koşuyolu rezonans

+90 216 545 45 55

Homeopati Nedir? Ne İçin Yapılır?
  1. Home
  2. Koşuyolu Rezonans
  3. Homeopati Nedir? Ne İçin Yapılır?
homeopati

Homeopati Nedir? Ne İçin Yapılır?

Bu yazımızda dünyada en çok uygulanan 3 tamamlayıcı tıp yönteminden biri olan homeopatiden bahsedeceğiz. Peki, nedir bu homeopati? Tüm dünyada bu kadar popüler olmasının sebebi ne? Gelin birlikte inceleyelim.

Bilim, teknoloji ve endüstride yapılan yeniliklerle günümüzde modern tıp oldukça fazla mesafe kat etmiştir. Teknolojideki bu devrim niteliğindeki gelişmeler en çok batı tıbbı olarak da bilinen modern tıbba katkı sağlamıştır. Bilim ve teknoloji her ne kadar birçok hastalığa çare olsa da tedavi metodu kaynaklı yan etkilerin yarattığı sağlık problemlerini de görmezden gelemeyiz. Bu noktada modern tıpta kullanılan ilaçların yan etkilerine karşı veya doğrudan tamamlayıcı tıp uygulamaları kullanılmaktadır.

Homeopati Nedir?

homeopatiHomeopati ‘benzeri, benzer ile tedavi et’ felsefesine dayanarak oluşturulmuştur. Benzerlik yasası prensibiyle uygulanan bir alternatif tıp yöntemidir. Birçok tedavide özellikle kullanılmaktadır. Kanser gibi tedavi süreci zorlu ve yan etkisi yüksek hastalıklarda tedavinin yan etkilerini hafifletmek amacıyla uygulanmaktadır. Aynı zamanda batı tıbbı olarak da bilinen modern tıbbın eksiklerini tamamlayan bir tamamlayıcı yöntemdir.

Homeopatik tedavi, doğal kaynaklarla yapılmaktadır. Latince anlamı çare olan remedi adlı ilaçların kullanılmasıyla hastaya şifa sağlamaktadır. Remedi kaynaklarının %75’lik kısmı bitkilerden kalanı ise mineral ve arı yılan zehri gibi hayvansal ürünlerden oluşmaktadır. Kulağa tuhaf gelse de bu tedavi yöntemi olarak kullanılan remediler normal şartlar altında insan bedeninde hastalığa ve birtakım alerjik reaksiyona yol açabilecek maddelerden üretiliyor. Benzeri benzer ile tedavi et felsefesi bu şekilde çalışıyor.

Remedi geleneksel eczacılık yöntemi ile elde edilmektedir. Genellikle problemin neden olduğu madde birtakım çözeltiler ile seyreltilerek ilaç haline getirilip hastaya uygulanmaktadır. Maddenin seyreltilme oranı ve hastaya uygulanma miktarını göz önünde bulundurduğumuzda bu tedavinin yan etkisiz bir yöntem olması çok da şaşırtıcı değil.

Homeopati ilk olarak bundan 200 yıl önce Almanya’da uygulanmaya başlamıştır. Günümüzde ise tüm dünyada uygulanan en popüler 3 tamamlayıcı tedavi yönteminden biridir. Her ne kadar alternatif tıp yöntemi olarak adlandırılsa da bu tedavi tedavi, ülkemizde yalnızca tıp hekimleri tarafından uygulanabilmektedir.

Homeopatik tedavi hastanın en az zararla iyilik haline ulaşmasını hedeflemektedir. Bu tedavi sırasında neredeyse sıfıra yakın yan etki ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda düşük bağışıklığı dengeli hale getirmek için kullanılan tamamlayıcı bir yöntemdir.

Homeopati Nasıl Yapılır?

Homeopati tedavisinin en önemli prensiplerinden biri hastalığın değil hastanın incelenmesidir. Bu nedenle hasta hekim arasındaki iletişim, tedavinin verimliliği açısından oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Tedavide iyileşme süresi boyunca hekim kadar hastanın da kendini gözlemlemesi sağlıklı sonuç alınması açısından şarttır.

Hastanın kendini gözlemlemesi problemin ne tarafından, hangi zaman aralıklarında, hangi ortamda, beslenme düzeninde ve hatta düşünce ve duygu durumunda ortaya çıktığını veya tetiklediğini açığa çıkarmaktadır.

Örneğin migren ağrısı şikâyeti ile homeopatik tedavi yöntemine başvurduğunuzu varsayalım. Hekiminizin size soracağı sorular muhtemelen ağrının başın hangi tarafında, ne şiddetle, günün hangi saatinde ve hangi aralıklarla oluştuğunu sormak olacaktır. Genellikle hastalar ilk seansta bu sorulara tamamen net bir cevap veremez. Bunun nedeni ağrıya odaklandıkları için kendilerini gözlemlememiş olmalarıdır. Bu nedenle genellikle ilk seansta tedavi çözümü arayışına gidilmez.

Hastanın kendini gözlemlemesinin, problemin oluşma ve tetikleme biçiminin saptanmasının ardından hekim, hastaya uygun tedaviyi belirlemektedir. Binlerce kombinasyon içinden hastaya en uygun olan ve şifa sağlayacak olan redimi seçimi çok önemlidir. Hastanın birden fazla şikâyeti olsa da hekim tarafından tek bir redimi minimum dozda olacak şekilde uygulanmaktadır.

Tedavinin olumlu sonuçlanmasını sağlayacak en büyük etken ise hekimin bilgi birikimi ve tecrübesidir.

Bedeninize minimum zararla maksimum iyilik halinde ulaştıracak rediminin kaynak maddesi ilk olarak sağlıklı insanlarda denmektedir. Ardından, ortaya geçici bir hastalığın çıkması beklenmektedir. Deney olumlu sonuçlanırsa yani yan etkiye benzer bir hastalık denekte rastlanırsa redimi kaynağı olarak kullanılır. Seyreltilmiş etken madde minimum dozda hastaya uygulanarak tedavi edilir.

Araştırmalar sonucunda homeopati tedavisi sonrası hastaların fiziksel ve zihinsel olarak daha sağlıklı olması gözlenmiştir. Özellikle öğrencilerin ve çalışanların işlerinde daha verimli olması gözlem sonuçları arasındadır.

Homeopati ile Tedavi Edilen Hastalıklar

Etkisi kanıtlanmış ve dünya çapında en çok uygulanan alternatif tıp yöntemlerinden biridir. Homeopati ile bilinen birçok hastalık tedavi edilmektedir. Aynı zamanda ağır hastalık tedavilerinde oluşan yan etkiler hafifletilmektedir. Özellikle kimyasal ilaç kullanımının sınırlandığı gebelik döneminde ve emzirme döneminde homeopatik tedavi, hekimler tarafından sıkça tercih edilmektedir.

Peki, ilaç kullanımının kısıtlandığı haller haricinde homeopati hangi durumlarda şifa sağlıyor? Gelin birlikte inceleyelim.

Homeopatiyle tedavi edilen hastalıklar arasında akrep, yılan ve arı gibi zehirli hayvan ısırmaları yer almaktadır. Ayrıca eklem ağrıları, kas ve romatizma hastalıkları, dolaşım sistemi problemleri de bu hastalıklar arasındadır. Diğer hastalıklar da şu şekildedir.

  • Alerjik kaşıntı, döküntü gibi zührevi hastalıklar
  • Nefes darlığı astım ve benzeri üst solunum yolları hastalıkları
  • Kaygı bozukluğu, depresyon, duygu durum bozukluğu, panik atak ve benzeri mental sağlık sorunları
  • İdrar yolu enfeksiyonu
  • Migren gibi nedeni tam olarak anlaşılamayan kronik rahatsızlıklar

Bu tedavi yöntemiyle tedavi edilmektedir.

Homeopati Kimlere Uygulanabilir?

Bu tedavi az dozda seyreltilerek uygulanması ve herhangi bir yan etki oluşturmadığından uygulanabilme aralığı oldukça geniştir. Hekim kontrolünde olmak şartıyla gebelerde, emziren annelerde, bebeklerde, çocuklarda uygulanmaktadır. Kısacası her yaş grubu insan için uygundur.

Dünyada yaygın olarak uygulanan bu tedavi yöntemi yalnızca insanlar üzerinde değil bitkiler ve hayvanlar üzerinde de uygulanabilmektedir. Uygulanma aralığını ve kanıtlanmış etkilerini göz önünde bulundurduğumuzda homeopati tedavisinin bu kadar yaygın kullanılması beklenmedik bir durum değildir.

Bu gönderiyi paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

Randevu Oluşturun

Son Yazılar

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

error: İçerik Koruması