koşuyolu rezonans

+90 216 545 45 55

Göbek Bölgesi Yağları Nasıl Eritilir
  1. Home
  2. Genel
  3. Göbek Bölgesi Yağları Nasıl Eritilir
Göbek Bölgesi Yağları Nasıl Eritilir

Göbek Bölgesi Yağları Nasıl Eritilir

Göbek Bölgesi Yağları Nasıl Eritilir

Kilo verme sürecinde akıllara en çok gelen sorulardan birisi göbek yağlarımı nasıl eritirim/ bel çevremdeki yağlardan nasıl kurtulurum?

Göbek Yağlarından Kurtulmak Mümkün Mü? Mümkünse Neler Yapmak Gerekir?

Göbek yağı dediğimiz kısım bel çevresinde bulunan ve aslında organlar için koruma ve ısı sağlayan ve enerji deposu olan deri altı yağıdır. Deri altı yağlanması derini hemen altında bulunur ve vücuudn her bölgesinde bulunabilir. Visreal yağlanma ise karın bölgesine özgü bir yağlanmadır ve mide karaciğer gibi organların çevresini kaplar. Bu yağlanma özellikle insülin direncini arttırabilen hormonların ve kimyasalların salgılanmasına sebep olur  ve vücutta inflamasyonu arttır.

Göbek Yağlanmasının Zararları Nelerdir?

Karın bölgesinde yağ oranın fazla olması birçok hastalığı beraberinde getiren bir durumdur.  Özellikle Tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, kolesterol yüksekliği ve hatta bazı kanser tülerine davetiye çıkarır. Ayrıca metabolik sendrom ve insülin direnci gibi durumlarla da doğrudan ilişkisi vardır.

Vücudumuzdaki Yağ Miktarı Ne Kadar Olmalı?

Bu noktada kadın ve erkek bireylerin yağ oranları birbirinden farklıdır. Kadınlardaki yağ hücrelerinde hormonlar depolanır. Özellikle östrojen hormonu kadınlar için çok önemli bir hormondur. Bu nedenle kadınlarda yağ miktarı gerektiğinde fazla ya da eksik olursa hormonlarda işlev bozuklukları meydana gelebilir. Bu durum regl düzensizliklerine ve hatta ciddi sağlık problemlerine kadar gidebilmektedir.

Kadınlarda vücut yağ oranı %20-28, erkeklerde ise bu oran %15-20 aralığında tutulursa sağlıklı kabul edilir.

Bel çevresi ölçümleri bize yağ oranımız hakkında bilgi verir. Bel çevresini ölçmek için en doğru yer yaklaşık olarak göbek deliğinin olduğu yerdir yani en alt kaburga kemiği ile kalça kemiğinin üst kısmı arasındaki bölgeyi ölçmek gerekir. İdeal bel çevresi kadınlar için 80 cm, erkekler içinse 94 cm’in altında olmalıdır. Kadınlarda 88 cm in üstünde olması, erkeklerde ise 102 cm’in üstünde olması tehlike çanlarının çaldığını gösterir yani yüksek risk faktörüdür.

Göbek Bölgesi Yağları Nasıl Eritilir

Göbek Yağları Nasıl Eritilir?

Bölgesel olarak incelmek yani direk karın bölgesinden kilo kaybı sağlayacak belli bir beslenme yoktur. Kilo kayıpları kişiden kişiye göre değişir. Bu noktada genetik faktörler, yaş, cinsiyet, stres düzeyi, yaşam şekilleri, uyku düzeni gibi faktörler kilo kayıplarıyla doğrudan orantılıdır. Ancak bu farklılıklar göbek yağını eritmek için değil genel olarak kilo vermede önemlidir. Bölgesel incelme sağlayabilmek ve karın bölgesi yağları eritebilmek için sağlıklı bir beslenme düzenine geçilmeli ve o bölgeye yönelik aktiviteler yapılması gerekir.

Göbek Yağlarından Kurtulmak İçin En Etkili Egzersiz Nedir?

Karın bölgesini çalıştırdığımız mekik gibi egzersizler o bölgeyi çalıştırır ancak tek başına kalori yakabilmek için yeterli değildir. Yağ yakabilmek için özellikle yüksek yoğunlukta yapılan egzersizler gerekir. Bu tarz kardiyo ağırlıklı egzersizler vücut yağ depolarının kullanılmasını sağlayarak yağ kayıplarını destekler. Ancak devamlı ağır egzersizler yapmak vücutta stres hormonu olan kortizolü arttırabileceği için karın bölgesindeki yağ kayıplarını engelleyebileceği de unutulmamalıdır. Kardiyo tipi egzersizler haftada 3-4 gün yapılabilir ancak kasları dinlendirmek de gerekir. En etkili yöntem ise zamanla kademeli olarak egzersizlerin yoğunluğunu arttırmak olacaktır.

İleri Yaş İle Beraber Neler Değişir?

Yaş ile beraber erkeklerde testosteron hormonu, kadında ise östrojen hormonu azalır. Bu hormonların azalması vücutta kas kütlesinde azalma ve yağ kütlesinde artış ile seyreder. Bu nedenle yaş ile beraber vücudumuzdaki değişimler kilo almamıza sebep olurken kilo kaybını tetikler. Özellikle kadınlarda premenopoz ve menopoz dönemi karın bölgesindeki yağlanmada tetikçidir.

Göbek yağlarını eritmek için en etkili yöntemler nelerdir?

  • Rafine şeker tüketiminizi azaltın.
  • Sebze tüketiminizi arttırın. Özellikle yeşil yapraklı sebzeleri ihmal etmeyin.
  • Alkolden uzak durun.
  • Protein tüketiminizi arttırın. Daha kaliteli protein kaynaklarına yönelin.
  • Stresi yönetmeyi öğrenin ve kortizol seviyenizi düşürün.
  • Doğru türde egzersiz yapın ve hareketli bir yaşama geçin.
  • Daha kaliteli bir uyku için elinizden geleni yapın.

Özetle çeşitli hastalıkların riskini arttıran göbek bölgesi yağlanmasından kurtulmak için daha dengeli ve sağlıklı bir yaşama adım atın!

 

 

 

 

Uzman Diyetisyen Şevval Baybaş

Göbek Bölgesi Yağları Nasıl Eritilir Göbek Bölgesi Yağları Nasıl Eritilir Göbek Bölgesi Yağları Nasıl Eritilir Göbek Bölgesi Yağları Nasıl Eritilir Göbek Bölgesi Yağları Nasıl Eritilir Göbek Bölgesi Yağları Nasıl Eritilir Göbek Bölgesi Yağları Nasıl Eritilir Göbek Bölgesi Yağları Nasıl Eritilir Göbek Bölgesi Yağları Nasıl Eritilir Göbek Bölgesi Yağları Nasıl Eritilir Göbek Bölgesi Yağları Nasıl Eritilir

Bu gönderiyi paylaş

Leave a Reply

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

Randevu Oluşturun

Son Yazılar

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

error: İçerik Koruması