koşuyolu rezonans

+90 216 545 45 55

Mucizevi Çay: Hibiskus’un Yüksek Tansiyon ve Diyabete Etkileri
  1. Home
  2. Koşuyolu Rezonans
  3. Mucizevi Çay: Hibiskus’un Yüksek Tansiyon ve Diyabete Etkileri
Mucizevi Çay: Hibiskus'un Yüksek Tansiyon ve Diyabete Etkileri

Mucizevi Çay: Hibiskus’un Yüksek Tansiyon ve Diyabete Etkileri

Hibiskus çayının faydaları saymakla bitmiyor. Latince bilimsel adı “Hibiscus sabdariffa”olan ve ülkemizde bamya çiçeği adı ile de bilinen, aslında bildiğimiz bamya ile yakın akraba olmasına rağmen görünüş ve bileşim açısından çok farklı olan bu bitki, çaya kırmızı renk vermesi nedeniyle piyasadaki birçok bitki çayının içerisinde de yer alıyor. İçeriğinde bol miktarda bulunan C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini destekliyor. İştahı azaltıyor ve metabolizmayı hızlandırıyor. Bağırsak hareketlerinin arttırılmasına destek olduğu için sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı oluyor. Antidepresan özelliği sayesinde strese ve uykusuzluğa karşı da oldukça etkili.

Hibiskus çayı aynı zamanda içeriğinde bulunan ve kırmızı rengi veren polifenolik bileşikler sayesinde kalp-damar hastalıklarında da büyük öneme sahip. Tip 2 Diyabet hastalarında en sık görülen sağlık sorunlardan birisinin kalp-damar hastalıkları olduğu biliniyor.

Mucizevi Çay: Hibiskus'un Yüksek Tansiyon ve Diyabete EtkileriYüksek tansiyon hastalığının, diyabet hastalarında, diyabet hastası olmayanlara oranla iki katı daha yüksek ihtimalle görüldüğü yapılan çalışmalarda bildirilmiş. Yani yüksek tansiyon, diyabet hastalarında başlıca risk kriterlerininden birisi.

Standardize bitki özütleri ile yapılan klinik çalışmalar, hibiskus çiçeklerinin yüksek tansiyonu düşürdüğü ve kan lipit seviyesini düzenlediğini ortaya koyuyor.

Yüksek tansiyonlu diyabet hastalarında yeni yapılan bir klinik çalışmada, bu bitkinin çiçeği çayının siyah çaya oranla tansiyonu belirgin bir şekilde düşürdüğü gözlenmiş. Çalışmada bu çay verilen deney grubunda alt tansiyon değeri değişmezken, üst değerin 160 mmHg’den 112 mmHg’ye indiği ve nabzın belirgin bir şekilde düştüğü görülmüş, siyah çay verilen grupta ise alt ve üst tansiyon değerlerinin ve nabzın belirgin bir şekilde yükseldiği gözlenmiş. Çalışma sonucu her ne kadar daha önceki bilimsel çalışmaları destekler nitelikte olsa da çalışmayı yapan bilim insanları bu çayın tansiyon üzerindeki olumlu etkisinin mümkün olduğunca farklı risk grupları üzerinde tekrarlanmasının, sonuçların daha doğru bir şekilde değerlendirilmesini sağlayabilir şeklinde öneride bulunmuş.

İşin özü siyah çayla kıyaslandığında tansiyon değerleri  stres düzeyi ve metabolizmayı hızlandırma gibi birçok harika özellik barındırıyor.

Mucizevi Çay: Hibiskus'un Yüksek Tansiyon ve Diyabete Etkileri

Peki Hibiskus Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bu çay için gereken malzemeler;

1 tatlı kaşığı kurutulmuş hibiskus ve 1 su bardağı içme suyu.

İlk olarak su kaynatılır. Kaynar suyun içerisine 1 tatlı kaşığı hibiskus eklenir ve 10 dakika demlenmesi için beklenir. Ardından çay süzülerek içilir. Bu çay mayhoş bir tada sahiptir. Bu yüzden bal ve tarçın ile tüketilebilir.

Ancak diyabet hastaları bal konusunda dikkatli olmalıdır.

Sık Sorulan Sorular

Bazı durumlarda tüketilmemesi gereken bir içecektir. Hamilelik ve emzirme döneminde tüketilmemesi gerekir, çünkü bebeğin sağlığını etkileyebilir. Diğer yandan, bazı insanlar için alerjik reaksiyonlara veya tahrişe neden olabilir. Bazı ilaçlarla etkileşim gösterebilir ve bu nedenle ilaçlarla birlikte tüketilmemesi gerekebilir. Aynı zamanda, kalp rahatsızlığı olanlar için tüketilmemesi gereken bir içecektir, çünkü kalbin atış hızını ve tansiyonunu etkileyebilir.

Vücuttaki ödemi azaltma potansiyeli bulunabilir. Hibiskus çayının içindeki maddeler, vücuttaki su tutma etkisini azaltabilir ve ödemi atmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, hibiskus çayı, tansiyon ve kalp sağlığı üzerinde pozitif etkileri olan antosianin ve antioksidanlar içerir. Bu maddeler, vücuttaki toksinlerin atılmasına ve dolaşım sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olabilir.

Evet, sakinleştirici özellikleri olduğu belirtilmiştir. İçeriğindeki bazı maddeler, stres ve anksiyeteyi azaltabilir ve rahatlama sağlayabilir. Ayrıca içindeki antioksidanlar, vücudu rahatlatıcı ve stresi azaltıcı etkileri olabilir. Ancak  sakinleştirici etkisi kişiden kişiye değişebilir ve aynı zamanda sağlık durumu gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Ayrıca sakinleştirici etkisi, bir kişinin stres seviyesine veya anksiyete düzeyine göre değişebilir.

Birçok faydalı vitamin ve mineral içerir. Bunlar arasında şunlar bulunabilir: Yüksek miktarda vitamin C içerir ve antioksidan etkisi bulunur. B Vitaminlerinin bazılarını içerir ancak miktarı düşüktür. Küçük miktarlarda demir içerir ve demir eksikliği anemisi gibi durumları önleyebilir. Kalsiyum içeren bir içecektir ve vücudun normal fonksiyonlarını sürdürmesine yardımcı olabilir. Bu vitamin ve minerallerin doğru miktarlarda alınması, sağlıklı bir vücut ve zinde bir beyin için önemlidir. Ancak, sadece hibiskus çayı tarafından karşılanması önerilmez ve diğer gıdalar ve içecekler tarafından da alınması gerekir.

Kilo yapma etkisi yoktur. Hibiskus çayı, diğer çay türleri gibi bir içecektir ve kalori içeriği minimal düzeydedir. Ayrıca içindeki antioksidanlar, vücudun toksinlerden arındırmasına yardımcı olabilir ve vücudun metabolizmasını hızlandırabilir.

Uzman Diyetisyen Şevval Şahin Baybaş
Uzman Diyetisyen Şevval Şahin Baybaş

Mart 2019 tarihinde çalışmaya başladığı Koşuyolu Rezonans Sağlık ve Eğitim Hizmetleri’nde, biofeedback terapileri ile obezite ve gıda bağımlılığı üzerinde çalışmıştır.

Bu gönderiyi paylaş

Leave a Reply

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

Randevu Oluşturun

Son Yazılar

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

error: İçerik Koruması