koşuyolu rezonans

+90 216 545 45 55

Beyin Sisi
  1. Home
  2. Genel
  3. Beyin Sisi
Beyin Sisi

Beyin Sisi

Dinlenmenize rağmen yorgunluğunuz geçmiyorsa, unutkanlığınız varsa egzersiz yapmak size çok zor geliyorsa, hareketleriniz yavaş, konuşmanız yavaşsa, dikkat dağınıklığınız konsantrasyon eksikliğiniz varsa mental performansınız azaldıysa beyin sisi yaşıyor olabilirsiniz.

Beyin Sisi Neden Olur?

Sindirim sisteminin merkezi olan ve ikinci beyin olarak geçen bağırsaklar sağlıklı ise seçici geçirgendir. Yani kana neyi alacağına neyi almayacağına kendi karar verir. Probiyotikler bağırsak yüzeyinde bir tabaka oluşturur ve bağırsakları korurlar. Şeker ve katkı maddeli beslenme sonucu probiyotikler sayıca azalır ve bağırsak savunmasız kalır. Bu durumda gluten, laktoz, kazein, früktoz ve katkı maddeleri gibi büyük moleküler yapıdaki maddeler bağırsak duvarına zarar vererek hücreler arası sıkı bağlantıları kırarak bağırsakta geçirgenlik oluşturur.

Bağırsak zararlı ve yararlıyı ayırt edemeden kana alır ve bağışıklık sistemini aktif hale getirir. Vücudumuzda bağışıklık hücrelerinin çok büyük bir kısmı bağırsak duvarının arkasında bulunur ve bağırsaktan içeri giren zararlı maddeleri yok eder fakat geçirgen bağırsak durumunda bağırsakta seçicilik olmadığı için tüm zararlı maddeler kana geçer ve bağışıklık durmadan savunma halinde olur. Sürekli aktif haldeki bu bağışıklık halsizlik, vücut ağrıları, depresif duygu durum, sisli beyin, alerjiler, haşimato tiroid, romatoid artrit gibi hastalıkları tetikler.

 

Beyin Sisi

 

Beyin sisinin kök nedeni genellikle bağırsak geçirgenliğidir. Bağırsak geçirgenliği nedeniyle kan dolaşımına giren gluten ve kazein, kan-beyin bariyerini aşarak beyine ulaşır ve glutenin içindeki gliadin, glidiamorfin, kazeinde kazeinomorfine dönüşür. Bu yapılar gıdalara karşı bağımlılık oluşturur. Beyin hücreleri arasındaki mesafeyi açarak beyin hücreleri arasındaki iletişimi olumsuz etkiler, yavaşlatır. Beynin bağışıklık sistemi kazeinomorfin ve glidiamorfin gibi yabancı maddeleri yok etmeye çalışırken hasarlı hücreleri temizleme görevini yavaşlatır ve mental fonksiyonlarda yavaşlama görülür. Bazı çalışmalar bu durumun otizmle de ilişkili olduğunu göstermiştir.

Beyin Sisi Tedavisi Nasıl Olur?

Beyin sisini tedavi etmek istiyorsanız önce bağırsak floranızı düzeltmeli yani geçirgen bağırsağı tedavi etmelisiniz.

Bağırsakları tedavi etmeninde ilk ve en önemli adımı beslenmeyi düzeltmektir.

Beslenmenizden buğday, arpa, çavdar ve yulafın yapısında bulunan glüteni ve süt, süt ürünlerinin yapısında bulunan laktoz ve kazeini elimine etmeniz gerekmektedir.

Bağırsak geçirgenliğini onarmak için kemik suyundan destek alabilirsiniz. Kemik suyu, kolajen ve bağırsak hücreleri arasındaki bağı tekrar onarmak için gerekli olan aminoasit, proline, glisin ve glutamini içermektedir.

Fermente sebzelerde bu süreçte destekçi olacaktır. Örneğin Kimchi, mayalanmış kırmızı biber ve sebzelerden oluşan geleneksel bir Kore yemeğidir. Kvass ise sebzelerle yapılan bir içecektir. Bu ürünlerdeki fermente sebzeler bağırsak Ph’ını dengeleyerek ve bir probiyotik olan Lactobacillus acidofillus probiyotiğini arttırarak bağırsak florasını onarır.

Hindistan cevizi yağında bulunan orta zincirli yağ asitleri (MCFA) diğer yağ asitlerine göre daha kolay sindirilmekte ve emilmektedir. Bu sayede geçirgenliği onarmada da etkili olacaktır.

Zerdeçal yapısındaki curcumin adı verilen etken maddesi sayesinde oluşan inflamasyonu azaltmada yardımcı olacaktır.

 

Beyin Sisi

 

Yeşil çayın içinde yer alan epigallo kateşin gallat, anti inflamatuar etkiye sahiptir. Tansiyon probleminiz yoksa günde iki kupa zerdeçallı yeşil çay içmek bağırsak geçirgenliğini önlemede destek olacaktır.

Vücuttaki inflamasyonu azaltabilmek için balık, ceviz, zeytinyağı, avokado gibi omega-3 ve omega-9 yönünden zengin gıdaları beslenmenize katın.

Sigara, alkol ve paketli gıda tüketiminiz varsa amalgam dolgunuz veya dövmeniz bulunuyorsa vücut toksik yükünüz fazla olabilir. Bu nedenle toksik yükü azaltmak için sauna, hamam, fiziksel aktivite yaparak terlemek, bol su içmek önemlidir.

Toksik yükünüzü azaltmak için sprulina veya klorella kullanabilirsiniz.

Uyku kalitenizi arttırmak ve stres yönetimine yardımcı olmak için melisa, papatya, rezene gibi çaylardan destek alabilirsiniz. Aromaterapiden de yararlanabilirsiniz. Lavanta yağı uyku kalitenizi arttıracaktır.

Gün içerisinde yapacağınız 30-40 dk’lık yürüyüşler beyin sisini dağıtmada yardımcı olacaktır.

Ozon güçlü bir oksidan maddedir. Ozon uygulamasında belli dozlarda kana ozon verilerek oksidana yani zararlı maddeye karşı vücudun antioksidan üretmesi desteklenir. Ozon bu şekilde antioksidan ve anti inflamatuar etkisi sayesinde bağırsak geçirgenliğini onararak beyin sisini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Glutatyon ve alfa lipoik asit ise vücut için güçlü antioksidanlardır. Antioksidan etkisi sayesinde bağırsak geçirgenliği ve beyin sisi üzerine etkisi bulunmaktadır.

Kan tahlilleri mutlaka değerlendirilmelidir. Vitamin-mineral eksiklerini gidererek vücudumuzda önemli bir etkiye sahip olan metilasyon sürecinin sağlıklı gerçekleşmesini sağlanmalıdır.

 

 

Uzm.Dyt.Yeşim Çolak

Bu gönderiyi paylaş

Leave a Reply

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

Randevu Oluşturun

Son Yazılar

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

error: İçerik Koruması