koşuyolu rezonans

+90 216 545 45 55

Gıda İntolerans Testi
 1. Home
 2. Koşuyolu Rezonans
 3. Gıda İntolerans Testi
Gıda İntolerans Testi

Gıda İntolerans Testi

İnsan vücudu gün içinde farklı besinleri sindirme görevi görmektedir. Bazı besinleri rahatça sindirirken bazılarını tam olarak sindiremez. Sindirimi zor olan besinler ise vücutta migren, uyku sorunu ve yorgunluk gibi farklı reaksiyonlar gösterebilmektedir. Hangi besinlerin vücudumuz için sindiriminin zor olduğunu günümüzde oldukça basit testler ile öğrenmek mümkündür. Gıda intolerans testi bu noktada en büyük yardımcılarımızdan birisidir.

Gıda intolerans testi olarak tanımlanan işlem ile vücuda zarar veren besinler tanımlanmaktadır. Test sonucuna göre ise en doğru tedavi uygulanarak şikâyetlerinizden kolaylıkla kurtulma şansı yakalayabilirsiniz. Mesela sürekli yorgun ruh hali içerisinde olup sorunun kaynağını bir türlü bulamayan kişilerde gıda intoleransı bulunabilmektedir. Bunun yanı sıra düzenli diyet yapan fakat zayıflayamayan kişiler için de bu test önerilmektedir. Bu tarz sorunların ana kaynağını bulmanın en kolay ve sağlıklı yolu gıda intoleransı testi yapılmasıdır.

Gıda İntolerans Testi Neden Yapılır?

Gıda İntolerans TestiYaşadığımız toplumlarda her on kişiden ikisinde gıda intoleransına bağlı şikâyetler bulunmaktadır. Bu durum herhangi bir hastalığa bağlı olmadığı için gözden kaçabilmektedir. Bu sebeple de çoğu kişi hayatı boyunca bazı şikâyetlerle yaşamak zorunda kalabilmektedir. Gıda intoleransı bağırsak florasının bozuk olması ile ortaya çıkabilen bir durumdur. Kullandığınız ilaçlara bağlı olarak da ortaya çıkarken yanlış beslenme ve bilinçsiz diyet de bu duruma sebebiyet verebilmektedir.

Sağlıklı bir yaşam sürmek için en temel ihtiyacımız olan beslenme çok önemlidir. Vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri sağlıklı olarak tüketmek gerekir. Bize zarar verecek veya vücudumuza iyi hissettirmeyecek gıdaları bilmemiz çok önemlidir. Gıda intolerans testi ile onlarca farklı besine karşı verilen immünolojik reaksiyonlar incelenmektedir. Aynı zamanda bu gıdaların tespitinin yapılması sayesinde vücuda hangi sorunları açtığı da saptanmaktadır. Testler sonucunda izlenmesi gereken yol da oldukça önemlidir. Çünkü bağışıklık sistemi vücuda hastalık kazandıran mikropları etkisiz hale getirme işlevine sahiptir. Vücudunuzun reaksiyon verdiği besinlerden kaçınmak bu noktada önemli rol oynar. Çünkü ancak bu şekilde bağırsaktaki toksinler boşaltılarak bedenin iyileşmesi sağlanabilmektedir.

Gıda İntoleransının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Gıda İntolerans TestiGıda intolerans testi yaptırmak için bu konuda detaylı bilgilere sahip olmak çok önemlidir. Çünkü gıda intoleransı gıda alerjisi ile karıştırılmamalıdır. İki durum kıyaslandığında gıda intoleransının daha az tehlikeli olduğunun bilinmesi gerekir. Besin alerjisinin genel belirtileri; kusma, bulantı, göz, boğaz ve dilde şişme ve baş dönmesi olarak bilinmektedir. Gıda intoleransının belirtileri ise şöyledir:

 • Aşırı kilo artışı
 • Migren tarzında şiddetli baş ağrısı
 • Hazımsızlık ve şişkinlik hissi
 • Kabızlık veya ishal
 • Kronik yorgunluk ve sürekli halsiz hissetme
 • Öksürük ve burun akıntısı
 • Kas ve eklem ağrıları
 • Vücuda iyi gelmeyen besin çok fazla tüketildiğinde irritabl bağırsak sendromu
 • Kaşıntı ve deride dökülme

Gıda İntolerans Testi Nasıl Yapılır?

Gıda İntolerans Testi Nasıl Yapılır?Uygulanması oldukça acısız ve basit olan gıda intolerans testi, her hastaya rahatlıkla uygulanabilmektedir. Uygun koşullarda ve en önemlisi hijyenik bir ortamda yapılması gerekmektedir. Test uzman kişilerce hastadan kan alınarak yapılmaktadır. Alınan kan laboratuvarda incelenerek hasta kişinin bedeninin hangi besinlere karşı duyarlı olduğu incelenerek belirlenmektedir. Test sonucuna göre ise hastanın rahatsızlığına net tanı konulabilmektedir. Bu sayede vücuda iyi gelmeyen besinler saptanır.

Gıda intolerans testleri sayesinde bazı antikorların yoğunluğu belirlenebilmektedir. Testin uygulandığı her besinden birinde özel proteinler içermektedir. Herhangi bir reaksiyon olması ise bu besin proteinlerine kan serumu uygulanarak belirlenmektedir. Proteinlerin kan ile etkileşiminde antijen/antikor kompleksi oluşturmaktadır. Sonrasında ise ELISA yöntemi kullanılarak oluşan kompleksler renklendirilmektedir. Bu işlem sonrasında ise bilgisayar tarafından reaksiyon oluşturan besinler tespit edilebilmektedir.

Gıda İntolerans Testi Nerede Yapılır?

Gıda İntoleransıGıda intolerans testi uzman kişiler ile steril ortamda yapılması gereken işlemlerdendir. Bu testin uygulanması kliniklerde, hastanelerde ve diyetisyenlerin özel ofislerinde uygun olmaktadır. Yapılan testler sonucunda uzman kişiler hastalara detaylı bilgiler vermektedir. Vücudun hassasiyet oluşturduğu besinler bu test sayesinde hastaya aktarılmaktadır.

Test sonucuna göre hasta için uygun bir beslenme planı hazırlanır. Genellikle bu testlerin sonucu tablo şeklinde hastaya bildirilmektedir. Bu tablo sayesinde hasta hassasiyeti olan besinleri daha net görebilme şansı bulur. Bunun yanı sıra ilerleyen zamanlarda hassasiyet oluşabilecek besinleri de önceden saptama fırsatı yakalayabilmektedir. Tabloda detaylı bilgilendirme hastaya sunulmaktadır. Bu detaylar sayesinde kişi tüketiminde sakınca olmayan ve sınırlı tutması gereken her besini detaylıca inceleyebilmektedir.

Besin İntoleransı Olanlar Kişiler Zayıflayabilir Mi?

Besin İntoleransı Olanlar Kişiler Zayıflayabilir Mi?Zayıflamak için yapılan diyetlerin herkese göre değişkenlik gösterdiği unutulmaması gereken önemli bir ayrıntıdır. Çünkü diyet listeleri kişilerin yaşına, boyuna, cinsiyetine, kilosuna, sağlık durumuna ve fiziksel aktivitelerine göre değişkenlik göstermektedir.

Gıda intoleransı bulunan kişilerde görülen belirtilerin başında şişkinlik ve kabızlık gelmektedir. Bu sorunlar vücuda ağırlık verdiği için tartıda kişiyi daha ağır gösterebilmektedir. Ayrıca kişi kilo kaybı yaşasa bile bu sorunlardan dolayı hasta bunu tartıda göremeyebilir. Gıda intoleransı yaşayan kişilerde zayıflama ile direkt bağlantılı bir durum olmamaktadır. Test sonucuna göre doğru bir diyet uygulanarak olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Leave a Reply

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

Randevu Oluşturun

Son Yazılar

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

error: İçerik Koruması