçinde bulunduğunuz gruba dahil olma kaygısı
 • Kahve ve çay gibi içecekler
 • Aile büyükleri ve arkadaşlarınızdan özenti
 • Mutluluk veya üzüntü sonrası rahatlattığını düşünmeniz

Yukarıda belirttiğim bu tetikleyicilerden hangisi sizi sigara içmeye yönlendiriyorsa tespit etmeniz sigara bırakma yolculuğunuzu daha kolay kılacaktır. Çünkü nedenini bildiğinizde o düşmanı tanımış olursunuz ve yenmeniz daha kolay olur.

Sigarayı Bırakma Kararını Alın

Eğer siz de benim gibi sigarayı bırakmak istiyorsunuz bu kararın altında kesin bir neden vardır. Sağlık sorunları, maddi kayıplar, gelecekteki zararları konusundaki öngörüler, kötü kokusu gibi pek çok neden bunlar arasında olabilmektedir. Bırakma nedeniniz ve yaşınız her ne olursa olsun öncelikle doğru yolda olduğunuzu bilmelisiniz. Çünkü sigarayı bırakma kararınızı uygulamaya başladığınız ilk saatlerden itibaren vücudunuzda olumlu değişimler başlar. Bu değişimleri düşünerek bırakma kararınıza sıkı sıkı sarılabilirsiniz. Bu değişimler;

 • Sigarı bıraktıktan 2 saat sonrası vücuttan nikotin çekilmeye başlar.
 • Kan basıncınız ve kalp atış hızınız 6 saat sonrası düşmeye başlar.
 • Karbon monoksit kan dolaşımınızdan 12 saat sonrası temizlenmeye başlarken böylelikle ciğerleriniz daha rahat çalışmaya başlar.
 • Tat alma duyunuz 2 gün sonra keskinleşmeye başlar.
 • Kan dolaşımınız 2-12 hafta içerinde iyileşirken, yokuş ve merdiven çıkma ya da yürüme esnasında kendinizi daha rahat hissedersiniz.
 • Akciğerleriniz 3-6 hafta sonrası güçlenirken, hırıltı, nefes darlığı ve öksürme gibi şikayetlerinizi azalır.
 • Kalp krizi riskini 5 yıl sonrası beredeyse yarı yarıya azalır.
 • Kalp krizi ve akciğer kanseri riskiniz 10 yıl sonra hiç sigara içmeyenlerin riskleriyle aynı düzey gelir.

Bu kazanımlar haricinde sigarayı bırakma da başarılı olanlarda yaşlılık belirtileri azalır, çocuk sahip olma şansları artar. Ayrıca kendilerini daha iyi hissederlerken maddi olarak da kazanırlar. İşte ben çok az mesafe yürüdüğüm zaman bile çabuk yorulduğumu fark ettiğim an bu bağımlılıktan kurtulmam gerektiğini düşündüm. Sigara bırakma kararı alarak gereken adımları attım.

Hedeflerinizi Belirleyin

İster kilo vermek isteyin isterseniz sigarayı bırakmak için gönüllü bir aday olun bir plan yapmanız şart. Bu planda hedeflerini belirlemeniz ise mücadelenizi kolaylaştırır. Nitekim plan sayesinde farkındalığınız artar ve bu sayede başarılı olma şansınız da yükselir. Bunun yanında hedefinizi belirlemeniz bu bağımlılıkla mücadelenizde ihtiyaçlarını görebilmeyi sağlar. Ayrıca kararlılığınızı sürdürebilmek için size geniş bir perspektif sunar. Net bir tarih koyarak hedefinizi belirledikten sonra ise bir hazırlık planı oluşturmalısınız. Ancak bu planı oluşturmadan önce sigarayı bırakma yöntemlerini araştırarak hangisi ile başlayacağına karar vermelisiniz.

Sigarayı Bırakma Yöntemlerini Araştırın

Sigarı kendi başına bırakan örnekler olsa da herkes tek başına başaramayabilir. Dolayısıyla profesyonel birinden yardım alınması etkili bir sonuç için iyi büyük bir adımdır. Bu bağımlılıktan kurtulmak için bulunan yöntemleri araştırırken şu başlıklara ulaştım. Ve hangisinin benim için daha uygun olduğuna dair detaylar topladım. Sigarayı bırakma yöntemlerini sıralayacak olursam;

 • Yardımsız bırakma
 • Akupunktur, hipnoz ve bitkisel gibi alternatif tedaviler
 • Davranışçı terapi
 • Terapi, ilaç tedavisi ve yerine koyma tedavisi gibi yöntemlerin kombine olarak kullanıldığı kombo tedaviler
 • İlaç tedavisi
 • Rezonans Terapi
 • Nikotin Replasman Tedavisi (NRT)

Sigarayı bırakmak için karar verdiğimde herhangi bir kimyasal madde içermemesi ile benim ilgimi çeken rezonans terapisi oldu. Nitekim ilk seansta % 80’e varan başarı oranı ise tercihimi etkileyen bu terapinin özellikleri arasında yer almaktadır. Ancak her tedavi herkes için aynı başarılı sonuçlar veremeyeceğine bilerek seçim yapmanız da fayda vardır. Seçimi etkileyen kararlılığınız, tedaviyi uygulayıcının profesyonelliği, bütçeniz, yaşınız ve ne kadar bağımlı olduğunuz gibi faktörleri de göz önüne almanızda yarar vardır.

Sigarayı Bırakmak İçin Yardım Alın

Bir bağımlılıktan kurtulma süreci istikrarlı olmayı gerektiren uzun bir süreçtir. Dolayısıyla bu uzun ve çoğuna göre zorlu süreci daha az yıpratıcı geçirmek için profesyonel bir yardım alınması en başarılı sonuçları verir. Nitekim istatiksel çalışmalara göre yardım almadan bu bağımlıktan kurtulan sayısı %5-7 civarıdır. İşte bu nedenden dolayı sigarayı bırakmak isteyenlerin % 90 civarı profesyonel bir uygulayıcıdan yardım almayı tercih etmektedir. Profesyonel yardım almak istemenin temel nedenlerinden biri de sigaranın içerindeki nikotin maddesinin bağımlılık yapmasıdır. Nitekim profesyonel yaklaşımlar kişilerin mücadelesini pek çok açıdan ele alarak olası bırakma şikayetlerinin azaltılmasını sağlar. Dolayısıyla profesyonel yardım alanların başarılı olma şansları kendi başına bırakma çabalarına göre her zaman daha fazladır.

Sigarasız Yeni Hayatınızı Planlayın

Sigarayı bırakma süreci, sonrasında da bazı değişiklikler gerektiren bir süreçtir. Bunun yanında sigara bazıları için bıraktıkları zaman neredeyse hayattan zevk alamayacak kadar önemli bir durumdur. Bırakma sürecinden sonra tütün aş ermesi, stres, terleme, iştah artışı ve kilo alımı, odaklanma güçlüğü, kalp atımında azalma  sinirlilik, huzursuzluk ve kaygı gibi birçok durum yaşanabilmektedir. Dolayısıyla sigarasız yeni hayatınızı planlamak bu sorunların kolay aşılmasına yardımcı olur.

Nikotin çekilmesi esnasında doğan sigara içme isteği ile baş etmek için yapabileceğiniz birçok şey vardır. Derin nefes egzersizleri, yürüyüşler, yeni hobiler, bul su tüketmek, dişlerinizi sık sık fırçalamak, duş almak, bol bol meyve ve sebze tüketmek yapabileceklerinizden bazılarıdır. Bunun yanında sakız çiğnemek, sigara içtiğiniz ortamlardan ve kahve tüketimi ile alışkanlıklardan uzak durmakta oldukça etkilidir. Ayrıca sigarayı bıraktığınız zaman elde edeceğiniz kazanımları da liste yaparak da sık sık göz atmak oldukça faydalıdır. Mesela kendinize sigaraya verdiğiniz para ile ödüller alabilirsiniz. Özellikle biorezonans gibi bir tedavi yöntemi ile sigarayı bırakma kararı aldıysanız bu süreci diğerlerine göre çok daha rahat ve az yıpratıcı geçirebilirsiniz.

Sigarayı bırakma için karar verdiğim zaman bir arkadaşımın tavsiyesi ile Koşuyolu Rezonans ile tanıştım. Aldığım profesyonel destek sayesinde iki seansta bu illet alışkanlıktan kurtuldum. Bugün sigarasız hayat yaşayanların sahip olduğu çevre, psikolojik, fiziksel ve sağlık şartlarına kavuşmuş biri olarak çevremde sigarayı bırakmak isteyen herkese biorezonans terapisini tavsiye ediyorum. Çünkü profesyonel bir yardım ile bu sürecin öncesi, esnasında ve sonrasında yanınızda olduğunu  hissediyorsunuz. Dolayısıyla bu süreci aşabileceğinize daha fazla inanıyor ve başarıyorsunuz.

Bu gönderiyi paylaş

2 Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

Randevu Oluşturun

Son Yazılar

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

error: İçerik Koruması