koşuyolu rezonans

+90 216 545 45 55

Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri Konusunda Bazı Gerçekleri Paylaşıyoruz!
  1. Home
  2. Koşuyolu Rezonans
  3. Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri Konusunda Bazı Gerçekleri Paylaşıyoruz!
Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri Konusunda Bazı Gerçekleri Paylaşıyoruz!

Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri Konusunda Bazı Gerçekleri Paylaşıyoruz!

Fazla kilolar birçoğumuzun sorunu. Bu sorunu ortadan kaldırabilmek için de çeşit çeşit diyetler, sporlar, ilaçlar ve çaylar deniyoruz. Hem de hangisinin bizim için doğru ve sağlıklı olup olmadığını bilmeden. Denediğimiz bu çeşitli kilo verme yöntemleri hem zayıflatmıyor hem de sağlığımıza ciddi zararlar verebiliyor. Bu yüzden sizlere sağlıklı zayıflama yöntemleri hakkında bilinen bazı doğru ve yanlış bilgileri sunacağız.

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak için etrafta birçok tarif, çeşit çeşit diyet programları geziniyor. Peki bunların hangileri doğru, hangileri yanlış? Öncelikle gördüğümüz her şeye inanıp vücudumuzda denememiz doğru değildir. Evet, sağlıklı zayıflama ile ilgili yöntemler, yapılması gerekenler vardır. Ancak konu diyet programı gibi durumlara gelirse iş değişir. Çünkü diyet programı denilen konu, kişiye özel olur. Her program herkes için uygun değildir.  O zaman, haydi gelin sağlıklı zayıflama yöntemleri konusunda bize verilen yanlış bilgileri öğrenelim!

Nedir Bu Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri ile İlgili Yanlışlar?

İnternetin ve özellikle sosyal medyanın hayatımızda etkin olmasıyla birlikte her konuyla alakalı yanlış bilgiler etrafa yayılabiliyor. Bu durum zayıflama konusu için de değişmiyor ve hatta bu konuda fazlasıyla bilgi kirliliği mevcut. Farkında olmadan sırf zayıflatacak umuduyla, kendimizde işe yaramaz birçok uygulamayı deniyoruz. Peki sağlıklı zayıflama yöntemleri hakkında bize söylenen yanlış bilgiler neler?

Aç Karnına Limonlu Su İçin!

İçmeyin! Yani sadece zayıflamak amacıyla içiyorsanız içmeyin. Çünkü soğuk, sıcak, ılık fark etmeksizin direkt olarak vücuda zayıflatıcı herhangi bir etkisi yoktur. Bağırsakları çalıştırıcı özelliği olduğu söyleniyor ama bu herkeste işe yarıyor mu acaba?

Maydanoz Suyu İçin!

Maydanoz Suyu İçin!

Maydanoz mükemmel bir idrar söktürücüdür ancak kilo verdirici değildir. İdrar söktürücü özelliği sayesinde idrar kaybı olur. Bu da kendimizi hafiflemiş hissetmemizi sağlar. Maalesef, kilo vermeye ya da yağ kaybına dair hiçbir etkisi yoktur.

Protein Ağırlıklı Beslenin!

Evet, protein ağırlıklı beslenme şekli kilo verdirir. Çünkü vücut proteinleri sindirmek için fazla enerji harcamak zorunda kalır. Ancak sağlıklı zayıflama yöntemleri içinde sayılmalı mı? Proteini fazla tükettiğimiz zaman vücudumuza çok fazla yağ girer ve bunun sonucunda kandaki yağlarda oluşan yükselmeyle birlikte koroner kalp hastalıklar gelişir. Gut hastalığı ortaya çıkar, vücut proteinleri atabilmek için kalsiyum çeker bu da kemik erimesine sebep olur. Yani bu yöntem ile zayıflasanız bile bu çok sağlıklı değildir.

18:00’dan Sonra Hiçbir Şey Tüketmeyin!

Gece ve sabah arasındaki süre zaten en uzun öğün aralığıdır. Bir de son öğünü 18:00’da yapınca bu süre daha da uzar. 18:00’dan sonra hiçbir şey tüketmemek metabolizmanızı yavaşlatacaktır ve kan şekerinizi düşürecektir. Bu durum ne kadar sağlıklı olabilir ki?

Karbonhidrat Tüketimi Tamamen Durdurulmalıdır!

Vücudumuzun ana enerji kaynağı karbonhidratlardır. Ancak kilo vermenin en büyük düşmanı olarak gösterilirler ve tamamen karbonhidrat tüketimini durdurun nidaları yükselir. Bunu yaptığımız zaman, yani pilav ve ekmek gibi karbonhidrat besinlerini tamamen tüketmeyi bıraktığımızda vücudumuzu, ihtiyacı olan doğru enerji kaynağından mahrum etmiş oluruz. Durum böyle olunca vücut kendine enerji üretmek için kaslarımızdaki ve karaciğerimizdeki glikojen depolarından faydalanır. Bunun sonucunda vücudunuzdaki sudan kilo verirken kiloların temel sebebi olan yağ dokuları yerlerinden ayrılmazlar. Sonrasında normal beslenmeye geçtiğinizde verdiğiniz kilonun iki katını alırsınız. Sağlıklı zayıflama yöntemleri ile ilgili yanlış bilinen en önemli bilgilerden biri budur.

Bitki Çayı İçin!

Bitki Çayı İçin!

Bitki çayları, metabolizmayı hızlandırma konusunda çok yardımcı olurlar. Ancak, hiçbir bitki çayı fiziksel aktivite ve sağlıklı diyet olmadan kilo verdiremez.

Kahvaltıyı Öğünleriniz Arasından Çıkarın!

Daha az öğünle daha çok kilo vermek mümkün değildir. Kahvaltı çok önemli bir öğündür. Çünkü iştahın kontrol edilmesinde etkilidir ve kilo kontrolünde de önemli bir rolü vardır. Kahvaltıdan kastımız peynir, zeytin, ekmek, yumurta gibi yiyeceklerin olduğu klasik bir yemek rutini değildir. Bir bardak süt ve fındıkla bile kahvaltı yapabilirsiniz. Önemli olan uyandığınızda metabolizmanızı harekete geçirmenizdir. Kahvaltı öğününü atlamayarak hem metabolizmayı hızlandıracak hem de kan şekerinizi belli bir düzeyde tutacaksınız. Böylece diğer öğünde farkında bile olmadan yemeği fazla kaçırmayacaksınız.

Aç Karna Spor Yapın!

Spor yapmak sağlıklı zayıflama yöntemleri arasında olmazsa olmazlar arasında yer alır. Ancak doğru bir şekilde yapıldığında… Spor yaparken insülin salınımı artar. Aç karna spor yapmanız durumunda da kan şekeriniz düşecektir ve bu sizde rahatsızlık hissi yaratacaktır. Bundan dolayı yemek yedikten en erken yarım saat, en geç 2 sonra spor yapmalısınız.

Peki Nasıl Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Vereceğim?

Yanlış olan bilgileri öğrendik. Bizi tamamen yanlış yönlendirmiş olamazlar diyor ve doğru olan bilgilere geçiyoruz. Buna geçmeden önce sağlıklı kilo vermek konusunda ufak bir bilgiye değinelim. Sağlıklı zayıflamak için olmazsa olmaz bir şey var. O da alışkanlık kazanmak ve süreklilik. Eğer sağlıklı bir şekilde zayıflamak istiyorsanız hayatınızda birçok şeyi değiştirmeniz gerekebilir. Bu değiştirdiğiniz şeylerde bir süreklilik sağlamazsanız, sadece bir süreliğine gösterdiğiniz çaba hiçbir işe yaramaz. Bundan dolayı sizlere bahsedeceğimiz sağlıklı zayıflama yöntemleri ile ilgili doğru bilgileri hayatınızda uygularken bir alışkanlık haline dönüştürmeye özen gösterin.

Düzenli Uyuyun!

Düzenli Uyuyun!

Büyük bir çoğunluğumuzun en sevdiği şey olan uyku ile konuya başlamak istedik. Düzenli egzersiz ve beslenme zaten sağlıklı şekilde kilo vermek için olmazsa olmaz, bunu biliyoruz. Artık, bunların hemen yanına düzenli uykuyu da ekleyelim. Melatonin hormonu yalnızca karanlıkta ve uyku sırasında salgılanır. Bu değerli hormon, vücudun biyolojik saatini ve ritmini düzenler. Yeteri kadar uyunmadığı zaman vücutta atıştırma isteğini bastıran leptin seviyesi azalırken, açlığa sebep olan ghrelin seviyesi artıyor. Yapılan bilimsel çalışmalara göre düzenli uyku vücuttaki yağ oranının kontrolünde rol alıyor.

Düzenli Egzersiz Yapın!

Zayıflamak istiyorsanız, egzersiz olmadan olmaz. Az önce süreklilik olmalı diye bahsettiğimiz durumu burada tekrar gündeme getirebiliriz. Sağlıklı zayıflama yöntemleri arasında yer alan spor, alışkanlık haline getirilmeli ve düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Çünkü sadece zayıflamak için değil sağlıklı bir hayat için temel bir gereksinimdir. Örneğin düzenli olarak yapılan yürüyüş sadece kalori yaktırmıyor, aynı zamanda kalp sağlığını da olumlu etkiliyor.

İşlenmiş Gıdaları Tüketmeyin!

İşlenmiş gıdalar kanserojenler arasında yer alır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, bu ürünlerin içinde bulunan kimyasallar metabolizma hızını düşürerek olumsuz etkiliyor. Obezite ve diyabet riskini de artırdığı biliniyor.

Doymamış Yağlar Tüketin!

Balık yağı, zeytinyağı, avokado, çiğ badem ve fındık gibi doymamış yağ bulunduran besinlerin tüketilmesi önemlidir. Metabolizma hızını etkileyerek kilo verdirirken, kalp ve damar hastalıklarından koruyor, beyin sağlığınızı olumlu etkiliyor.

Su İçin!

Su İçin!

Tabii ki sadece kilo verme konusunda değil insan için çok önemli olan su, sağlık için vücuttan eksik edilmemelidir. Günde en az 8-10 bardak su içmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Hem açlık hissini bastırıcı hem de düzenli içildiğinde metabolizmayı hızlandırıcı özelliği vardır.

Dengeli Beslenin!

En bilinen ve en önemli olanı sona bıraktık. Dengeli beslenmek sağlıklı zayıflama yöntemleri için çok değerli ve etkilidir. Karbonhidrat, yağlar, protein ve vitaminlerin, bilinçli ve doğru bir şekilde vücuda aktarılması gerekiyor. Böylece hem sağlığınız etkilenmeyecek hem de doğru ve kalıcı bir şekilde kilo vereceksiniz.

Biorezonans Terapi

Bu doğru olan sağlıklı zayıflama yöntemleri hakkında bahsettiklerimizi bir türlü uygulayamıyor ya da bir zaman sonra eski alışkanlıklarınıza dönüyorsanız size küçük ama etkili bir öneride bulunacağız. Biorezonans terapi… Sağlıklı kilo verme konusunda oldukça etkilidir. Başarı oranı üst seviyelerdedir. Yeme bozukluğu gibi kilo vermenize engel olan durumları terapi ile ortadan kaldırarak sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz mümkündür. Bu terapi ile iştahınızı kontrol altında tutacaksınız.

 

Sık Sorulan Sorular

Kilo vermek için başvurulan çeşitli yollar vardır. Takviye denildiğinde akla ilk gelen şeylerden birisi de ilaçtır. Kilo vermek için ilaca başvurmak oldukça yanlıştır. Bu kişinin sağlığıyla oynayan bir hatadır.

Doğal takviyelerin kilo verme sürecinde kullanılması çok daha iyi bir tercihtir. Ancak popüler hale gelmiş olan takviyelerin kilo vermeyi sağladığı meçhuldür. Bitkisel oldukları için vücuda bir zararı olmayan bu formüllerin birçoğu sağlığa bir artı kazandırır. Ancak tek başına, doğrudan kilo vermeyi etkileyen bir takviye yoktur. Sağlıklı beslenme, spor, iyi uyku ise kilo vermek için ideal yöntemlerdir.

Spor sağlıklı yaşam için bir gereksinimdir. Kilo verme sürecinde etkisi olan bir faaliyet olmasının dışında spor ile kalp, kas, eklem sağlığı korunur, vücut daha genç kalır.

Kilo vermek için yapılan sporlar kişiden kişiye farklılık gösterir. Çünkü herkesin bedeni birbirinden farklıdır. Fakat spor yapmada önemli olan kısım, düzenli olmasıdır. Düzenli yapılan bir spor, sağlıklı bir beslenme ile birleştiğinde vücudun fazla kilolarını vermesine yardımcı olacaktır. Koşmak en sık yapılan sporsal aktivitedir. Zayıflamak isteyen birçok kişi koşar fakat bunu abartmadan, yavaş yavaş artan bir biçimde yapmak gerekir.

Kilo vermek için çeşitli diyet yönetimleri kullanılır. Kibrit kutusu kadar peynir, üç gün boyunca sadece lahana ile beslenme gibi bir sürü yol vardır. Fakat bunların ne kadar sağlıklı olduğu muammadır. Kilo vermek isteyen bir bunu sağlıklı bir biçimde yapmak istiyorsa öncelikle dengeli beslenmeyi öğrenmelidir. Diyet sırasında işlenilmiş gıda tüketmekten kaçınmalı, doymuş yağ tüketmemelidir. Sağlıklı bir diyet için bolca su tüketmesi de gerekir.

Türeyen bir sürü diyet yerine kişinin sağlıklı bir beslenmeyi merkeze alarak yaptığı diyet kilo verme sürecinde çok daha etkili olur.

Bazı şeyler önce zihinde başlar. Kilo vermek de böyledir. Psikolojik olarak kişinin kendisini hazır hissetmesi bu süreci başlatır. Fazla kiloları vermek sağlık için önemlidir. Aynı zamanda kişi eğer görünümünden hoşlanmıyorsa da kilo vermek isteyebilir. Ancak bu sürecin bir iki gün içinde gerçekleşmeyeceğine kendisini ikna etmesi şarttır.

Yoksa kişi yolun başındayken henüz hiçbir fark görmediği için diyetten ve spordan vazgeçer. Oysaki bu bir hatadır. Kararlı olmak kilo vermek için ilk adımdır. Kişinin psikolojik kilo verdiğinde daha sağlıklı olacağına inandırması gerekir. Böyle kilo vermek bir istekten bir ihtiyaca dönüşür.

Her insanın vücut yapısı ve metabolizması farklıdır. Bu yüzden kişinin haftada kaç kilo vereceği de ona bağlıdır. Diyet ve spora başlayan birinin vereceği kilo, mevcut kilosu ile de bağlantılıdır.

Kişi fazla kilosunun hepsinden bir anda kurtulamaz. Bu mümkün olsa bile zaten sağlıklı olmaz. Kilo verme sürecini geniş bir zamana yaymak daha sağlıklı bir harekettir. Haftada kişinin kilosuna göre en fazla bir kilo vermesi ideal olandır. Mevcut kilo azaldıkça bu kilo grama dönüşür. Kilo verirken kişinin önceliği daima sağlığı olmalıdır.

Uzman Diyetisyen Şevval Şahin Baybaş
Uzman Diyetisyen Şevval Şahin Baybaş

Mart 2019 tarihinde çalışmaya başladığı Koşuyolu Rezonans Sağlık ve Eğitim Hizmetleri’nde, biofeedback terapileri ile obezite ve gıda bağımlılığı üzerinde çalışmıştır.

Bu gönderiyi paylaş

Leave a Reply

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

Randevu Oluşturun

Son Yazılar

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

error: İçerik Koruması