+90 216 545 45 55

Siz De Her Pazartesi Diyete Başlayıp Daha Birkaç Gün Geçmeden Diyeti Bırakanlardan Mısınız?
  1. Home
  2. Koşuyolu Rezonans
  3. Siz De Her Pazartesi Diyete Başlayıp Daha Birkaç Gün Geçmeden Diyeti Bırakanlardan Mısınız?
Siz De Her Pazartesi Diyete Başlayıp Daha Birkaç Gün Geçmeden Diyeti Bırakanlardan Mısınız?

Siz De Her Pazartesi Diyete Başlayıp Daha Birkaç Gün Geçmeden Diyeti Bırakanlardan Mısınız?

Çoğumuz sağlıklı beslenmek, düzenli spor yapmak, diyet yapmak ya da düzenli kitap okumak gibi alışkanlıklar kazanmak ve bu şekilde hayatımızı düzene sokmak isteriz. Peki bu tarz alışkanlıklar nasıl kazanılır?

Siz de her pazartesi diyete başlayıp daha birkaç gün geçmeden diyeti bırakanlardan mısınız?

Öncelikle alışkanlık kazanmak ve hayat tarzı değişikliği hem fiziksel hem de zihinsel olarak kararlılık ve çaba ister. Yeni bir alışkanlık edinmek için kendimizden emin olmalı ve ne istediğimizi bilerek adım adım ilerlemeliyiz. Değişim hedef belirlemekle başlar. Eğer kendinize doğru bir hedef belirlerseniz hayatınızda tavır değişikliği yapmak düşündüğünüz kadar zor olmayacaktır. Mesela kendinize “düzenli olarak spor yapacağım” demek yerine, “haftada 3 gün 20’şer dakikalık egzersiz yapacağım” diyebilirsiniz. Ya da sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak istiyorsanız “pazartesi diyete başlayacağım” demek yerine “fast food ve şekerden uzak duracağım” derseniz daha net ve doğru bir hedef belirlemiş olacaksınız.

Hedefinize daha rahat ulaşabilmek için eyleme geçmelisiniz. Sağlıklı beslenme tavır değişikliği için öncelikle mutfağa girip sağlıksız gıdaları mutfağınızdan çıkarmalısınız. Masanızı ve dolabınızı sağlıklı yiyeceklerle doldurmalısınız. Yiyeceğinizi hazırlarken güzel ve ilgi çekici sunumlar hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde durumu daha eğlenceli ve keyifli hale getirirseniz, daha kolay adapte olduğunuzu fark edeceksiniz.

Siz De Her Pazartesi Diyete Başlayıp Daha Birkaç Gün Geçmeden Diyeti Bırakanlardan Mısınız?

Yeni bir alışkanlık kazanmak her zaman kolay olmayabilir. O gün canınız spor yapmak ya da sağlıklı beslenmek istemese bile hemen “nasılsa olmuyor” diyerek hedeflerinizden vazgeçmemelisiniz. Nasıl daha iyi motive olduğunuzu keşfetmeli ve bu gibi durumlarda hemen kendinizi toplamalısınız. Mesela değiştirdiğiniz alışkanlıkla beraber hayatınızda olumlu anlamda nelerin değişeceğini hayal edebilir, sizi motive eden bir fotoğrafa bakabilir veya internetten motive olmanızı sağlayacak sayfaları takip edebilirsiniz.

Bu hayat tarzı değişikliği sürecinde kendinizi başkalarıyla karşılaştırmamalısınız. Tanıdığınız bir kişi hemen sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandı ve kilo verdi ya da hemen düzenli spor yapma alışkanlığı kazandı diye siz de o alışkanlığı hemen kazanacaksınız ve hemen başarılı olacaksınız gibi bir durum söz konusu olmayabilir. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki alışkanlık kazanma süreci 21 ila 254 gün arasında değişebiliyor. Yani kimi insan için birkaç hafta yeterli olurken kimisi için aylar geçmesi gerekebiliyor.

Unutmayın ki her kişi birbirinden çok farklı ve birçok şeyde olduğu gibi alışkanlık kazanma süreci de kişiye özel ilerler. Bu süreçte de kendinizi iyi tanımalı ve motivasyonunuzu kaybetmeden hayat tarzı değişikliği için çaba harcamaya devam etmelisiniz.

Rezonans terapileri sizi yeni bir alışkanlık kazanmak ve hayat tarzı değişikliği konusunda destekler. İştah kontrolu ve bağımlılıklardan kurtulma seanslarıyla sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanabilir ve sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklarınızdan kurtulabilirsiniz. Bu sürece daha iyi adapte olmanız, stresinizin azalması ve motivasyonunuzun artması için ruhsal dengeleme seanslarından faydalanabilir ve profesyonel yaşam koçlarımızın da yardımıyla hayatınızı düzene sokabilirsiniz.

Diyetisyen Şevval Şahin

Bu gönderiyi paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

Randevu Oluşturun

Son Yazılar

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

error: İçerik Koruması