koşuyolu rezonans

+90 216 545 45 55

Panik Atak Nedir? Panik Atak Belirtileri Nelerdir?
 1. Home
 2. Koşuyolu Rezonans
 3. Panik Atak Nedir? Panik Atak Belirtileri Nelerdir?
panik atak nedir belirtileri nelerdir

Panik Atak Nedir? Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Herkes yaşamı boyunca duygusal iniş ve çıkışlar yaşar. Bazı dönemlerde ise yaşadıkları olaylar karşısında panik, korku ve endişe gibi duygulara kapılır. Ancak bu duygular içinden çıkılamaz bir hal aldığında, panik atak hastalığı baş gösterebilir. Bu anksiyete bozukluğunda ise korku, endişe ve kaygı gibi hislerin etkisi altında kalınır. Peki, yaşamın hemen hemen her alanını etkileyen panik atak nedir? Belirtileri ve nedenleri nelerdir, testi nasıl yapılır?

Panik Atak Nedir?

Korku nöbeti olarak da bilinen panik atak, düzenli ve ani bir şekilde gelişen bir durumdur. Normal şartlarda herhangi bir tehlikesi yoktur. Ancak kişinin kendini, tehlikeli bir durum içerisinde hissetmesine neden olur. Bu duruma bağlı olarak korku hissetmesine ve heyecanlı bir şekilde tepki vermesine yol açar. Çoğu kişi hayatlarının bazı dönemlerinde bu olumsuz hisleri yaşayabilir. Aslına bakıldığında bu tepkiler normaldir. Çünkü kötü olaylara karşı verilen anlık reaksiyonlardır.

Gün geçtikçe artan bu nöbetler, yaklaşık 15 dakika içerisinde şiddetlenerek en üst düzeye ulaşır. Ortalama 5-30 dakika devam eder ve bu sürenin sonrasında ise azalarak geçer. Panik krizi esnasında kişi, genellikle şiddetli fiziksel belirtiler hisseder. Bunun yanında pek çok kişinin hayatı boyunca 1-2 defa atak yaşaması normal olarak kabul edilmektedir. Ancak tekrarlayan durumlarda artık bir sağlık sorunu olarak değerlendirme yapılması şarttır.

Panik Atak Testi Nasıl Yapılır?

Genel olarak yoğun çalışma şartları, kişilerde kaygı ve stres seviyelerinin yükselmesine neden olur. Günümüzde ise panik bozukluğu yaşayanların sayısında gün geçtikçe artış yaşanmaktadır. Eğer siz de bir korku veya endişe anında vücudunuzda anormal tepkiler gözlemliyorsanız ilk önce kendinize test yapmalısınız. Bu süreçte öncelikle atakların oluşma sıklığı ve belirtilerin varlığı gözlemlenmelidir. Ayrıca atak belirtileri incelendiğinde kriz esnasında en az 3-4 tane belirti olup olmadığına bakılmalıdır.

Çağın sağlık sorunlarından biri olan panik bozukluğu teşhisi için en garanti ve en doğru yol bir uzmandan yardım almaktır. İşte yardım alacağınız psikiyatrist veya psikolog, hastalığın teşhisi için panik atak testi yapar. İlk olarak kişinin aile ve yaşam öyküsünü dinler. Ardından solunum yolu enfeksiyon, tiroit, kan sayım, EKG, efor ve EKO testlerini yapmaktadır. Testleri sonuçlarını değerlendiren uzman, hastanın yaşadıklarının psikolojik nedenlere dayalı olması durumunda tanısını netleştirir. Sonuç olarak kişiye yönelik en uygun tedaviyi başlatır.

Panik Atak Neden Olur?

Günümüzde giderek yaygınlaşan bu sorunun altta yatan asıl nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Dolayısıyla bu konuya dair pek çok farklı görüş mevcuttur. Bu nedenle panik atak neden olur diye sorulduğunda karşınıza birçok faktör çıkar. Yoğun kaygı dönemi olarak yaşanan bu durum, kişinin huzurlu olduğu anda beklenmedik bir şekilde ortaya çıkabilmektedir. Yani çoğu zaman herhangi tetikleyici bir etmenden oluşmamaktadır. Ancak genel olarak panik bozukluğu oluşmasına neden olan faktörler şu şekildedir:

 • Aşırı miktarda kafein ve tütün ürünleri tüketmek
 • Cinsel istismar ve travmatik olaylar yaşamak
 • Çocukluk döneminde cinsel istismara uğramak veya şiddet görmek
 • Yasa dışı madde kullanmak
 • Uyku düzeninde değişiklikler
 • Genetik yatkınlık
 • Sosyal çevrede problemler yaşamak
 • Sevdiğin birini kaybetmek
 • Boşanma
 • Uzun süre çok stresli bir yaşam şartlarına sahip olmak
 • Ağır antidepresan ilaç kullanmak ve aynı zamanda bu çeşit ilaçları uzman bilgisi dışında aniden bırakmak
 • Obsesif kompulsif bozukluk, depresyon ve borderline gibi farklı psikolojik rahatsızlıkların olması
 • Stresli, kaygılı ve çekingen bir yapıya sahip olmak
 • Beyin sapında yer alan lokus ceruleus bölümünün görevini yerine getirememesi
 • Beyin içerisinde yer alana bazı maddelerde dengesizlikler

Yukarıda belirtildiği gibi bozukluğun oluşmasında, vücuttaki kimyasal dengesizlikler ile çevresel ve genetik farklı durumların payı vardır. Bunların yanında, serotonin ve kortizol hormon seviyelerinde görülen değişimlerin de bu soruna yol açtığı düşünülmektedir.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

panik atakHayatı zorlaştıran panik atağın en büyük dezavantajı ne zaman başlayacağı ne zaman biteceğinin bilinmemesidir. Bununla birlikte panik atak sayısı, durumun şiddetine göre değişiklik gösterir. Bazı kişilerde ayda bir kez oluşurken, bazılarında ise haftada birkaç defa yaşanabilmektedir. Kriz sırasında kişi, aynı zamanda zihinsel ve fiziksel belirtilerde yaşar.

Çoğunlukla kadınlarda daha fazla görülen panik atak belirtileri şu şekildedir:

 • Baş ağrısı veya dönmesi
 • Bayılma, uzuvlarda uyuşukluk, boğulma, aklı yitirme, delirme, dehşet, kalp krizi geçiriyor veya kontrolü kaybetme hisleri
 • Kusma ve mide bulantısı
 • Karıncalanma ve sıcak basması
 • Titreme, terleme veya ağız kuruluğu
 • Ateş basması
 • Nefes darlığı, kalp çarpıntısı ve nabız hızlanması
 • Ölüm korkusu
 • Ani tuvalet ihtiyacı
 • Kulaklarda çınlama
 • Göğüs ağrısı

Kriz esnasında yukarıdaki semptomlardan en az 4 tanesi aynı anda gelişebilmektedir. Daha az semptom gözlemlenmesi durumu ise kısıtlı panik atak olarak adlandırılmaktadır. Bu durum kişiye her ne kadar korkutucu gelse de aslında tehlikeli bir durum değildir. Yani yaşanan semptomların kişiye doğrudan bir zararı yoktur.

Panik Atak En Çok Kimlerde Görülür?

Genellikle kadınlar daha fazla risk altında olsa da herkes hayatının bir bölümünde panik atak yaşayabilmektedir. Ancak bu durum güçsüzlük veya zayıflık anlamına gelmez. Hastalık çoğunlukla 20 yaşından sonra kendisini göstermeye başlar. Bunun yanı sıra 15 yaş altı çocuklarda ise çok nadir olarak ortaya çıkar. Panik bozukluğuna genellikle psikolojik, kalıtsal ve çevresel etkenler zemin hazırlar. Ayrıca genellikle özgüven sorunu olan ve gelecek kaygısı yaşayan bireyler daha yatkındır.

Bununla beraber düşündüğü senaryoyu gerçekleştirmek için çok çaba sarf edenlerde bozukluk deneyimleme ihtimali oldukça yüksektir. Ayrıca bu rahatsızlığı geçirmiş birinci derece akrabaları olanlarda bu sorunu daha sık yaşar.

Hayatın kalitesini büyük ölçüde bozan panik atak, genellikle mükemmeliyetçi kişilerde görülmektedir. Bunun yanı sıra aşırı derece sigara, alkol veya yasaklı madde kullanan bireylerde de krizler görülür. Hastalığın en çok görüldüğü kesimlerden biri de travma yaşayanlardır. Duygusal darbe, taciz veya boşanma gibi durumlarla karşılaşan kişiler ise yaşadıkları duygu durum bozukluklardan dolayı panik ile karşı karşıya kalabilmektedirler.

Panik Atak Geçiren Kişi Ne Yapmalı?

Hayatınızı negatif etkileyen bu sağlık sorunu, kaygı ve korku yaşamanıza yol açar. Ortaya çıkan belirtilerin varlığında tehlike altında olup olmadığınızı fark etmeniz çok önemlidir. Bu esnada endişeye kapılmadan vücutta oluşan değişimlerin ve bu yaşananların ataktan kaynaklandığı bilinmelidir. Bu açıklamaları göz önünde bulundurarak kriz esnasında aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz durumunda atakları yönetmek mümkündür. Panik atağı önlemek ve yönetmek amacıyla yapılması gerekenler şu şekildedir:

 • Kriz ile savaşılmamalıdır.
 • Mümkün mertebe bulunduğunuz yerde kalmalısınız.
 • Dinlendirici, olumlu ve huzurlu yerlere odaklanılmalısınız.
 • Atağın geçeceği telkinini vermelisiniz kendinize.
 • Hayatı tehdit eden bir rahatsızlık olmadığı unutulmamalıdır.
 • Nefesinize odaklanarak derin ve yavaş yavaş nefes alıp verin. Burundan aldığınız derin nefesi beşe kadar saydıktan sonra ağızdan vermelisiniz.
 • Hızlanan solunum ve nabzınızı kontrol altına almaya çalışmalısınız.
 • Ortam müsait ise gözlerinizi kapatarak, el veya ayağın değdiği bir nesneyi hissetmeye çalışmalısınız.
 • Vücut kontrolünü kazanmak için kaslarınızı teker teker sıkıca kasıp gevşetmelisiniz.
 • Bilişsel davranışçı terapi üzerine anksiyete yönelik kendine yardım kitapları okumanızı tavsiye ederiz.
 • Yoga ve pilates gibi sporların yanı sıra aroma terapileri veya sakinleştirici masajlardan faydalanabilirsiniz.
 • Sigara, kafein, alkol, şekerli içecekler ve yiyecek kullanımını azaltın.
 • Stresi ve gerginliği minimuma indirmek için düzenli fiziksel egzersizler yapmalısınız.
 • Semptomları hafifletmeye yardımcı olan nefes tekniklerini öğrenmelisiniz.

Yukarıda belirttiğimiz yöntemler, panik atağın tedavisi için değil, olası krizi önlemek ve atakları yönetmek içindir.

Panik atak, hayatın zorlaştığı anlarda bir veya iki defa yaşandığında, bu normal bir durum olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla kişinin bir uzmana görünmesine gerek yoktur. Ancak bazı kişilerin krizleri sık tekrarlar ve hayatını olumsuz yönde etkiler. İşte bu durumda mutlaka en kısa süre içerisinde bir psikolog ile görüşmenizde fayda vardır. Unutmayın ki panik atak tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Krizleri yöneterek atağınızı azaltabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Panik atak teşhisi sadece doktor tarafından konulabilmektedir. Eğer yaşadığınız rahatsızlıklara karşılık fiziksel bir teşhis konulamıyorsa, doktorunuz sizi bir psikiyatra yönlendirir. Şikayetlerinize göre psikiyatr gerekli değerlendirmeleri yapar ve teşhisi buna göre koyabilir.

Panik atak ve anksiyetede gösterilen semptomlar birbirinden farklıdır. Anskiyete kendisini aşırı endişe, gerginlik, huzursuzluk, uykusuzluk, zihin karışıklığı ve kas gerilimi şeklinde dışa vurur. Panik atak ise kalp atışlarının hızlanması, terleme, ani bir korku hissinin insanın içini kaplaması gibi durumlarla kendisini gösterir.

Panik atak ilaçları denildiğinde bununla ilgili bir yönlendirme yapmak ya da direkt bir ilaçtan söz etmek doğru olmayacaktır. Hangi ilacın kullanılması gerektiğini ancak doktor muayenesinden sonra doktor söyleyebilir.

Panik atak zihinsel bir rahatsızlık olduğu için, hem bedeni hem de zihni rahatlatacak eylemlerle en aza indirilebilir ve kontrol altına alınabilir. Örneğin, yoga ve meditasyon yapmak, nefes egzersizleri çalışmak panik atağa iyi gelecek alternatif yöntemler arasında gösterilebilir. Tabii ki bunlardan önce mutlaka bir doktora başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

Öncelikli olarak doktorunuza başvurduktan sonra yapabileceğiniz şeyler vardır. Daha yavaş ve sakin bir hayat panik ataktan etkilenmenizin önüne geçecektir. Nefes egzersizleri yapmak zihninizi daha kolay yönetmenizi sağlayabilir. Böylece panik atağın önüne geçebilirsiniz. Tabii ki bu süreçte profesyonel bir yardım almayı da unutmamalısınız.

Bu gönderiyi paylaş

3 Responses

 1. 男人撒尿videos撒尿 乱码av午夜噜噜噜噜 japanese日本爆乳奶头
  FreeXXXX性特大另类Ww 偷窥老妇女大白屁股 free刻晴 SteveGrand裸体 日本潮喷,喷吹 斗罗大陆黄色片 攵女乱h边打电话边做 .
  XXX视频直播 羞羞动漫3D视频 麻豆色吧网 戴眼镜少妇按摩双色球中奖怎么兑奖 xxnxxchina中国麻豆 女女跪爬口球项圈手铐调教 王者荣耀免费本子 操porn 抖阴x成年人91视频免费版 .
  性饥渴少妇XXXXⅩHD 天启大爆炸 五十路熟女羽贺千岁 欧美肥乳网 大奶粉逼边说骚话边自慰 奴役原神肉玩具1∼7小说 老头儿 操老头儿。 国产熟女高清FreeXXXX性
  国产女教师AV网站蜜臀Av 人善交ZZZZⅩXXX0000
  . 干操老头 老头扒开我的内衣吸奶头 四十路熟女息子 亚洲AV无码乱码精品国产app 日本妈妈与儿子乱伦jaoemzo视频
  PORNO动漫3D 废墟图书馆安吉拉图片 麻豆精品剧情演绎在线看 多毛freeoprn熟妇日本 青青草
  国内自拍 探花 . 乱操老屄 OVA催眠性指导1~6在线
  淫行教师的催眠性生活指导录第二话 原神角色自慰动图
  国产人成在线观看 furry榨精筋肉GAY龙同志 tube69日本性
  第一次HD XXXX Movvies 今日天气 奴役无尽灌肠剂 .
  红虎精准正版资料论坛 国产港台日韩在线 furry强奸 轻轻挺进新婚人妻少妇视频 光脚足控免费网站✘✘❌ 052414_815本泽朋美 斗罗大陆女生裸体18禁 黄色网站 欧美娇小摘花HD 60岁老女人高潮表现 free性满足HD国产精品久 .
  18禁网站动漫艾达王同人 黑丝美女自慰网站 精晶少妇视频 古兰经有几个版本 3DlaraXXX变态 宰杀snuff真实video Chinese footjob娟娟 狂野欧美性XXXX性高潮颤抖 变态另类熟妇老人与年轻人 火影忍者纲手裸 .
  莆田禧悦酒店几星级 七术打马什么意思 原神刻晴触手三D 啊灬啊别停灬用力啊小舞 欧美操充气娃娃在线观看 gay86少妇 大哥没文化 大哥也不爱说话 但是大哥爱你什么电影
  至尊神殿小说 欧美美女爱爱视频 日本Japanese tickle拷问
  . 我的镣铐sm经历 https://cnporn.click/ 女子醉驾被查躲卫生间抽血
  在线精品国产一区二区三区 年轻善良秘书 外交部回应普京10月访华 大东北chinese老年人 生命最好的样子 国模GOGO大尺度专业人体 原神人物舔原神人物的大鸡巴 乱人伦中文不卡在线视频观看 .
  日本按摩篇 绳艺师岗位职责 爱情回来过 老头子大粗鸡巴操老太太大肥逼的视频三人性交
  日本熟妇大乳八木梓纱部长 越南妓女尿视 chinese国产vivo 六芒星图片 91天堂在线 .

  narutotsunade全彩将军 欧美高清狂热色爱 中国处女破处黄色网站 超8成985211学生是B站用户
  骚年宾馆找人操自己 年轻善良的㥰子麻豆 电力公司维修 男自慰,网站 帅老头亅j头澡堂 动动性行为 .
  我的乱伦 火影忍者小樱被让鸣人 纲手全裸爆乳下拉观看 在线观看国产nxgx不卡 50岁丰满裸体老女人毛茸茸 黄海南部将有实弹射击训练
  老熟妇与小伙子HD另类 性犯罪AV一冢苯 毛茛 五十路亚洲乱伦 .
  jk裸体无㊙️ 我真没想重生啊 国产麻豆hd玉女心经 online骚年新勾 天美精品无码国产在线 国产女教师AV在线播放 黑丝美女被后入黄色漫画 人妻少妇系列中出 喝酒图片 国产熟女Chinese富婆 .
  黄金大口吃ⅤK HMV动漫3D动漫3Dmmdd 老太爷开丫鬟嫩苞 女女虐女女当尿权 chinesebondage女生 黑色丝袜av小舞被躁网络 男女干B黄色斗罗大陆干B啊啊嗯~
  麻豆精品密秘视频 韩雪黄色视频 chineseid恋老帅老汉 .
  脱衣舞av 人妻痴汉电车五十里路及川里香孑喷潮 narutohentai无尽画廊[看] free熟女妓女妓女TUBE 吞精女王视频集汇badu 邓子平简介 目本xxxxXXXxxxx 128秒回顾中国航天高燃时刻 张柏芝艳照图片吃鸡图片 GVG欧美视频 .
  Narutomanga全彩雏田 端午 Chinese露脸milf 厕所girls farting tube
  mmd性爱动漫 欧美性变态稚嫩 哦┅┅快┅┅用力啊熟妇 㓜女BBwⅩXXX性虑 日肥女人屄 古井豊美52 .
  亚熟妇老头 hentai 火影 公孙离的武是貂蝉教的吗 Gay白毛老头 NARUTOPIXXX黑土自慰 全家大乱伦 世界永远的神 国产老头吃鸡巴
  韩度 大明烟火 熟妇四十路 . 春丽的英语 欧美 精品 国产传媒精品 美三级片视频 千仞雪被爆❌羞羞网站 91九色国语高清自产 freeSexdoor丝语顶级享受
  印度裸照播放器 欧美色图免费 中国少妇足交 2023年牛黄的价格 .
  黄色片王者荣耀女英雄 麻豆射精porn 怎样查看历史记录
  雷电将军乳液狂飙网站免费 欧美老妇人graany 变态调教H小说 13一18人体艺术 老妇女在线视频 冢本FAD药物の犯罪 japanese
  宾馆tube . 歌曲《渴望》原唱 三里屯优衣库试衣间不雅视频女主角 农妇❌❌❌OOO 中课鸽血在线全集 jiazz3d动漫 肉丝脚底板 十八岁禁爆乳与小穴 韩国舞蹈露内裤 最爽的乱婬视频婬色视频迷 中国老女人老熟妇 .
  催眠雷电将军被喂春药调教高潮 拜託嬸嬸幫我破處
  北条麻妃 中国老太HD 欧美老妇黄色网站 爱哟哟传媒 jealousvue成熟少归a 大胸动漫 天美传媒性开放国语视频 免费能直接在线观看黄的视频
  精典suming沟厕系列 . 中国河北老头太婆grdnnytube 正在播放破處女 三级好色视频 2023中国人口多少亿人
  催眠性指导2 女王chinafemdom 我站在桥上看风景小说 闺房床榻粗喘H娇女 国产乱码精品一区二区三上⋯电影 女人扒开腿让男人桶 .
  斗罗大陆黄色官方网站 人妻偷偷按摩4中文字幕 ova催眠指导5剧情介绍 触手灌肚子不停产卵H漫画 日本按摩xxxx tokinohimitsu绳艺图集
  Japanese scat pooping 粪1 西安唐都医院皮肤科 日本tk 欧美黑人激烈进出到抽搐 .
  水果摊无人看守30箱香蕉被抢光 少妇高潮惨叫喷水正在播放小说 3D tickle网站 欧美专区第14页 汽车机油加到上限多一点有什么影响 freeXXX收藏 三级黄色成人影院
  欧美BBwBBw裸体柔术 人兽18禁网站免费看 轮奸老女人
  . 沟沟壑壑是什么意思? 周姸希02现场拍摄视频原片
  亞洲無碼美女Av片 张筱雨写真图片 FUCKY网站视频 模拟人生畅玩版5月24日任务 南美老熟女另类 素人搭讪97年模特 亚洲Av色欲色麻豆精品88AV 日本女人喝尿吞精 .

  撒尿BBwBBwBBw毛o 小S支持林志玲回归家庭 工口man 欧美啪啪网站 性欲欧美 蒂法性爱
  恋足ThePorn 偷拍女生的裙 搡老熟老女aV 帆布鞋踩踏裆部榨精 .

  自慰喷水Lanajuicy 我要看80岁老太太操大逼玩 亚洲啪啪啪网 性爱乱伦31p 夫妻一级爱做自拍视频 陈冠希死了吗 操老骚逼网 2013国产乱大伦精品视频
  欧卅成人小视频 司令脱裤子裸体恋老小说 .
  火影忍者之乳影纲手 acg 欧美男女操逼免费网址 梦见别人放烟花冲上天 国家不允许App开屏广告 freesex明星颜射 japaneseMomandSonsex日本 鞠婧祎ai智能人脸造梦mv青岛 俄乌冲突最新局势
  老头操美女一区二区三区 中国熟妇Xx❌乄㐅古代 .
  中国阴道 ❌❌videos中国按摩店 嫩模被老头操 骚年操逼xxx cos小樱自慰 尾随入室粗暴中出人妻bd 台式电脑如何用蓝牙耳机 3DNagoonimation斗罗大陆在线 女M羞辱调教视频 亚洲熟伦熟女新五十路熟妇
  . 脚交搜索结果ThePorn 欧美性爱爽快 china偷拍chinese 麻豆×××乱女另类 制服pantyhose足交 欧美老肥熟女逼逼 国产沙发伦子午睡系列 高清无码斗罗大陆黄片
  Free❌❌❌性自慰 处破学生在线观看 .

 2. When I initialkly ccommented I clicked the “Notify me when new comments are added” cheeckbox and now eacfh time a comnment
  iis adred I gett several e-mails with tthe same comment.

  Is there aany wway yoou can remove people from hat service?
  Thanks!

 3. Yoou reallyy make itt seem soo easy withh yojr presentation butt I find
  this matter to be reaoly someething whch I think I
  woul never understand. It seems too complx andd extremelyy bropad for me.
  I’m loking foorward forr your nex post, I will try to geet thhe hang off it!

Leave a Reply

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

Randevu Oluşturun

Son Yazılar

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

error: İçerik Koruması