+90 216 545 45 55

Sağlık Sorunlarıyla Başa Çıkmak İçin Andulasyon Terapi
 1. Home
 2. Genel
 3. Sağlık Sorunlarıyla Başa Çıkmak İçin Andulasyon Terapi
andulasyon terapi

Sağlık Sorunlarıyla Başa Çıkmak İçin Andulasyon Terapi

Andulasyon terapi hakkında bilgi sahibi misiniz? Bu yazımızda sağlık sorunlarıyla başa çıkmak için kullanılan bu yeni nesil terapi hakkında detaylar yer almaktadır. Vücudumuz birçok farklı mekanizmanın birleşmesinden oluşur. Bu sistemlerin gerektiği gibi çalışması ise genel sağlığımızı oluşturur. Herhangi bir nedenle bir tanesinin işleyişinin sekteye uğraması bile birçok farklı sağlık sorununa neden olabilmektedir. Dolayısıyla o sistemin eski işleyişine geri döndürülmesi gerekir. Bu yönde yapılan tedavi ve terapiler ise vücut mekanizmalarının görevini tam olarak yerine getirilmesi için geliştirilmektedir. İşte andulasyon terapi de son dönem geliştirilen bir tedavi tekniği olarak karşımıza çıkmaktadır.

Andulasyon Terapi Ne Demek?

andulasyon terapi Dalganım veya dalga oluşturma anlamına gelen andulasyon biyofiziksel prensiplere dayanmaktadır. Kızılötesi ve mekanik titreşimlerin birleşiminden oluşan bu tedavi tekniği başta fazla su tutulması olan ödem tedavisinde uygulanır. Sadece belirli bir organa odaklanmak yerine, organizmamızın önemli işlevlerini yerine getiren mekanizmalara bütüncül bir yaklaşım sunar. Vücuda verilen mekanik titreşimler neticesinde vücutta birikmiş fazla sıvının atılması sağlar. Özetle; ilk olarak Almanya’da geliştirilen bu terapi farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan ödemin atılmasında etkilidir.

Andülasyon Terapi Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Andülasyon terapi lenfatik dolaşım bozuklukları, metabolik bozukluklar ve kan dolaşım sistemi bozuklukları gibi sistemlerde olumlu etkiler yaratır. Organizmamızın hücre gelişimini ve koruma sistemlerini destekler. Dolayısıyla hastalık semptomlarını azaltır ve iyileşmeyi destekler. Bu terapinin iyi geldiği hastalıkları sıralamamız gerekirse;
 • Lenfatik dolaşım bozuklukları
 • Kilo sorunları
 • Stres bozukluğu ve gerginlik durumları
 • Otoimmün hastalıklar
 • Baş ağrıları
 • Bel ve boyun bölgenizde yer alan fıtık
 • Siyatalji
 • Erken yaşlanma belirtileri
 • Ödem sorunu
 • Romatizmal ağrılar
 • Fibromiyalji
 • Farklı nedenlerle ortaya çıkan vücut ağrıları
 • Metabolizmada ortaya çıkan sorunlar
 • Dolaşım bozukluğu nedeniyle oluşan bacak ağrıları
 • Karın bölgesinde ve iç organlarda görülen yağlanma
 • Varis, selülit ve huzursuz bacak sendromu
 • Bağırsak tembelliği ve kabızlık gibi sindirim sorunları
 • Düşük enerji
 • Uyku sorunları
Yukarıda sıraladığımız gibi birçok farklı hastalığın tedavisinde uygulanan andulasyon terapi daha başka birçok hastalığın tedavisinde yarar sağlayabilmektedir. Bu yeni terapi sistemi uygulandıkça da iyileştirdiği hastalık çeşitlerinde artış olacağı düşünülmektedir.

Andulasyon Terapi Kilo Verdirir Mi?

Dünya çapında yapılan araştırmalara göre uyku düzeni bozuk olan kişilerin obezite riski daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında aşırı kilo alımında diğer bir risk faktörü de aşırı strestir. Andulasyon terapi uyku sorunlarını ve aşırı stres durumlarının tedavi ederek kilo alımına neden olan faktörleri ortadan kaldırır. Dolayısıyla metabolizma daha iyi çalışırken kilo verilmektedir. Bunun yanında vücutta tutulan su yani ödem atıldığı zamanda kişi olduğundan daha zayıf görünür. Ayrıca iç verilen titreşim sayesinde organların yağlanması sorununda yarar sağlar.

Andulasyon Ağrılara İyi Gelir Mi?

andulasyon terapi Andulasyon terapi ile ağrıyan noktalara gönderilen titreşim uyarıcı özelliktedir. Dolayısıyla o noktada tabiri caizse bir telkin etkisi yaratır ve ağrıların azaltılmasını sağlar. Bunun yanında ilerleyen seanslarda o bölgedeki ağrılar geçer. Romatizma, kireçlenme, ayak çıkıkları, kırıkları ve ameliyat sonrası gibi ağrıların tedavisinde bu terapi olumlu etkiler yaratır. Ayrıca vücuttaki toksit maddelerin atılmasını sağlayarak da ağrıların azaltılmasına etki eder. Bunun yanında eklem bölgesinde farklı nedenlerle oluşan aşınma ya da kaza kaynaklı iltihabin ilerlemesini duraklatır. Böylelikle ağrıların geçmesini sağlar. Vücuttaki bütün sıvıların salınımını yani osilasyonunu sağlayan andulasyon terapi vücudun kendi kendi iyileşme mekanizmasının daha aktif çalışmasını sağlar. Dolayısıyla farklı sebeplerle yavaşlayan vücut mekanizmalarını aktifleşir. Çok sayıda hasta yorumları, bilimsel bulgu ve gözlemlerle pozitif etkileri kanıtlanan bu terapinin birçok sağlık sorunun şikayetlerinin azaltılmasında olumlu sonuçlar verdiği bilinmektedir. Terapilerin etkinliği kişiden kişiye, hastalığın durumuna ve uygulayıcının uzmanlığına göre değişir. Haftada 3 gün 30’ar dakikalık seanslar şeklinde uygulanabileceği gibi duruma göre iki seans birleştirilerek haftada iki günde uygulanabilmektedir. Bunun yanında toplam seans sayısı da duruma göre 1-12 arasında değişebilmektedir. Toplam seans sayısı ayrıca kliniğin uyguladığı kişiye özel tedavi planına göre de farklılıklar gösterebilmektedir. Eğer yukarıda belirtilen sağlık sorunlarından mustaripseniz andulasyon terapi yanında başka ilaçsız tedavilerde olduğunu bilmelisiniz. Etkinliği pek çok hastalıkta kanıtlanmış biorezonans terapisi de seçebileceğiniz alternatif tedaviler arasındadır. Koşuyolu Rezonans gibi işinin uzmanı bir klinik tarafından uygulanması şartıyla söz konusu şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz. İlaçsız bu terapiler şayet uzman eller tarafından uygulanırsa vücudunuzun genel sağlığını tehdit eden unsurlardan biri olan ödemin atılması dahil pek çok konuda size yardımcı olabilmektedir. Etkili yeni nesil bu terapileri denemeden şikayetleriniz hakkında peşin hükümlerde bulunmamanızı öneririz. Unutmayın! Hem sağlığınız hem de zamanınız çok kıymetli.
Fizyoterapist Fatih Çolak
Fizyoterapist Fatih Çolak

Erenköy Fizik Tedavi Hastanesi, Pamukkale Üniversitesi El Cerrahi Servisi gibi pek çok hastane ve serviste intern fizyoterapist olarak çalışmıştır. Lisans eğitimi boyunca integratif ve tamamlayıcı tıp uygulamalarına ilgi duymuş kendini bu alanda geliştirmeye çalışmıştır. Osteopati, Manuel Terapi, kupa terapisi, kuru iğneleme gibi pek çok kurs ve eğitime katılmıştır. 2018 yılında hayatına biofeedback terapileri girmiştir. 2019 yılında çalışmaya başladığı Koşuyolu Rezonansta halen hizmet vermeye devam etmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55

Randevu Oluşturun

Son Yazılar

Bize Ulaşın

+90 216 545 45 55