+90 216 545 45 55

Kış Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
 1. Home
 2. Koşuyolu Rezonans
 3. Kış Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Kış Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Kış Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Yazın bittiği ve kış soğuklarını giderek daha fazla hissettiğimiz bu günlerde, kış çayı gibisi yok. Faydaları, rahatlatıcı etkisi ve şifası ile kışa özel hazırlayacağınız bu çaylar hem dinlemenizi hem de rahatlamanızı sağlayacak. Ayrıca içerisinde bulunan birçok şifalı bitki sayesinde yaklaşan kış soğuklarına karşı da kendinizi koruyabilirsiniz.

Kış çayı nasıl yapılır? Faydaları nelerdir? İçerisine neler katılır? Tüm bu sorularınızın cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz. Sıcacık, lezzetli ve faydalı çaylarınızı keyifle içmeniz dileğiyle.

Kış Çayı İçindekiler

Kış Çayı İçindekilerKışın hazırladığımız çayların genel amacı bağışıklığı güçlendirmek ve sizi çetin geçecek kış mevsimine hazırlamaktır. Dolayısıyla daha ziyade bağışıklık sistemini destekleyen ve koruyucu etki sağlayan karışımları içerir. Esasında paket olarak aktar ya da benzeri yerlerden hazır olarak alabilirsiniz. Bunun yanı sıra farklı kuru meyve ya da bitkileri alıp evinizde istediğiniz karışımları hazırlamanız da mümkün.

Kış çayının içerisinde neler var siz de merak ediyor musunuz? Bu keyifli çayların en güzel kısmı işte tam da burada gizli. Kışa özel hazırlayacağınız çayınızı istediğiniz formatta yapabilirsiniz. Esasında içerisine dahil edebileceğiniz pek çok farklı şifalı bitki ve kurutulmuş meyveler var. Bunlardan dilediğinizi ve damak zevkinize uygun olanları karıştırarak tam da hayal ettiğiniz rahatlatıcı ve lezzetli çayı elde edebilirsiniz. Gelin kışa özel hazırladığımız bu çayların içerisinde neler var biraz daha detaylı bakalım. Kış çayı içindekiler ve şifalarını aşağıda sizlerle paylaştık:

Zencefil

zencefilMide şişliğine ve hazımsızlığa iyi gelir. Bağırsak ve midede bulunan gazı söktürür. İshali önler. Bağırsak rahatsızlıklarına karşı koruyucu etki sağlar. Soğuk algınlığına iyi gelir. Ayrıca öksürüğü iyileştirir. Bunlar dışında enfeksiyon giderici etkisi vardır.

Yeşil Çay

C vitamini bakımından zengin bir bitkidir. Hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır. Ayrıca bağışıklığı güçlendirir. İçerisinde flor, magnezyum, potasyum ve folik asit vardır.

Nane

Mevsimsel alerji ve griplere karşı koruyucu etki sağlar. Hazımsızlığa iyi gelir. Böylece mide ve bağırsak ağrılarına iyi gelir. Soğuk algınlığına karşı birebirdir.

Kuşburnu

Kan şekerini düzenler. Mideyi yatıştırır. Ayrıca ağrı ve iltihap tedavilerinde kullanılmaktadır. Bağışıklık sistemini korur ve güçlendirir. Boşaltım sisteminin sorunsuz çalışmasını destekler. Ayrıca cildi güzelleştirici etkisi vardır.

Okaliptus

Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. Balgam söktürücü etkisi vardır. Nefes açar, ferahlatıcı bir etkisi vardır. Boğaz ağrılarına iyi gelir.

Adaçayı

AdaçayıAntiseptik özelliği bulunmaktadır. Mide ve sindirim bozukluklarına iyi gelir. Gastrit ve ishal oluşumunu önler. Gaz söktürücü olarak özellikle kış mevsiminde sıklıkla tüketilmektedir.

Ekinezya

Bağışıklık sistemini güçlendiren ekinezya ayrıca üst solunum yolu rahatsızlıkları için de birebirdir. Ağız ve cilt sağlığını korur ve iyileştirir. Mide ve bağırsaklarda ortaya çıkan şişliğe iyi gelir.

Ginseng

Antioksidan özelliği vardır. Kişiye enerji ve zindelik verir. Ayrıca bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Beyin fonksiyonlarında artış sağlar.

Narçiçeği

Özellikle yüksek tansiyon hastaları için tavsiye edilmektedir. Tansiyonu önler ve dengede tutar. Metabolizmayı güçlendirici etkisi vardır. Bağırsak sisteminin düzgün çalışmasını destekler. Güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Vücuttaki zararlı maddeleri temizler.

Hibiskus

HibiskusKan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur. Ayrıca nezle, grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda bağışıklık sistemini güçlendirir. Karbonhidrat emilimini yavaşlatıcı etkisi vardır.

Tarçın

Enfeksiyonlara karşı koruma sağlamasının yanı sıra antioksidan bakımından zengindir. Bunun yanı sıra kilo vermede yardımcı olur. Anti-inflamatuar etkisi sayesinde doku hasarlarını iyileştirir. Ayrıca akciğer sağlığını destekler.

Karanfil

Güçlü bir antiseptik ve antibakteriyeldir. Zihinsel ve fiziksel yorgunluğa iyi gelir. Ağız kokusunu önler. Bunun yanı sıra mide bulantısı, hazımsızlık ve cilt sorunlarına karşı birebirdir.

Havlıcan

Sindirim sistemini düzenler, mideyi güçlendirir. Mide yanmasına karşı birebirdir. Vücuda güç ve kuvvet verir. Baş ağrısı ya da baş dönmesi yaşayanlar rahatlıkla kullanabilirler.

Portakal Kabuğu

Portakal KabuğuHücre yenileyici etkisi vardır. Bağırsakları çalıştırır. Ayrıca metabolizmayı hızlandırır. Bağırsakları çalıştırır. Vücuttaki mikrop ve bakterileri temizler. Kötü kolesterole karşı olumlu etki eder. Ayrıca cilt sağlığını korur.

Ayva Kurusu

Hararete ve ishale iyi gelir. Kalp sağlığı için birebirdir. Kalbe kuvvet verir, rahatlatır. Ayrıca çarpıntıya iyi gelir. Öksürüğü keser. Kış mevsiminde soğuktan ve grip gibi rahatsızlıklardan korunmak için etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır.

Elma Kurusu

Kabızlığı önleyici etkisi vardır. Mideyi rahatlatır, mide hastalıklarına iyi gelir. Kan temizleyici özelliktedir.

Limon Kurusu

C vitamini ve kalsiyum bakımından zengindir. Bu kapsamda özellikle grip, nezle ya da soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı koruyu ve iyileştirici özellikleri vardır. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir, metabolizmayı hızlandırır. Kan damarını temizler.

Mandalina Kurusu

C vitamini bakımından zengin olan mandalina kurusu, bağışıklığı güçlendirir. Cilt sağlığını korur. Ayrıca kan basıncını dengeleme özelliği vardır.

Kışın soğuğundan ve olumsuz etkilerinden korunmak için siz de bu malzemelerle damak zevkinize uygun bir karışım elde edebilirsiniz. Ayrıca bütün malzemeleri aynı anda kullanmanıza gerek olmadığını da belirtmeliyiz.

Kış Çayı Nasıl Yapılır?

Kış Çayı Nasıl Yapılır?Kışa özel hazırlayacağımız çaylar çoğunlukla demleme usulüyle yapılmaktadır. Böylelikle çayın içerisine ilave ettiğiniz malzemeler içeriklerinde vitaminleri ve yararlı bileşenleri çaya aktarırlar. Öncellikle istediğiniz malzemeleri bir kapta karıştırabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi artık pek çok yerde karışım halinde kışa özel çaylar satılıyor. Ancak içeriklerini değiştirmek istiyorsanız yukarıda sıraladığımız malzemeleri yine tek tek aktarlardan dilediğiniz miktarda satın alabilirsiniz.

İstediğiniz bitkileri ve meyve kurularını karıştırdıktan sonra toplu olarak büyük bir cam kavanozda saklayabilirsiniz. Yahut sadece tek demlemelik bir karışım da hazırlayabilirsiniz. Kaç kişilik ya da kaç bardaklık yapacağınıza bağlı olarak miktarınızı kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Peki, kış çayı nasıl demlenir? Gelin birlikte nasıl demleyeceğinize bakalım.

Kış Çayı Nasıl Demlenir?

Kış Çayı Nasıl Demlenir?Bütün evinizi mis gibi ve ferahlatan bir kokunun saracağını şimdiden söylemeliyiz. Gelelim demlemeyi nasıl yapacağınıza. Bir su bardağı için bir tatlı kaşığı malzeme yeterli. Dilediğiniz miktarda suyu kaynattıktan sonra ister minik süzgeç aparatlarının içine isterseniz direkt kupanızın içine karışımınızı ilave edin. Demleme süresi 5-10 dakika arasında değişmektedir. Eğer bardakta demleme yapacaksınız bir havlu ile üstünü kapatın. Yahut cam bir çaydanlıkta demleme yapabilirsiniz. Sonrasında malzemeleri sudan çıkartın. Elbette kaynatarak da demleme yapabilirsiniz. Ancak kaynatarak demleme yapacağınız zaman bu süreyi çok uzun tutmayın çünkü bu durumda çayınız beklediğinizden daha acı bir tat verebilir.

Çayınız demlendikten sonra isterseniz içine limon, karanfil, toz zencefil, toz karabiber ya da kabuk tarçın koyabilirsiniz. Bu çayınızın daha tatlı ve daha güçlü olmasını sağlar. Böylelikle hazırladığınız çay, bağışıklık sisteminizi en iyi şekilde korur.

Kolaylıkla bu çayı istediğiniz zaman yapabilir bir termos yardımıyla iş yerinize götürebilirsiniz. Bu sayede gün boyunca istediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Özellikle kahvaltılarınızda siyah çay yerine kış çayı tüketmenizi tavsiye ederiz. Böylelikle kış ne kadar zor geçerse geçsin bağışıklık sisteminizi güçlendirdiğiniz için kolay kolay hasta olmazsınız.

Kış Çayı Ne Kadar Tüketilmeli?

Kış Çayı Ne Kadar Tüketilmeli?Güne enerjik ve dinamik başlamak istiyorsanız bir bardak kış çayı ile güne başlayabilirsiniz. Bu sayede tüm gün boyunda fiziksel ve mental anlamda kendinizi güçlü tutabilirsiniz. Ama altını çizerek vurgulamalıyız ki fazla olan her şey size faydadan ziyade zarar getirebilir. Bu kapsamda kışa özel hazırladığınız çayların tüketimini abartmamakta fayda vardır.

Tok ya da aç karna tüketebilirsiniz. Eğer tansiyon hastasıysanız tok karna içmenizi tavsiye ederiz. Ancak kilo vermeyi planlıyorsanız aç karna tüketebilirsiniz. Bu durumda şeker ya da bal kullanmamalısınız.

Kış Çayı Kilo Verdirir Mi?

Kış Çayı Kilo Verdirir Mi?Kış çayında kullanılan malzemelerin genel özellikleri arasında metabolizmayı hızlandırıcı bir etki olduğu dikkatinizi çekmiştir. Dolayısıyla doğrudan zayıflatma ya da kilo verdirme etkisi olmasa da diyet programlarınızda yardımcınız olacağından bahsedebiliriz. Kilo vermenizde yardımcı olmasının ana sebepleri:

 • Düzenli olarak tükettiğinizde ödemelerinizden kurtulabilirsiniz.
 • Metabolizmanız normal zamankine oranla daha hızlı çalışır.
 • Toksin atımını kolaylaştırır.
 • Aç karna içtiğiniz zaman tok tutma etkisi vardır. Ancak kışa özel hazırladığınız çayları kesinlikle aç kalmak için tüketmeyin. Çünkü düzenli ve dengeli bir beslenme için bütün öğünlerinizi eksiksiz almalısınız. Bu çaylardan sadece porsiyonlarınızı küçültmek için destek alabilirsiniz.

Kış Çayı Faydaları

Kış Çayı FaydalarıMaddeler halinde size kışa özel hazırlayacağınız çayda hangi malzemeleri kullanabileceğinizi sıraladık. Burada da fark ettiğiniz üzere bu malzemeler pek çok açıdan insan sağlığı açısından faydalıdır. Sizi dış ve iç etkenlere karşı korur ve daha sağlıklı olmanız için iyileştirici etkiler sağlar. Kış çayı faydaları neler diye soruyorsanız size bunu maddeler halinde sıralayabiliriz:

 • Toksin maddelerin vücuttan atılmasını destekler.
 • Ödem oluşumunu engeller.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve iyileştirir.
 • Kan basıncını dengeler, tansiyona iyi gelir.
 • Gaz söktürücü özellikledir.
 • Antioksidan bakımından zengin olduğu için bağırsak ve mide sağlığınıza iyi gelir.
 • Doğal bir ağrı kesicidir. Mide, bağırsak ve baş ağrısı yaşıyorsanız tercih edebilirsiniz.
 • Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi kış mevsiminin yorucu hastalıklarına karşı bedeninizi dinç tutmanıza yardımcı olur.
 • Gün içerisinde daha zinde hissetmenizi sağlayabildiği gibi daha sağlıklı düşünmenize yardımcı olur.
 • Sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi vardır.
 • Vücut direncinizi arttırır ve sizi hastalıklara karşı korur.
 • Balgam söktürücü özelliktedir. İltihap kurutucu etkisi vardır. Ayrıca öksürüğe iyi gelir.
 • Antioksidan özelliği sayesinde hücrelerinize oksijen akışını arttırır.
 • Yorgunluğunuzu azaltır, zindelik ve canlılık kazanmanızı sağlar.
 • Göğüs ağrılarınızı azaltır. Özellikle astıma faydalıdır.
 • Ses tellerinizi güçlendirir.
 • Düzenli kullanımda cilt sağlığınızı korur. Daha canlı ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızı destekler.
 • Stres azaltıcı etkisi vardır.

Tüm bu faydaları görebilmeniz için elbette düzenli olarak tüketmelisiniz. Ancak faydalarını bu sayede zamanla görebilirsiniz. Adı her ne kadar kış mevsimiyle özdeşleşse de bu çayları yılın istediğiniz zamanında farklı amaçlarla tüketebilirsiniz.

Kış Çayının Dezavantajları ya da Yan Etkisi Var Mıdır?

Kış Çayının Dezavantajları ya da Yan Etkisi Var Mıdır?Yukarıda sıraladığımız malzemelerin pek çok olumlu etkisi vardır. Ancak bu malzemeler arasından herhangi birisine karşı alerjiniz olmadığından emin olmalısınız. Kullandığınız malzemeye göre farklı yan etkilerden bahsedebiliriz.

Örneğin ıhlamurun hücre uyarıcı etkisi vardır. Dolayısıyla yatma saatinizi yakın içerseniz uykunuz kaçabilir. Bu yüzden daha ziyade sabah saatlerinde tüketmenizi tavsiye ederiz.

Adaçayı diğer malzemelerden farklı olarak tansiyonunuzu yükseltebilir. Bu yüzden kontrollü tüketmelisiniz.

Yine adaçayı ve hibiskus içerisinde bulunan flavonlar hamileler için uygun değildir. Hamilelerin ve hamile adaylarının bu yüzden kış çayı içerken doktor tavsiyesi ile hareket etmesini öneriyoruz.

Ciddi yan etkileri olmasa da yine da fazla ve kontrolsüz tüketim sağlığınız açısından çeşitli olumsuzlukların oluşmasına neden olur. Bu yüzden düzenli ve kontrollü bir şekilde dinç ve zinde kalmak için özellikle sabahları tüketebilirsiniz.

 

Sık Sorulan Sorular

Kış mevsimi soğukluğuyla çeşitli hastalıkları da beraberinde getirir. Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklar kışı zorlu kılar. Kış çayı da bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüketilir. Doğal bitkilerden yapılan ve farklı türleri olan kış çayı kişinin soğuğa karşı direncini arttırır. Damak tadına göre farklı biçimleri tüketilen kış çayı içinde barındırdığı vitaminler ile kişiyi hastalıklara karşı korur. İçindeki malzemelerin doğal oluşu ve katkı maddesi barındırmaması kış çayının tercih edilme sebebidir. Sağlıklı içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirir.

Çeşitli bitkilerden yapılan kış çayı herkesin damak tadına hitap etmez. Kişi tadını seveceği bitkilerden bu çayı yapar. Fakat buna rağmen çayın tadı kişiye yavan geliyorsa başka bitkiler ile çaya tat katılır. Şeker tatlandırıcı bir unsurdur. Fakat doğal bitkilerden yapılma bir çayın vereceği sağlıklı etkiyi bozguna uğratma ihtimali vardır. Bal ise tercih edilebilecek doğal bir tatlandırıcıdır. Kış çayının tadını iyileştirmek için diğer bitki çaylarından ya da baldan faydalanmak şeker kullanmaktan daha iyi bir seçenektir.

Kış çayı bitkilerden yapılan doğal bir çaydır. Bu çayın bazı biçimlerinde ise meyveler malzemeler arasında yer alır. Çayda tatlı bir tat oluşturan meyveler çayın tüketimini kolaylaştırır. Portakal, ayva, limon, mandalina, kuşburnu gibi bitkiler direkt çayda malzeme olarak bulunur. Narçiçeği ise kış çayına dahil edilen bir meyve çiçeğidir. Her biri içinde barındırdıkları vitaminle bağışıklık sistemini güçlendirir. Kış hastalıklarıyla mücadele eder. Çaya tatlı bir lezzet katan bu meyveler, diğer çay çeşitlerini de tatlandırmak için kullanılır.

Zencefil, yeşil çay, nane, portakal, nar çiçeği… Kış çayı için kullanılan malzemeler kişinin beğenisine göre değişir. Fakat malzemeleri çeşitlense de kış çayının tarifi aynıdır. Doğal bitkilerle elde ettiğiniz ya da satın aldığınız karışımı bir bardak kaynamış suya eklemeniz yeterli olur. Bir tatlı kaşığı çayın suda demlenmesi için 10- 15 dakika beklenilir. Demlendikten sonra çaya isteğe göre limon, kabuk tarçın, karanfil gibi bitkiler eklenir. Günde bir-iki bardak tüketilmesi gerekilen kış çayı böylece hazır olur.

Uzman Diyetisyen Şevval Şahin Baybaş
Uzman Diyetisyen Şevval Şahin Baybaş

Mart 2019 tarihinde çalışmaya başladığı Koşuyolu Rezonans Sağlık ve Eğitim Hizmetleri’nde, biofeedback terapileri ile obezite ve gıda bağımlılığı üzerinde çalışmıştır.

Bu gönderiyi paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

Randevu Oluşturun

Son Yazılar

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

error: İçerik Koruması