koşuyolu rezonans

+90 216 545 45 55

Refleksoloji Hangi Hastalıklara Uygulanır?
  1. Home
  2. Koşuyolu Rezonans
  3. Refleksoloji Hangi Hastalıklara Uygulanır?

Refleksoloji Hangi Hastalıklara Uygulanır?

Refleksoloji yüksek tansiyon, migren, bronşit, astım ve sindirim sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir yöntem olmaktadır. Bu yöntem ayaklardaki, ellerdeki, kulaklardaki refleks bölgelerinin salgı bezlerine ve organlarına karşılık geldiği ilkesine bağlı kalan alternatif bir tedavi yoludur.

Bu masaj yöntemi ilk kez 5000 yıl önce ortaya çıkmıştır. Uzak doğuda, Çin’de uygulanmaya başlandığı bilinmektedir. Fakat ondan önce Mısırlılar tarafından keşfedildiği ve ileri gelen tıbbi bilgileri dahilinde geliştirdikleri savunulmaktadır. Günümüze yakın olarak ise Dr. William Fitzgerald refleksoloji fikrini savunmuştur. Fitzgerald, ayakta bulunan bazı yerlerin iç organlara etki ettiğini söylemiştir.

Daha sonra Eunice Ingham refleksolojiyle alakalı pek çok çalışmada bulunmuştur. Ingham’ın çalışmalarına yenileri eklenmiştir. Bugün ise bu çalışmaların sonuç verdiğini rahatlıkla görüyoruz.

Refleksoloji Nedir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

refleksoloji

Sağlık sorunlarının pek çok çözüm yolu vardır. Doktor onaylı veya reçeteli ilaçlar kullanılabildiği gibi refleksoloji gibi alternatif tedavi çözümleri de tedavi olarak seçenekler arasında sayılmaktadır. Oldukça rahatlatıcı ve terapötik bir yöntem olan refleksolojinin uzman kişilerce yapılması son derece mühimdir.

Yüksek tempoda spor yapanların veya iş hayatı sürekli ayakta olmayı gerektirenlerin mutlaka uygulaması gereken bu tedavinin iyi geldiği başlıca hastalıklar ise şu şekildedir;

  • Migren
  • Yüksek tansiyon
  • Uykusuzluk
  • Astım
  • Romatizmal hastalıklar
  • Bronşit
  • Sindirim sistemi hastalıkları

Yukarıdaki rahatsızlıklar harici refleksoloji, bazı eklem rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Ayaklara, ellere veya kulaklara uygulanan bu yöntem; yaş sınırı olmadan herkese yapılmaktadır. En çok ayaklara uygulanan bu tedavi, ortalama olarak 30 dakika sürmektedir. Bölgeye veya rahatsızlığa göre bu süre artıp azalabilmektedir.

Bu tedavinin teorisine göre ayakların, ellerin veya kulakların bazı uç noktaları mevcuttur. Bu noktalar veya alanlar vücuttaki bazı organların, kemiklerin veya sistemlerin birer karşılığıdır. Bu tedaviyi uygulayacak olan kişinin bu noktaları iyi bilmesi ve ona göre masajını yapması çok önemlidir. Masajı yapan bireyin bu noktalar hakkında hiçbir bilgisi olmaması masajı amaçsız kılacaktır.

Refleksoloji uzmanları uç noktaları bulmak için bazı haritaları kullanırlar. Haritalar, hastanın rahatsızlığına göre masaj yöntemi uygulamanın bir anahtarıdır. Hasta ağrısını söylediği anda uzman kişi bu ağrıya istinaden haritadan vücudun sinir dokusunu bulur ve masajını uygular. Böylelikle tedavi gerçekleşmiş olur.

Refleksoloji Nasıl Uygulanır?

Bu tedavinin sonuç verebilmesi için uzman kişinin vücutta belli bazı noktalara hâkim olması gerekir. Sol ayak, bu tedavide vücudun sol tarafı anlamına gelir. Sol ayağa yapılan veya uygulanan masaj teknikleri vücudun sol tarafında kalan tüm organlara etki eder. Bu organların içinde kalp de vardır. Sağ ayak ise tam tersi olarak vücudun sağında bulunan organları yansıtır. Eğer karaciğerinizden yana sıkıntı yaşıyorsanız, refleksoloji uzmanları sağ ayağınıza masaj yapacak ve sizleri iyileştirmeye çalışacaklardır.

Bu tedavide spesifik bir yer harici genel bir nokta da seçilebilmektedir. Bu anlamda vücudun belli bazı bölgelerini iyi etmekten çok, vücudu rahatlatmak ana amaç edinir. Böyle durumlarda uzman kişi, kulağa masaj yapmayı daha uygun görür. Vücudun genel enerjisini yükseltmek veya stresi azaltmak için uzman kişi, hastanın eline masaj yapmaktadır.

İyi bir refleksoloji masajı 30 ila 45 dakika arasında yapılmaktadır. Yine iyi bir masaj, pek çok hastalığın tedavisini gerçekleştirir. İç organlardan psikolojik rahatsızlığa kadar pek çok sıkıntıyı iyi edebilen bu alternatif tedavi yolunun sırrı uygulanış biçiminde saklıdır.

Gıdıklamayı önlemek maksadıyla masaj, hafif bastırılarak gerçekleşmektedir. Uzman kişi bu baskıyı daha önce de bahsettiğimiz özel noktalara geldiğinde daha da şiddetlendirir. Tedavi, ayağa yapılıyorsa ilk olarak bilekten başlanır. Bilekten tabana kadar tüm noktalara değerek masaj gerçekleşir.

Masaj özel koltuklarda yapılır. Hasta koltuğa yatmadan önce bazı sorular yöneltilir. Hastanın şikâyeti veya rahatsızlığı sorulmaktadır. Uç noktaları bulup doğru masaj tekniğini uygulamak ancak hasta hakkında her türlü bilgiyi öğrenmek ile mümkündür.

Refleksoloji Kimlere Uygulanmaz?

Her tedavi yolunda olduğu gibi bu tedavinin de uygulanmaması gereken bazı zamanlar veya uygulanması sakıncalı olan bazı kişiler vardır. İlk olarak zamandan bahsedelim; refleksoloji gebeliğin ilk altı ayında olan kadınlara uygulanmaz. Uç noktalara temas edildiği taktirde vücudun diğer organlarına da etki edebileceğinden gebeliğin ilk dönemlerinde bu masaj tekniği önerilmez. Lakin sonrasında uygulanabilir. Hamilelik sonrası için bu tedavi yönteminde hiçbir sıkıntı yoktur.

Uygulanması sakıncalı olan kişilerin başında ise enfeksiyon sahibi bireyler gelmektedir. Eğer bireyde enfeksiyon veya eklem iltihabı gibi rahatsızlıklar varsa bu tedavi yolu uygulanmaz. Refleksoloji bu gibi durumlarda uygulanırsa daha ciddi sağlık sorunlarının baş göstermesine neden olacaktır. Bunun dışında damar tıkanıklarında da tercih edilmez. Kalbinde pil ile yaşayan veya kalp krizi riski barındıran bireylerde de aynı şekilde bu alternatif tedavi yöntemi önerilmemektedir. Açık veya kapalı yaralanmalarda da tedavinin uygulanması sakıncalıdır.

Refleksolojinin bayılma gibi durumlarda da kullanılması yanlıştır. Bireyin bilinci açıkken uygulanmalı ve tedavisi gerçekleştirilmelidir. Şunu da söylememiz gerekir ki bu tedavi, uzman kişilerce yapılmalıdır. Herhangi bir iğne veya tıbbi ilaç gerektirmediğinden herkesin bu tedaviyi üstlenebileceği zannedilmektedir. Fakat bu tamamen yanlış bir bilgidir. Bir masaj türü olmasına rağmen belli teknik ve uzmanlık gerektiren refleksolojinin, uzmanı olmayan insanlar tarafından yapılması daha ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına neden olmaktadır. Eğer refleksoloji faydalarını ilk elden görmek istiyorsanız, mutlaka sertifikalı bireylerden tedavinizi talep etmelisiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

Randevu Oluşturun

Son Yazılar

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

error: İçerik Koruması