koşuyolu rezonans

+90 216 545 45 55

Akdeniz Diyeti Nedir? Sağlığa Etkileri Nelerdir?
 1. Home
 2. Koşuyolu Rezonans
 3. Akdeniz Diyeti Nedir? Sağlığa Etkileri Nelerdir?
Akdeniz diyeti

Akdeniz Diyeti Nedir? Sağlığa Etkileri Nelerdir?

Bu yazımızda Akdeniz diyetinin ne olduğu, diyet sırasında neler yendiği, nelerin yenilemeyeceğini ve sağlığınıza etkilerini inceleyeceğiz. İşte, merak edilen tüm detaylarıyla Akdeniz diyeti.

Akdeniz muhteşem iklimi, doğası ve sınırları içerisinde yetişen binlerce çeşit mucizevi bitkiyi barındırıyor. Ülkemizde de kıyısı bulunan Akdeniz’in sıcak iklimi ve bereketli toprakları sayesinde kendine özgü bir aurası var. Bölgede bulunan zeytin ağaçları sayesinde ise dünyaca bilinen zeytinyağların doğal bir üretim merkezidir. Binlerce çeşit bitkinin ve zeytinyağının meşhur olduğu bir yerin kendine özgü bir beslenme şekli olmaması düşünülemezdi.

Sebzeler, meyveler, tahıllar ve kalp dostu saf sağlıklı yağlar ve dahası… Akdeniz insanı gibi beslenerek kendinize bir iyilik yapabilirsiniz. Sağlıklı yağlar ve vitaminler açısından oldukça zengin olan Akdeniz diyeti aynı zamanda oldukça besleyici ve keyifli. Üstelik diğer diyetlerin aksine Akdeniz diyetinin nasıl yapılacağına dair keskin kurallar bulunmuyor. Bu nedenle diyeti günlük yaşantınıza kolayca entegre edebilirsiniz. Kısaca toparlamak gerekirse Akdeniz insanından ilham alan bu beslenme biçimi sağlığınıza yapabileceğiniz yatırımlardan.

Akdeniz Diyeti Nedir?

En temel tabirle Türkiye, Fransa, İspanya, İtalya ve Yunanistan’ın dahil olduğu Akdeniz’e sınırı olan ülkelerde yaşayan insanların beslenme tarzı olarak nitelendirebiliriz. Bu nedenle besinlerin içeriği Akdeniz coğrafyasında yetişen mahsullerinden oluşuyor. Yapılan araştırmalara göre Akdeniz insanının oldukça sağlıklı olduğu ve kronik hastalıklara yakalanma riskinin düşük olduğu tespit edilmiştir.

Akdeniz diyeti için keskin kurallar veya katı düzenlemeler vardır diyemeyiz. Genel olarak meyve, sebze, kepekli tahıllar, kabuklu yemişler, baklagiller ve tabii olmazsa olmaz kalp dostu yağlar öğünlere eşlik eder. Katkı maddesi, koruyucu ve rafine şeker ise kısıtlanmıştır.

Yapılan çalışmalar sonucu bu diyetin kilo vermede oldukça etkili olduğunu ve kalp krizi, felç gibi kötü sonuçlar doğurabilecek hastalıklara karşı da vücuda direnç kazandırdığı gözlenmiştir.

Bu nedenle kilo vermek isteyenler ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenlere bu diyet tavsiye edilmektedir.

Akdeniz Diyetinde Neler Yenir? Neler Yenmez?

Akdeniz diyeti

Tıpkı yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu diyet katı kurallara yer vermiyor. Ancak tabii ki de dikkat etmeniz gereken ve kaçınmanız gereken birkaç nokta var. Diyet sırasında neler yenir, neler yenmez sizler için listeledik.

Akdeniz Diyetinde Neler Yenir?

Aşağıda bu diyette yiyebileceğiniz yiyecekler yer almaktadır.

 • Sağlıklı yağlar: Akdeniz tartışmasız dünyada en iyi zeytinyağlarının üretildiği coğrafyadır. Bu nedenle öğünlerinizde sağlıklı yağlardan faydalanmayı ihmal etmeyin.
 • Sebzeler: Lahana, domates, ıspanak, brokoli, karnabahar, soğan, şalgam, patates, salatalık, Brüksel lahanası… Kısacası bölgede yetişen ve bölge insanın tükettiği sebzeleri diyet sırasında tüketebilirsiniz.
 • Meyveler: Portakal, kumkuat, elma, muz, çilek, armut, üzüm, incir, şeftali, kavun gibi meyveleri ise mevsiminde ve taze olarak tüketmeniz öneriliyor.
 • Kuruyemişler: Fındık, badem, ay çekirdeği, ceviz, kaju fıstığı ve kabak çekirdeğini de aşırıya kaçmadan tüketebilirsiniz.
 • Baklagiller: Mercimek, bezelye, fasulye ve nohut faydalı olduğu kadar doyuruculuğuyla da diyetinize eşlik edecek.

Bunlara ek olarak, tabii ki de olmazsa olmaz deniz ürünleridir. Akdeniz tarzı beslenmeden bahsedip deniz ürünlerinden bahsetmemek olmazdı. Alabalık, somon, uskumru, karides, yengeç, ton balığı ile öğünlerinizi zenginleştirebilirsiniz.

Akdeniz Diyetinde Neler Yenmez?

Bu diyette nelerin yenmediğini merak mı ediyorsunuz?

 • Rafine şeker
 • Trans yağlar
 • Rafine yağlar
 • İşlenmiş gıdalar
 • İşlenmiş et

Yukarıda yer alanları diyet süresince yememeniz gerekmektedir.

Akdeniz Diyetinin Sağlığa Etkileri

Akdeniz diyetinin potansiyel faydalarına gelecek olursak karşımıza uzun bir liste çıkıyor. İlk olarak bu diyetin kalp sağlığını desteklediğini söyleyebiliriz. Bölgede üretilen sağlıklı yağlar ve güneş ışığından nasibini almış bitkilerin de etkisiyle kalp dostu bir diyettir. Aynı zamanda beyin fonksiyonunu koruyarak beyin sağlığı için potansiyel faydalar sağlayabiliyor. Hatta Alzheimer riskine karşı da etkili olduğu görülmüştür.

Onun dışında birçok çalışma açlık ve kan şekerini düşüreceğini ve uzun süreli olarak kontrol altında tutup iyileştireceğini göstermiştir. Dahası Akdeniz diyetiyle hafıza dikkat ve bilişsel işlev yönünden daha sağlıklı bir yaşlılık evresi geçirebilirsiniz.

Beslenme düzenine sağlıklı yağların ve çoğunlukla yeşil yapraklı sebzelerin eşlik etmesi kilonuzun dengede olmasını sağlayacaktır. Bu da fazla kilolar nedeniyle oluşan veya oluşabilecek hastalıkları engellemektedir.

Sonuç olarak Akdeniz diyeti beslenme ve diyetetik uzmanlarının sıklıkla önerdiği bir beslenme biçimidir. Siz de Akdenizli gibi beslenerek olası kronik hastalıklardan ve kilo problemlerinden korunabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Leave a Reply

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

Randevu Oluşturun

CAPTCHA image

Bu, spam’ı önlememize yardımcı olur, teşekkür ederiz.

Son Yazılar

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

error: İçerik Koruması