koşuyolu rezonans

+90 216 545 45 55

Kudret Narı Yağı: Yağ Yakımına Etkisi ve Kullanımı
 1. Home
 2. Genel
 3. Kudret Narı Yağı: Yağ Yakımına Etkisi ve Kullanımı
kudret narı yağı

Kudret Narı Yağı: Yağ Yakımına Etkisi ve Kullanımı

Adı gibi kudretli ve faydalı olan kudret narı yağı ne işe yarar, nasıl kullanılır ve ödem attırır mı? Bu yazımızda bu şifalı meyvenin yağının kullanımı ve faydaları hakkında detaylı bilgiler bulunmaktadır. Bazı meyveler, içerisinde barındırdığı mineral ve vitaminler sayesinde sağlık açısından çok yararlıdır. Bunlardan biri de uzun yıllardır sağlığa olumlu katkıları ile bilinen kudret narıdır. Şifalı bitkiler arasında yer alan bu tropikal meyve, sebze ve yağ şeklinde tüketilir. Bunun yanında, barındırdığı özellikleriyle çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde oldukça etkilidir.

Kudret Narı Yağı Ne İşe Yarar?

kudret narı yağı Bu meyve içerisinde birbirinden değerli mineral ve vitaminleri bir arada barındırır. Yaklaşık 94 gramlık narda 2 gr. lif, 20 kcal enerji ve 4 gr. karbonhidrat bulunur. Aynı zamanda günlük A vitamin ihtiyacının %44’ünü, C vitaminimin %93’ünü ve folatın ise %17’sini içermektedir. Ayrıca günlük ihtiyacınız olan demirin %4’ünü, çinkonun %8’ini ve potasyumun %8’ini karşılayabilmektedir. K vitamini açısından da zengin olan kudret narı, likopen, lutein, klorojenik asit, epikateşin, gallik asit ve kateşin gibi antioksidanlar içerir. Bununla birlikte meyve, taze olarak tüketilebilirken, tohumları ise yağ yapımında kullanılır. Dolayısıyla mineral ve vitamin deposu olan kudret narının hem kendisinin hem de yağının sağlığa pek çok faydası vardır. Dünyanın farklı yerlerinde uzun yıllardır kullanılan kudret narı ve yağının sağlığa faydaları şu şekilde sıralayabiliriz;
 • Kan şekeri seviyesini düşürür.
 • Kanserle savaşmaya yardımcı olur.
 • Yüksek kolesterolü düşürür.
 • Sağlıklı kilo vermeyi sağlar ve yağ yakımını hızlandırır.
 • Hazımsızlık ve kabızlık gibi şikayetleri azaltır.
 • Bağışıklık sistemini destekler
 • Astım semptomlarını hafifletir.
 • Yanık, yara izi, sivilce ve akne gibi cilt rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir.
 • Kemik sağılığını destekler.
 • Sedef ve egzama hastalıklarının tedavisinde etkilidir.
 • Kadınların üreme sistemindeki iltihabı kurutur ve enfeksiyonları engeller.
 • Saç dökülmesini önler ve saçlara parlaklık kazandırır.
 • Ayak mantarı tedavisinde kullanılır.
Kudret narı yağı ve meyvesi antiviral, antihistaminik ve antienflamatuar özelliklerine sahiptir. Bu nedenle genellikle gıda ve ilaç sektöründe sıklıkla tercih edilmektedir. Meyvenin içeriğindeki besleyici ve şifa özelliklerinden dolayı ise günümüzde yüksek bir değere sahiptir.

Kudret Narı Yağı Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

Kudret narının meyvesinden elde edilen yağı, yüksek oranda C vitamini ile lif içerir. Aynı zamanda yaklaşık 94 gramında 2 gr lif olmasının yanında çok düşük kaloriye sahiptir. Dolayısıyla bu özellikleri sayesinde meyve tok hissetmeyi sağlarken, sağlıklı bir şekilde kilo vermede de oldukça etkilidir. Bununla birlikte içerdiği enzimler sayesinde vücut yağını ayırmaya yardımcı olduğu için yağ yakımını hızlandırır. Kısacası diyetlere rahatlıkla eklenebilen kudret narı yağı, zengin besin içeriği sayesinde çeşitli sağlık sorunlarının tedavisine yardımcı olabilmektedir. Sindirim sistemi fonksiyonlarını düzenleyen bu yağ, gıdalara dökülerek rahatlıkla kullanılabilmektedir. Ancak günde en fazla bir tatlı kaşığı tüketilebileceğini bilmeniz gerekir. Eğer yağı doğrudan tüketemiyorsanız bir bardak suya ilave ederek de içebilirsiniz. Ancak şunu sakın unutmayın! Kudret narı veya yağının faydaları olduğu kadar zararı da olabilmektedir. Özellikle bu meyveye karşı alerjisi olanlarda ciddi sağlık problemlerine yol açar. Bu yüzden meyveyi tüketmeye başlamadan önce muhakkak bir uzmanla görüşmelisiniz.

Kudret Narı Yağı Ödem Attırır Mı?

Kudret narı, A, B ve C vitaminlerinin dışında kalsiyum, demir, bakır, fosfor ve potasyum gibi bileşenleri içermektedir. Düşük kalorili kudret narı yağı, iştahı dengelemesinin yanı sıra tatlı yeme isteğini de bastırabilir. Aynı zamanda sindirim sisteminde, hızlı yağ yakımında, enerji vermede ve açlık krizlerini önlemede etkilidir. Ayrıca vücudu toksinlerden arındırmada, hazımsızlık ve şişkinliği gidermede faydalar sağlar. Özellikle de damarlarda, eklemlerde ve organlarda oluşan iltihapların kurumasını sağlar. Bununla birlikte eklem hastalıkları, romatizma ve ödem oluşmasının önlemesinde yardımcıdır. Ayrıca hemoroit rahatsızlığına bağlı gelişen şişkinlik ve kaşıntının giderilmesinde faydalıdır.

Kudret Narı Yağı Nasıl Tüketilmeli?

Bağırsak hareketlerini ve sindirim sistemini düzenleyen kudret narı yağı, dahili veya harici olarak kullanmak mümkündür. Sabah veya akşam aç karnına günde en fazla 1 tatlı kaşığı tüketebilirsiniz. Harici olarak ise meyvenin yağını ihtiyaç duyulan bölgeye 1-2 damla damlatmanız yeterlidir. Ancak kudret narı ve yağı, her ne kadar sayısız faydaları olsa da bazı durumlarda zararları vardır. Bilinçsiz ve aşırı miktarda kullanıldığında sindirim sistemi problemlerine yol açar. Neden olabileceği şikayetler arasında başta karın ağrısı, kusma ve ishal gelir. Aynı zamanda diyabet, ilaç kullanımı, hamilelik veya emzirme gibi durumlarda bu meyveyi tüketmek sakıncalı olabilmektedir. Ayrıca kullanmadan önce alerjiniz olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Bu nedenle kudret narını tüketmeye başlamadan önce mutlaka bir uzmana danışmalısınız.  Koşuyolu Rezonans uzman ekibi ile sağlıklı zayıflama yöntemleriyle size destek olacak bir kliniktir. Kendilerine danışarak bu konudaki tüm sorularınızı sorabilir, hayalinizdeki kiloya ulaşmak adına bir tedavi planı oluşturmalarını talep edebilirsiniz.
Uzman Diyetisyen Şevval Şahin Baybaş
Uzman Diyetisyen Şevval Şahin Baybaş

Mart 2019 tarihinde çalışmaya başladığı Koşuyolu Rezonans Sağlık ve Eğitim Hizmetleri’nde, biofeedback terapileri ile obezite ve gıda bağımlılığı üzerinde çalışmıştır.

Bu gönderiyi paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

Randevu Oluşturun

Son Yazılar

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

error: İçerik Koruması